גשרים ישנים - בעקבות הגשר ה"תורכי" - יוסי גרעיני - עמיר

יוסי גרעיני מתחקה אחר תולדותיו של הגשר הישן - התלוי אשר הוקם ע"י הבריטים ופורק בראשית שנות השישים.


יוסי גרעיני מספר:

אבא שלי עלה לארץ  בתחילת שנות ה30, הלך ללמוד בטכניון, הצטרף לעמיר בשנת 36 ועלה לקרקע בחייאם אל וואליד (עמיר) באוקטובר 39. כל חייו בקיבוץ היה קשור לנושא מדידות ניקוז ומים.


פירוק הגשר התלוי - 1964

לאחר השיטפון הגדול של הירדן בחורף 63, אשר הציף את שדה נחמיה ועמיר הוטל עליו לרכז את הפיקוח על עבודות הטיית הירדן והסדרת אזור מפגש הנחלים בניאס וחצבני. בשלבים הכמעט סופיים של ההטיה נתקבלה החלטה להוריד ממקומו את גשר יוסף הישן שהיה נקרא אז בטעות הגשר התורכיתודעת השימור לא היה אז בתודעה ולא נלקח בחשבון. מחירי הברזל קרצו למקבלי ההחלטות. זה הביא להחלטה האומללה לפרק את הגשר ולמכור אותו כגרוטאות ברזל. בהזדמנויות שונות, בשנים לאחר מכן, היה אבא אומר עד כמה הוא מצטער שלא דאג לשמר את הגשר במקומו או להציבו במקום אחר.


במסגרת העבודות המיותרות שנעשו בשנתיים האחרונות לשיפוץ גשר יוסף לקחתי על עצמי לשקם את לוחות הזיכרון  שנמצאים על הגשר הקרוי על שם שני חברי קיבוץ עמיר שנפלו באזור בשנת 48. יוסף שלמינס ויוסף  רוזנפלד.


באופן מוזר אך לא מקרי, הגשר הישן "התורכי " מופיע במפות הישנות כג'יסר יוסוף. הגשר נקרא היה על שם שייך יוסוף שהיה בעל אדמות באזור העירה חלסה, היא קריית שמונה.

 

הגשר הוקם במקום בשנת 1927 על ידי הבריטים, כנראה בשיתוף פעולה עם גורמים ציוניים (טרם זוהו). אתם, הקוראים, מוזמנים לתרום מהידע שלכם לגבי מי היה מעורב בהקמת הגשר.


השמועות אומרות כי הגשרים הובאו מאזור פג'ה, (פתח תקווה) שם הוקמו על ידי הבריטים לאחר מלחמת העולם הראשונה.

במהלך החיפוש אחרי אופן הקמת הגשר הישן ואיך ולמה הגיע לאזור ומי הקימו, הסתבר שהיה גשר דומה לו, גם הוא גשר תלוי (גשר כבלים לא גשר בייליי כפי שטועים לחשוב), ליד קיבוץ הגושרים (על כביש 99). בצמוד לו היה קיים באותה תקופה גשר עם בסיסי אבן ועלהם מערך צינורות.


בלחיצה על התמונה למטה ניתן לצפות במצגת המציגה גשרים ישנים בעמק החולה  על החצבני ועל הירדן, לצפייה במצגת יש להוריד אותה ע"י לחיצה על האיקון מתחת לתמונה.


עדיין חסרות במצגת עדיין התמונות של הגשרים הבאים:

גשר האבן עם הקימרון העגול שהיה מעל התצבני לאחר הריסת הגשר התלוי וגשר הצינורות.

גשר החמישה  - (גשר ביילי) אשר נמצא מול קיבוץ חולתא

גשר הפקק - ביילי הישן

ואולי תמונות נוספות  גשרים "שהלכו לעיבוד" או " לאיבוד "


אתם מוזמנים לשלוח מידע נוסף בתמונות וסיפורים.

 

יוסי גרעיני

עמיר 


קרא גם


גשר תלוי ואוטובוסיים...


גשרים על הבניאס אחרי הבתים

 

 

 

 

תאריך מאמר מקורי
5/6/2014
תגובות לדף
חדש

תגובות לדף

עדיין אין תגובות. אתם מוזמנים להגיב!