הייתי פעם ילד השדה - גדעון כפן


השיר "ילד השדה" של גדעון כפן, מעורר גאווה אצל כל מי שנולד וגדל בשדה נחמיה. שיר מפורסם. לא רק אנחנו, כולם מכירים אותו. כשילד השדה מתנגן ברדיו אני נצמד למקלט. ולא רק אני, אנשים שאין להם קשר עם חוליות מוכנים לשמוע את ילד השדה שוב ושוב. ניסיתי להבין מהו הסוד של השיר. יש בשיר הזה משהו עמוק יותר  מאשר געגועים לנעורים, געגועים למקום והתרפקות על תקופה שלא תשוב.

בין השורות הנוסטלגיות, ה"כאילו" מתקתקות והמנגינה הקולחת, נחבאים ביטויים קשים: הילד הרועד מפחד, לא בוכה ולא רוצה לדעת. יהיה מי שימצא בשיר הזה את הרעות החולות של הלינה המשותפת. כשגדעון מדבר על השיר הוא נזכר באמא המשכיבה אותו לישון בבית הילדים. 

בילדות המאושרת לכאורה והעמוסה בלחצים ובקודים חברתיים מיטשטשים הגבולות בין כן ולא. באופן שבו מילות השיר מדברות עם המנגינה אפשר לשמוע משהו כמעט קורע לב. זו הסיבה, כך נדמה לי, שגם מי שלא עברו את חווית החינוך המשותף מתחברים לשיר הזה. , זה מה שבעיני עושה את השיר לכל כך מיוחד.

חשוב שהשיר היפה הזה, הכל כך מזוהה עם הילדות ה"חוליותית", ימצא מקום מכובד באתר של שדה נחמיה. אפילו מקום קבוע בדף הבית או באחד הדפים הפנימיים. פניתי לגדעון וקיבלתי  את אישורו. לגדעון הייתה בקשה שהשיר ילווה בתמונות של השדות בהם נולד השיר.

כך נולד הקליפ.

שתי הופעות של גדעון בקיבוץ שולבו בסרט: הראשונה לרגל חג השישים לקיבוץ (צולם ב-2000) והשנייה בכנס המחזורים (צולמה ב-2010). צילומי שחור לבן צולמו ב 1960 לרגל חג העשרים. צילומי השדות נגזרו מסרטי 8 מ"מ שצולמו בשנות השבעים והשמונים, וצילומי הנוף הדוממים מארכיון התמונות של שלמה קוגל.

 

תודה לישרוליק שערך את הקליפ וכמובן לגדעון שכתב וביצע את השיר.

אמנון


תאריך מאמר מקורי
6/7/2014
תגובות לדף
חדש

תגובות לדף

מס' תגובות: 2

 • שיר מקסים
  16/1/2018

  רועי

  שיר מקסים

  תמיד נשמע לי עצוב כל כך, למרות הנוסטלגיה וזכרונות הילדות...

 • ילד השדה
  20/9/2014

  אורית שלזינגר

  ילד השדה

  הקליפ מקסים ומעורר זיכרונות נחמדים