המדריך - מאמר בעלון הקיבוץ (1952) מאת שמעון ווגה

המאמר שבדף זה נכתב ע"י שמעון ווגה באוגוסט 1952 עם סיום עבודתו כמדריך קבוצת נוער ג' ולפני צאתו לסמינר למורים ברמת רחל ובאוניברסיטה העברית לקראת היותו מורה בבית הספר היסודי בשדה נחמיה.


שמעון ורחל ווגה הגיעו לקיבוץ מהולנד ב1950 ונשארו בו עד 1956. בתם הבכורה דפנה נולדה בקיבוץ ואחריה בנם ארד (אקי). אחרי עזיבתם את הקיבוץ לבן שמן נולדו להם יוטה ואסף. אקי נפל בעת שירותו הצבאי בחיל האוויר ב1975. 


עם כיבוש הולנד ע"י הנאצים חיו שמעון ובני משפחתו במחבוא. ב-1943 נתפסו והועברו לברגן בלזן. שמעון שרד את המחנה חזר לאמסטרדם ונישא לרחל אותה הכיר כשהיה מדריך שלה בהכשרה חקלאית במסגרת עליית הנוער.


רחל בהיותה בת 13 נלקחה לאושויץ-בירקנאו במסגרת קבוצת הילדים של העובדים היהודיים של חברת פיליפס שהנאצים, מסיבות לא ברורות, קבלו הוראה שלא להשמידם.


שמעון היה מורה נערץ לתלמידים רבים. 3 שנים היה מחנכם הנערץ של בני כיתת בולבול.


לפרסום "המדריך" של שמעון קדמו התייעצויות עם מי שהכירו את שמעון ביניהם רחל אשתו. המאמר עוסק בשאלה האם אנשי החינוך שלובשים בגדי "ערב" לעבודה, ועובדים בשעות הכוללות הפסקות ארוכות, האם הם באמת עובדים? אם נכתב מאמר בנושא זה ע"י איש חינוך אז כנראה שהיה הלך רוח כזה בקיבוץ. המפתיע במאמר הזה מתייחס לאישיותו של שמעון שהיה לכל הדעות משכמו ומעלה. מדוע בחר להתגייס ולטפל בנושא כל כך רכילותי. הערכתי האישית היא שהנושא הזה שעשע אותו והמאמר הקצת מוזר הזה הוא למעשה פליטון סטירי. תשפטו אתם.


מתחת ל"המדריך" תוכלו למצוא את מכתבה של צפורה קידר לרחל ווגה אחרי ששמעון נפטר.


תאריך מאמר מקורי
9/11/2016
גלריית תמונות מספרות
תגובות לדף
חדש

תגובות לדף

עדיין אין תגובות. אתם מוזמנים להגיב!