דבר ההנהלה יוני 2017

אילון בחרך – יו"ר הקיבוץ

 

אנסה להתייחס הפעם  לנושא שאינו שחור ולבן  ואינו כלכלי אלא  יותר  השקפת עולם,  וניסיון שלי לראות את  שיקרה  מספר שנים קדימה כדי להעלות  את הבעיה לסדר היום הציבורי וליצור השראה  לשיח ציבורי.

ביום שישי שעבר נסגרה קלפי שבחרה  הפעם  חבר דירקטוריון  חדש למועצת המנהלים  של חולי. ראינו ארבעה מתמודדים,  שרואים עצמם מתאימים, וכולי תקווה שאין זה אירוע חד פעמי. פתיחה זו  היא פתיח מעורר תקווה לנושא  של הרחבת מעגל  מקבלי ההחלטות,  והכנת תשתית ניהולית לעתיד לבוא.

המציאות היא שאין האגש"ח  משופע  בחברים צעירים שרוצים  להשתלב במעגל מקבלי ההחלטות. ולכן אני רואה בחידוש תהליך הקליטה כלי מפתח לביסוס עתודה ניהולית לעתיד הלא רחוק. אומנם ניתן לראות מקרים בודדים של מספר חברים  שמגלים עניין  אך  המעגל מצומצם מידי.

מיעוט החברים יוצר פלונטר.  גם כאשר חברים רוצים ליטול חלק בתהליך קבלת ההחלטות, התקנונים  אינם מאפשרים לרוב לשני בני זוג או חברים מקרבה ראשונה לתפקד במקביל  באחת ההנהלות, או בגופים מקבילים, מחשש לניגודי אינטרסים כאלה ואחרים. דבר המצמצם את אפשרויות התמרון .

לפי כך, הפתרון  הנכון לדעתי זה לנסות לקלוט חברים ולפתוח את השורות.

גם כאן התהליך לא פשוט מכוון שחלק גדול מהחברים חוששים שהמהלך יהיה על חשבונם וירוקן מתוכן את תעודות הזכות. מן הסתם אין כמעט קשר בין שני הדברים, גם אם נחליט לתת הקלות כספיות לבני משק כדי לייצר רוח גבית לתהליך.

שיתוף הציבור  לקראת הכנת תקנון הקליטה היה מפתיע  לטובה מבחינת  ההשתתפות הערה  והערות החברים  וכל אלה השאירו טעם טוב בפה לקראת ההמשך .

הכתוב הוא קול קורא או הרמה להנחתה, לכל מי שחושב שיש בידיו פתרונות או רעיונות כדי לפתח תהליך שיוכל  בסופו של יום לפתוח את השורות ולאפשר ליותר חברים להשתלב  בפעילות האגש"ח אם הכלכלית ואם הקהילתית. 

אשמח לכל רעיון. 

אילון

 

 מנהל עסקי – נעם קישינובסקי

 

שדרוג תשתיות-

שלב ז'

שלב זה הוא האחרון בפרויקט ומאגד את כל השכונות בהם לא נעשה שדרוג. העבודות מבוצעות לפי שלבים, שאת סדרם ניתן לראות על לוח סידור הרכב הישן.

מרכז לוגיסטי
המרכז הלוגיסטי של עבודות התשתית הוצב ליד מטע הקיווי, יצר מטרדים לתושבי האזור, אך נראה כי זה היה ההסדר הסביר ביותר בהתחשב בנסיבות, בוודאי כאשר מדובר במשהו מוגדר וקצוב בזמן. לצערי הרב מצאו כמה מתושבי הקיבוץ לנכון להתלונן לרשויות (נמסר לי שגם חברים היו בין המתלוננים), ועתה עלינו להשקיע סכומי כסף גדולים ולבזבז זמן יקר על העתקת חלק מהמרכז אל תוך חצר הקיבוץ. לא מיותר לציין כי גם ההסדר החדש לא יהיה חף ממטרדים, חלקם הגדול בטיחותיים.

 

מגרש מקורה

בימים הקרובים תצא המועצה למכרז ביצוע המגרש. לפי מהנדס המועצה צפוי הפרוייקט להסתיים עוד השנה.

 

משבר המים

לתיקון 27 של חוק המים, לפיו יושווה מחיר המים לכל אזורי הארץ, דבר הפוגע בעיקר בחקלאי הגליל העליון, הצטרפה גזרה נוספת של קיצוץ 25% במכסות המים. גזרות אלו מצטרפות לאיומים רבים ומשמעותיים על עתיד החקלאות בכלל ובאזורנו בפרט. יותר מכל ישפיעו המהלכים האחרונים על הגד"ש, וסביר שבשנים הבאות נראה שינויים מרחיקי לכת בהיערכות ענף זה. כרגע עוד מוקדם לנבא מה ילד יום.

 

חדש בחוליות

בתקופה זו יש חילופים בדירקטוריון החברה- דודו תבור נבחר להחליף את יאיר שלח, ובחודשים הקרובים צפויים עוד חברים לסיים קדנציה.

כפי שמנחה נוהל הפעלת הדירקטוריון, ייעשו הדברים בדירוג, כדי למנוע פגיעה בעבודתו.

אגף חדש- ניתן לראות כבר בבירור את העבודות המתבצעות מדרום למפעל. העבודות לוו בהטרדות רבות מצד הרשויות, דבר שהפך כבר לשגרה מאוד קשה. המאמצים לרצות את כל ההנחיות גוזלים מאיתנו זמן רב ומאמצים גדולים. כרגע נראה שהוסרו הבעיות הגדולות ואו ממשיכים בהכשרת השטח במלא המרץ.

 

הוילג' (תאי וילג' לשעבר)

המתחם עבר לאחריות חברת מלונות מטיילים המתמחה במלונאות כפרית. בעת האחרונה נעשו עבודות תשתית נרחבות באתר, ונראה שהמקום עומד בפני שדרוג משמעותי. מפעילי האתר מדווחים על ביקוש רב למקום והם אופטימיים מאוד ביחס לעתיד.

אנו שומרים איתם על קשר קרוב, מחפשים אפשרויות לשיתוף פעולה רחב יותר.

בעת האחרונה היו לא מעט דיווחים על הפרעות מכיוון הוילג'. הטענות הועברו למפעילי האתר. אתם מוזמנים להמשיך ולדווח- רצוי להעביר צילומים והקלטות. בכל מקרה, אנא נצלו את זכותכם לשקט ודווחו למשטרה על ההפרעות.

 

להזכירכם-

הנייד שלי – 054-9033343

דלתי פתוחה לפניות, למי שיש עניין מורכב מומלץ לקבוע פגישה דרך המזכירות.

             נעם

מנהלת הקהילה – דנה יוסף

 

יציאה לחופשת לידה:

החל מ 21.5.2017  אשהה בחופשת לידה בת מספר חודשים. בזכות קיומה של שדרת ניהול יציבה החלטנו כי אין מקום לאתר ולחפוף ממלא מקום, אלא לתת מענה באמצעות בעלי התפקידים הקיימים.

 

להלן חלוקת העבודה בתקופת היעדרותי:

 

נושאים שוטפים בענפי הקהילה כולל תחום הרווחה והבריאות – יש לפנות לאוסנת מנהלת משאבי אנוש. אוסנת תעבוד ימים מלאים בימי ראשון ורביעי ובמידת הצורך תגיע גם ביום חמישי.

 

נושאים אסטרטגיים הנמצאים כרגע בטיפול או רצון לקדם החלטות בנושאים אלו כגון: קליטה ופנסיה, ופניות חברים בנושאים שונים יש לפנות לאילון בחרך.

 

תחום הבנייה והתשתיות כולל תקשורת: חתימה על תוכניות, הזזת תשתיות, טיפול במבנים, פניות חברים ובנים נקלטים יש לפנות לנעם המנהל העיסקי.

 

נוי: טיפול בשטחים ציבוריים ובמפגעים בחצרות פרטיות יש לפנות לדני טל מנהל האגודה הקהילתית.

 

במהלך החופשה (אחרי שאתאושש) נמשיך להיות בקשר, ואגיע לקיבוץ במידת הצורך,

אני מודה מראש לאילון, נעם, אוסנת ודני שברור לי שאני מעמיסה עליהם מעבר לתפקידם הרגיל, ואני בטוחה שיעשו הכל לתת לחברים מענה מלא.

 

פנסיה:

כללי הפנסיה המעודכנים שנבנו ע"י ועדת הפנסיה ,עורכי הדין והיועץ הפנסיוני של הקיבוץ, אושרו בוועד ההנהלה, במהלך חודש יוני יגיעו הכללים לאישור החברים באסיפה. הכללים המעודכנים מבהירים את חובתו של החבר לגובה הפרשה ודיווח, ואת חובתו של הקיבוץ לאיסוף, מעקב וליווי החבר לאורך שנות העבודה, בפרישה ואם יש צורך בהשלמה פנסיונית.

מזכירה כי איציק איתני מרכז את נושא הפנסיה וניתן לפנות אליו בכל שאלה.

 

היטלי השבחה:

עדיין אין הכרעה משפטית בנושא היטלי ההשבחה, אך בעת האחרונה אנו רואים "תזוזה קלה" בעמדת הועדה לתכנון. אין מדובר בהחלטה מסודרת ומפורסמת של הועדה אלא שינוי בהתנהלות עצמה, לפיה:

לא יגבה היטל השבחה עבור הרחבת דירות קיימות בקיבוצי הגליל העליון וזאת עד לגודל של 140 מ"ר. ככל שהרחבה נעשתה לגודל העולה על 140 מ"ר, הרי שיש להעניק פטור חלקי עבור הבנייה בגודל 140 מ"ר, ומעבר למכסה פטורה זו יחול היטל השבחה.

ישנה הסכמה על המקרים הקונקרטיים של החלת פטור זה בין העררים שהוגשו לוועדת הערר לפיצויים והיטל השבחה, וזאת בכפוף למתן התצהיר הנדרש לצורך החלת הפטור עבור הרחבת בית מגורים עד 140מ"ר, קרי השימוש הוא שימוש אישי צרכני; דירה אחת למשפחה; מגורי קבע בבית במשך ארבע שנים.

עדיין לא התקבלה התייחסות מסודרת לגבי השבת כסף למי שעומד בקריטריונים ונאלץ לשלם היטל השבחה בכדי לקבל היתר בנייה.

 

תודה לכול החברים והעובדים על האיחולים,

מקווה שנתראה בקרוב,

 

דנה – 050-3350450

תאריך מאמר מקורי
20/6/2017
תגובות לדף
חדש

תגובות לדף

עדיין אין תגובות. אתם מוזמנים להגיב!