יומן נטעים - כתב דוד זוננפלד - תקציר ופרשנות

דוד זוננפלד כתב את היומן במשך שלושה חודשים כשנה לפני העלייה לקרקע. הוא הקפיד לכתוב ביומן יום יום. כשלא קרה שום דבר יוצא דופן רשם דוד: "מהיום הזה אין יותר מה לרשום".

פרשנות והערות לארבעת חלקי היומן בהמשך.
המלחמה על העבודה

נושא העבודה מוזכר בכל יום. זה היה הנושא החשוב ביותר בשגרת החיים בנטעים. "4 אנשים ממנו עבדו בעבודת חוץ...", "בגלל הגשם היה היום חוסר עבודה מוחלט... בעד זה מלאנו את היום הזה על ידי שיעורי עברית...". "הגשם המשיך לרדת והאנשים התעסקו בחדר האוכל בכיבוש הכרוב ובתעשיית הריבה...". "אצל פרומן עבדו 20 איש בקטיף. פועלים מראשון לציון בלתי מאורגנים שעבדו תחת המחיר". הסתדרות העובדים, באמצעות לשכות אזוריות, נאבקה על כך שפועלים לא יעבדו תמורת שכר נמוך מדי. פועלים שלא השתייכו להסתדרות "עבדו מתחת למחיר" וכך חיבלו במאבק. "אם הלשכה תעמיד משמרות אצל פרומן שגם אחרים לא יעבדו..."

איפה להתיישב? ההורים התנגדו

בכלל לא היה ברור להיכן יעלו להתיישבות. הקבוצה רצתה עמק החולה. גם להורי החברים שנשארו בהולנד, היה מה להגיד בנושא כי תרמו מכספם למימון העלייה על הקרקע. הם כתבו מכתב לסוכנות, שהכיל הסתייגות מפורשת מההתיישבות בעמק החוּלָה בשל הקדחת.

"...מה שנוגע לפעולה כדי לאסוף כסף בשביל התיישבותנו, הרי הזמן הוא נגדנו. רק מכמה מקורות פרטיות אפשר עוד להשיג כסף, אך תכניתנו להתיישב בחוּלָה עדיין אינה מוצאת חן בעיניהם ההורים, וכבר שלחו לנו פעם מברק להתחשב על סכנת הקדחת שם. מוכרחים אנו גם מבחינה זאת לשוחח, האם אנו מוכנים לקבל את הסכנה הזאת ומספיק לנו כוח לקחת את זה עלינו." "בשביל דורנו כבר עשינו די ונוכל להסתפק במקום התיישבות יותר קל".

האם הגרעין הווינאי מתאים לנו?

מציעים לחברי הגרעין ההולנדי שיושבים בנטעים להתאחד עם הווינאים שישבו בקבוצת השרון בעמק יזרעאל. האיחוד הזה לא היה מובן מאליו:

"... יותר טוב להתעסק עם אנשים שאנו מכירים אותם, למשל הגרעין של הנוער בהכשרה בגניגר."... כדאי לנו עד מאוד לחשוב על זה האם הפלוגה הזאת היא אולי כבר גדולה מדי בשבילנו: הרי גם בהולנד יש לנו עוד כמה חברים שהם קשורים אתנו כבר, ושאנו בכל אופן רוצים לקבל אותם."

" ... אמרו שזאת היא האפשרות היחידית משיש לנו, ושהם מייעצים לנו לקחת את האפשרות הזאת, ולמהר עם העניין עד כמה שאפשר, אך אנו לא כל כך מעוניינים במהירות הזאת, אלא רוצים לבדוק את העניין באורך וברוחב." " בבוקר הייתה ישיבה קטנה עם הווינאים, איפה סיפרנו על תולדותינו אנו, וספרו על תולדותיהם הם, על אופי קבוצתנו אנו ואשר קבוצתם הם, על מה עלינו לעשות אם באמת האיחוד הזה יקום באופן טכני ובקשר עם העבודה בסביבה הזו."

בסופו של דבר, שלוש קבוצות היו לגרעין המייסד של חוליות: הגרעין ההולנדי והגרעין הוינאי  שהתאחדו בנטעים והגרעין הצ'כי שהגיע שנה אחרי העליה לחולה.

ילדים ראשונים

בשלושת חודשי היומן נולדו בנטעים שלושת בני הקיבוץ הראשונים. מה שכמובן לווה בשמחה גדולה.

"נולדה היום ילדה הראשונה מחברי הקבוצה, שמה תמר שטיינהרט! ... צלצלנו 51 פעמים בפעמון"..... היום היה אך גדול בשבילנו. הרי חגגנו את חגיגית הולדתה של תמר הקטנה".

"רות חזרה הביתה עם גדעון הקטן! .... היום הייתה הברית של גדעון הקטן. מתל אביב באו מאיר פרמסלה בתור מוהל ואברהם לוי. אלכס התעלף בזמן המהילה, וגם כמה אנשים אחרים עזבו את החדר מרוב פחד להתעלפות. אך כשנמזג היין כולם שוב נכנסו, שתו ואכלו עוגות טובות ודברים טובים אחרים.

"לעופרה נולד בן! שמו מרדכי! אם וילד מרגישים את עצמם טוב מאוד."

הדי המלחמה בהולנד

בערב תכף לפני האוכל הייתה שיחה קטנה, היא על המצב הבינלאומי, ביחוד ביחס עם הולנד: מה עלינו לעשות במקרה שגרמניה תתנפל על הולנד? מה עם הכסף שקיבלנו, ומה במקרה שיקראו לנו לצבא ההולנדי והאנגלי. לפי דבריו של יצחק (סלייפר) ברור צריך להיות ביננו בלבול או פחד. מה שנוגע לגיוס באיזשהו צבא כל אחד בעצמו צריך לעשות את חשבון ליבו. וגם מה שנוגע בהתיישבותנו, ברור הדבר בלי שום ספק שנמשיך בכל מה שעלינו לעשות בזה. מכיוון שאנו רוצים להיות אנשי המעש.

דוח של יוסף סלייפר שחזר זה עתה מהולנד משקף מצב טראגי של אי קריאת המציאות ע"י יהודי הולנד. הדברים נכתבו חודשיים אחרי פרוץ מלחמת העולם הII ושישה חודשים לפני כיבוש הולנד. הוא מגדיר את מצב היהודים בהולנד כ"משובח" ואת שאננותה / עצלנותה של התנועה הציונית שהמוטיבציה שלה לעלות ארצה ירדה עם פרסום הספר הלבן ע"י הבריטים.

"... מצב בהולנד הוא משובח עד מאוד ... אך התנועה הציונית היא גוף כל כך עצלני, וחסרה להם הסקירה על מה שקורה בעולם היהודי ובפרט בארץ ישראל ורק רואים את בעיותיהם הם בהולנד. ... אף הספר הלבן השפיע לרע והרבה מהמרץ הקודם הלך לאיבוד." .... "הרי יש עוד כמה מועמדים שם, אך מוכרחים לקחת בחשבון שאחוז די גדול, שהם כעת עתה בשירות הצבא, סוף כל סוף לא יעלו ארצה, הואיל והם כבר עכשיו בגיל די מבוגר. ואם תמשך המלחמה עוד כמה שנים כבר לא יהיו להם הכוח והמרץ, אך אולי גם לא הרצון לחיים חלוציים בארץ, הם חיי עבודה גופנית....."

 הערות לגרסת 2017 - נירה פנסו - הקלידה

ספר היומן הראשון מנטעים נרשם לפני 77 שנים על גבי דפים שהצהיבו, התקמטו ונקרעו בעטים מגוונים שחלקם נמחק כמעט לחלוטין, לכן יתכן שפה ושם פספסתי. השפה והסגנון הושארו כפי שהם, וכן ראשי התיבות שבחלקם לא ידועים לי. כן תוקנו שגיאות כתיב, תורגמו מילים לועזיות (בסוגריים) והוסרו פסיקים מיותרים. יש לציין שהשפה העברית אינה שפת אמו של דוד ולהצדיע לו על היומנים האלה. סגנון הדיבור והכתיבה השתנו מאז, אך הדברים הושארו כלשונם. מדהים השיפור הלשוני בין היומן הראשון לשני.

הערות עריכה – אמנון

היומן כמעט ואינו מזכיר שמות משפחה. היה מקובל לרשום שם משפחה רק לחברים עם שם פרטי זהה. למשל היו שני חברים בשם יהודה: יהודה אבס ויהודה ון אמרוגן (עמרם). הראשון נקרא יהודה ללא שם משפחה והשני מופיע כיהודה ון. א. יצחק פימנטל נקרא תמיד סקי שזה היה כינויי שלו. יצחק סלייפר נקרא סתם יצחק. רות זוננפלד (גורן, ארד) נקראה רותי וכך נבדלה מרות סלייפר

השיטה הזאת לא תמיד עבדה וייתכנו אי דיוקים. למשל: בנטעים היו ארבעה גברים שנקראו צבי – נוסבאום, היידמן, מנהיים,  וונש . כשלא זיהיתי במי מדובר הסתפקתי בניחוש.

את שמות המשפחה שלא הופיעו ביומן המקורי, ואלו הרוב, דליתי מרשימת חברי הקיבוץ שהוכנה ע"י יעל משרדי והמתבססת על כרטסת החברים שנוהלה במזכירות מיום העליה לקרקע.

מונחים חשובים וביאורים שונים נרשמו בהמשך לאותו יום בו נזכרו לראשונה.

הדגשות באות עבה (bold) נוספו לצורך מיקוד עניין בנושאים מיוחדים.


66 חברים ומועמדים מוזכרים בשמם

אבס אסתר וונש האדום צבי  פימנטל עפרה
אבס יהודה זוננפלד דוד פלד חנן (הרצפלד)
אוסטרר אבי (אברהם) זוננפלד רותי פלדמן אהרון
אליאש גילה (לא הגיעה לחוליות) טל קרה פלדמן אילנה
אלכס טויבר (לא הגיע לחוליות) טס ישראל (לא הגיע לחוליות) פרום אפרים (אפי)
אנגל אריה (גל) לובשטיין שלומית (פרידה) פרומן ברוך
אנדרסון מלכה לפסמא אליהו פרומן בת שבע
בועז טינו (אהרון) מורדי (לא הגיע לחוליות) פרומן משה
בועז יהודית מנהיים צבי פרומן משה
בילדנר  אהרון מנצ'ר אסתר פרומן רבקה
בילדנראלישבע מנצ'ר מנחם רוזנברגר יורם
בקרס בנימין מרקוס מרדכי רייך מרים
בקרס חנה נועם צבי (נוסבאום הרמן) רינגל דב
ברוק אורי (לא הגיע לחוליות) סלייפר יוסף רינגל רחל
גולדסמיט יעקב סלייפר מרים רפפורט לאה
דבורה (לא הגיעה לחוליות) סלע חיים (ון-סקסן) רפפורט מוטקה
דלדן אליעזר סלע שאולה (ון-סקסן) שהם אסתר (שטיהרט)
הוימן אורי סנדרס עמוס שהם זאב (שטיהרט)
הוימן רחל עמרם יהודה (ון אמרוגן) שטינהוף לוי (לא הגיע לחוליות)
היידמן צבי פוגל וילמה שלח יצחק (סלייפר)
היימנס בלהה פוגל יהושוע (דיסטנפלד) שלח רות (סלייפר)
היימנס מאיר (לא הגיע לחוליות) פימנטל יצחק שפיץ דוד (לא הגיע לחוליות)

 

 

 

תאריך מאמר מקורי
26/3/2018
תגובות לדף
חדש

תגובות לדף

עדיין אין תגובות. אתם מוזמנים להגיב!