משולחנו של רון כהן המנהל העסקי 18.7.18

על הגד"ש ומצב משק המים יולי 2018

גדש שדה נחמיה

בתקופה האחרונה חלו מספר אירועים בולטים בנושא הגד"ש ובתשומה המרכזית של הגד"ש – מים לחקלאות.

נתחיל בקצת היסטוריה -  בשנת 1997 התאחדו הקיבוצים שדה נחמיה שמיר ועמיר והקימו את גד"ש שמ"ש.  בשנת 2013 הצטרפו לגד"ש גם הקיבוצים משגב עם וכפר סאלד. בשנים האחרונות עקב תמורות גדולות שחלו בענף גידולי השדה בארץ בכלל ובצפון הארץ בפרט וכן עקב התנהלות עסקית לא מספיק טובה – החל גד"ש  שמש לשחוק את רווחיותו ולבסוף עקב מספר מקרים ופרשיות שקרו במקביל הוחלט בתחילת 2018 לפרק באופן סופי את שותפות גד"ש שמש.

בפני ההנהלה העסקית של שדה נחמיה עמדו, בחודשים האחרונים, מספר אופציות להחלטה שנעו במנעד שבין החכרת השטח וקבלת דמי שימוש ועד הקמת ענף הגד"ש בקיבוץ.

לצורך בחינת הנושא נעזרנו ביועץ כלכלי שמלווה את הקיבוץ מספר שנים - שאול צבן מחברת צנובר.

היה ברור לכולנו כי "מגיע לשדה נחמיה יותר" -  במיוחד לאור ההבנה שלקיבוץ שלנו אין בעיות כלכליות,  אין בעיות של הון חוזר,   ומעל לכל היה ברור כי בניהול נכון של אירוע קבלת ההחלטות ניתן "לחזור הביתה",  לנהל ולתפעל את הגד"ש באופן "רזה" ויעיל ביותר ובסופו של יום במינימום  הוצאות והשקעה לקבל מקסימום של יעילות ורווח בענף

הנהלת העסקים  החליטה להחזיר את הגד"ש הביתה   ולהתמקד בקבלה של שירותי ניהול ושירותי תפעול  חיצוניים,  שלוש  חברות הציעו לנו את השירותים הללו,  הופעלו לחצים פוליטיים אזוריים עלינו אך בסופו של יום החלטנו כי אנו נבחר את הגורם שיהיה הכי טוב לשדה נחמיה שידע להביא את התוצאות המקצועיות והכלכליות /מסחריות הטובות ביותר לקיבוץ ושיהיה הנכון ביותר לערכים של עבודה מול ובתוך הקיבוץ.  ההנהלה העסקית בחרה ביריב בן עמי מחברת הדסים,  בנוסף הילל אגסי יתחיל בזמן הקרוב לעבוד בחברת הדסים כשחלק ניכר ממשרתו יהיה מנהל התפעול של גדש שדה נחמיה.

אני מאמין כי במהלך הזה נביא את הבשורה היעילה והנכונה ביותר למשק בכל הנוגע לשימוש מושכל  באמצעי הייצור שלו  - המים והקרקע.

 

משק המים לחקלאות – עדכון 2018

מכסת המים לחקלאות של הקיבוץ עומדת על כ 1500  מ"ק. עקב שנות הבצורת אנו חווים קיצוצי מים.  השנה קוצצו לנו 36% מהמכסה כך שאנו עומדים עם פחות מ1000 אלמ"ק.  ענף המטעים צורך בממוצע כ750 אלמ"ק מה שמשאיר אותנו עם מעט מאוד מים לגדולי שדה בהשקיה.

לפני שנה אושר תיקון 27 לחוק המים שבבסיסו הוא עומד על השוואת מחירי משק המים לכלל הצרכנים החקלאים ללא הבדל גאוגרפי או משאבי טבע הקיימים לצרכנים בתחומם,  לצורך הדוגמא – קיבוץ ברעם מקבל מים, בשדות שלו שנמצאים בעמק, מאגודת המים ובמחיר של פחות מ 1 ש"ח/מ"ק ובמקביל את המטעים שלו בהר הוא משקה ממי מקורות במחיר של כ 2.5 ₪/מ"ק.  החל מתיקון 27 [באופן הדרגתי  במשך 3 שנים] יושוו כל מחירי המים ל1.5 – 1.8 ₪/מ"ק [תלוי האם יש מים מושבים לאזור או לא]. באזורינו אין מים מושבים ולכן המחיר יהיה 1.5 ₪/מ"ק.

הגליל ביחד עם משקי בית שאן ועמק הירדן הם הנפגעים הראשיים מתיקון זה.  במשך כשנה נאבק האזור בראשותו של ראש המועצה גיורא זלץ לכך שהאזור יפוצה בהתאמה על הנזק שנגרם לו וכן על האופציה לבצע השקעות שיאפשרו לחקלאי הגליל ל"חשב מסלול מחדש". לפני שבוע נחתם הסכם עם משרד האוצר שמסדיר את הנושא ומשקי הגליל יוכלו לצאת לדרך חדשה לאור מחירי המים החדשים.  אין לי ספק כי מחירי המים יאלצו אותנו כמשק לבדוק היטב את סל הגידולים שלנו הן במטע והן בגדש – ועל כך אנו שוקדים בזמן הקרוב.


לכל מי שעדיין זוכר איך נראית עגלת הביניים, הקטפת, הפריחה הצהובה והכותנה הלבנה. ככל הנראה שאת המחזה הזה לא נראה בשנים הקרובות באזורנו.

שבת שלום ולהשתמע

רון כהן

0523756329

ronc@huliot.co.il

כל מי שמעוניין יכול לתאם פגישה מסודרת עימי –מוזמן  , הכי טוב לתאם דרך אילנה.
תאריך מאמר מקורי
18/7/2018
תגובות לדף
חדש

תגובות לדף

עדיין אין תגובות. אתם מוזמנים להגיב!