קיבוץ ממותג אמנות
בשבת האחרונה נפתחה בגלריית החשמלייה בשדה נחמיה תערוכת צילומים "מים מעצבים". להלן דברים שנאמרו ע"י אמנון בפתיחת התערוכה:

 

צהריים טובים ותודה שבאתם.

דורון, האוצרת של התערוכה בחרה לקרוא לה בשם "מים מעצבים". המים עיצבו מאז ומתמיד את אופיו של המקום הזה. קיבוץ חוליות ששינה את שמו לשדה נחמיה.

בשנות הארבעים, היה כאן רק בוץ. בשנות החמישים היה כאן שלג. עד שנות השישים זרמו שלושת הנחלים שיוצרים את הירדן באפיק פראי בתוך סבך עבות של פטל קוצני וערבות. פיתולי הנחל יצרו מצוקי עפר בגובה 5 מטר מהם קפצנו ראש אל מערבולות המים הסוערים.

 

בשנות השישים היה כאן שיטפון שבעקבותיו שינו לחלוטין את פני שלושת הנחלים. הנוף הפראי בויית. הפיתולים החדים והמצוקים הגבוהים הפכו למדרונות מעוגלים והסבך פינה את מקומו לדשא. נבנתה בריכת שחיה שירשה את פינות החמד ההיסטוריות ששמשו אותנו לשחיה. כבר לא יורדים לשחות בבניאס מאחורי הבתים. כבר לא קופצים באומגה מהאיקליפטוס לבריכה הענקית שהייתה במפגש הבניאס והחצבני. אגב, רק לידיעה, בחוליות מיכאל בן דרור המציא את הפטנט של השיט על אבובים.

 

המציאות המשתנה מחפשת דרכי ביטוי. יש המתרפקים על זכרונות, יש המתמקדים במחקר, יש מי שמחפש מנופים כלכליים ויש מי שהופך את המציאות לאמנות.

 

וזה מה שקורה כאן.


צילם אורי פרוינדליך

 

בשבוע שעבר ביקרתי במשכן לאמנות בעין חרוד. עין חרוד שנוסדה בשנות העשרים היא קיבוץ ממותג אמנות. המשכן לאמנות הוא פרי חזונו של איש אחד. חיים אתר היה שמו. הוא היה צייר והיה אחראי על החזות התרבותית של היישוב הצעיר.

במכתב  לחברי עין חרוד מ1938 חיים אתר כותב: "מחויבים הננו להעמיק אתהיסודות הרוחניים של חיינו , לחנך את עצמנו תוך חיים באמנות, כי אם לא זאת - נישקע בתוך קטנות החיים והיא תכריע אותנו…"

 

גם עמותת שלושת הנחלים היא הגשמת חזון של איש אחד. יעקב אלבז שגדל כילד בשדה נחמיה והיה לצלם דוקומנטרי בעל שם עולמי. תוכלו להתרשם בעצמכם, בתערוכת הצילומים שלו המשקפת את תחנות חייו המוצגת בגלריה השנייה שלנו "גלריית המתפרה". הגלריה פתוחה גם היום. אגב, שתי הגלריות תהיינה פתוחות לקהל, באופן קבוע בשישי ובשבת משעה 1100 עד 1400. ובהזדמנות זו אני מודה לנעמי ולצוות המתנדבות שנרתמו להפעלת הגלריות.

 

את החזון של יעקב ניתן לנסח במילים פשוטות - שדה נחמיה - מקום ממותג אמנות - משמש גג לאמנים, בעיקר צעירים בתחילת דרכם. המשאבים הכספיים שיאפשרו לדבר הזה לקרות יגיעו ממכירת האמנות בעולם, בעיקר בארה"ב. "הדרך לניו יורק עוברת בשדה נחמיה".

בתוך יומיים יגיע להדסון שבניו יורק משלוח עצום של כ- 600 יצירות של אמנים שונים כולל כ-200 יצירות שצוירו בסטודיו לציור כאן בשדה נחמיה. יעקב אלבז נמצא עכשיו בהדסון כדי להתניע את מנגנון המכירות.

 

צילמה אירית ק. אברמוביץ


התערוכה שאנחנו פותחים כאן היום תיפתח בהדסון בערב חנוכה. העתק שלה ייארז וישלח להדסון בדרך האוויר בשבועות הקרובים.

 

היום עובדים בעמותה בשכר 4  אמנים

דורון אדוריאן -  ציירת ואוצרת של העמותה, דורון אוצרת את התערוכה הזו.

בן פריד - צייר מוכשר, שריהט ושיפץ וצבע את הסטודיו לציור. חוגים לציור בהדרכתו ייפתחו בימים הקרובים. מוזמנים לבוא להתרשם ולהתנסות.

מורן לוי - צלם המנהל את הסטודיו להדפסות. הוא גם מתמחה בצילום רפרודוקציות לציורים

יפתח חבלין - מורה מדריך לצילום שהצטרף אלינו יחד עם המועדון שלו שפעל במוזיאון בתל חי שנסגר. בצד המועדון נפתחו גם קורסים למתחילים ולמתקדמים. למעוניינים להצטרף נותרו עדיין מקומות.

כל שאר אנשי הצוות בכלל זה אמנים נוספים, בעיקר מי שהשתתפו בתערוכה הקודמת שלנו שנשלחה משדה נחמיה להדסון פועלים ומסייעים בהתנדבות.

 

בחודש הבא נעלה לאינטרנט קמפיין - גיוס המונים. נפנה לכל ידידי העמותה באשר הם, מוכרים ואנונימיים ונבקש מהם עזרה כדי שנוכל  לצלוח את תקופת השפל הכלכלי עד שיתחילו להיכנס כספי מכירות.

 

העלינו לאינטרנט גם חנות למכירת אמנות המציעה למכירה צילומים, ציורים אורגינלים ורפרודוקציות של היצירות שנשלחו במשלוח הגדול ושיש לעמותה הסכמי מכירה לגביהם. גם צילומים של צלמים משתתפי תערוכה זו יעלו לחנות.

 

זו הזדמנות להודות לכל הצלמים שמשתתפים בתערוכה ולכל האורחים שהגיעו. לצערי, בעיקר התארגנות  לא נכונה שלנו, אירוע הפתיחה כאן חופף לפתיחת תערוכה בגלריה במחניים כך שרבים משוחרי האמנות בגליל שהיו רוצים להשתתף לא הגיעו.


צילם תומר הרפז


                                       ראיון עם אורי פרוינדליך צלם המציג בתערוכה
תאריך מאמר מקורי
30/10/2018
תגובות לדף
חדש

תגובות לדף

עדיין אין תגובות. אתם מוזמנים להגיב!