טקס הדלקת נרות בחנוכה

חנוכה 2009 צילמה אורית שלזיגר

טקס הדלקת הנרות בחדר האוכל היה מתנהל כך

את השולחנות  של חדר האוכל סדרו בצורת חית גדולה. על השולחנות מאות חנוכיות. מרביתן היו תוצרת ילדי הגנים מהשנה ומהשנים הקודמות. חלקן נאספו מחדרי החברים. בכל חנוכיה שמונה נרות ושמש. בראש החית היה שולחן הטקס ועליו חנוכיה גדולה שהובאה, כנראה, מבית משפחת מנצ'ר. בחנוכיית הטקס נר אחד ושמש להזכירנו שהיום מדליקים את הנר הראשון.


גיורא עמיר והדסה פלד. פוסטר של יעקב אלבז

מסביב לשולחנות עם הנרות היו נאספים כל חברי הקיבוץ וילדיהם. ישובים בחושך וממתינים.

כשעה לפני הטקס פוזרו ילדי בית הספר היסודי לאורך הכביש המוביל מחוליות לכפר בלום. ילדי חוליות חלשו על הקטע מחדר האוכל של חוליות עד לסיבוב של כפר בלום. (כך נקראה אז הצומת ליד הפרדס). מהסיבוב ועד חדר האוכל של כפר בלום היו ילדי בית הספר היסודי של כפר בלום.

שני לפידים בוערים יצאו מחוליות ומכפר בלום בו זמנית. הלפיד של כפר בלום עבר מיד ליד דרך כל ילדי כפר בלום ונמסר בחגיגיות לילדי חוליות שהמתינו בסיבוב. הלפיד של חוליות עשה את אותה דרך בכיוון הפוך.


חנוכה 2005 צילם צבי אליאש

כיף גדול היה להיות אלה שמקבלים את הלפיד מילדי כפר בלום בסיבוב. וכיף עוד יותר גדול היה להיות אלה שנכנסים בחגיגיות לחדר האוכל החשוך של חוליות ומוסרים אותו ליצחק פימנטל או למנחם מנצ'ר לקריאת ברכת קיבוץ כפר בלום לקיבוץ חוליות. הברכה נכתבה ע"י חנן שדמי המשורר המקומי של כפר בלום.

עם כניסת הלפיד הודלקו אורות החשמל והודלק גם הנר הראשון.

את הכבוד של הדלקת הנר הראשון נתנו לנציג של דור ההורים של החברים המייסדים. על פי רוב זה היה סבא רוזנפלד אביה של אסתר מנצ'ר לפעמים זו היתה אמא בחרך, אמו של לוקי או אמא סנסקה, אמה של רותקו. כשאלה התמעטו והלכו לעולמם תפסו מקומם דור המייסדים.

בתום טקס הדלקת הנר ניתן האות וכל ילדי הקיבוץ בליווי הוריהם הדליקו את כל הנרות בכל החנוכיות. זו הייתה חגיגה של ממש. שוב כובו אורות החשמל וחדר האוכל היה מואר באור נגוהות.

למותר לציין את המובן מאליו - מקהלת הבחורים בניצוחה של עפרה שרים את "אבי אבי הגדה נא לי, שירה בציבור והופעות ילדי הגנים.

אלא שהילדים שישבו בסבלנות רבה במהלך הרצף התרבותי הזה ידעו שהדבר הגדול עוד לפניהם.


והנה הוא הגיע.

משה ר' חצרן בתי הילדים המיתולוגי, הגיע עם סביבון ענק רכוב על גלגלים. המתח היה בשיאו כשהסביבון הסתובב סחור סחור במרכז חדר האוכל, כשמשה נוהג בו במיומנות בת שנים. ברגע שציפיית הילדים עמדה להתפקע. פתח משה את המכסה של הסביבון הענק ושלף מתנה לכל ילד. רשימת הילדים המעודכנת נמסרה למשה מבעוד חג והיא כללה כמובן את ילדי האורחים.

תם הטקס.


יריב דאי הנכד של משה ר' מביא את הסביבון ב2009 צילמה אורית שלזינגר

תאריך מאמר מקורי
6/12/2018
גלריית תמונות מספרות
תגובות לדף
חדש

תגובות לדף

עדיין אין תגובות. אתם מוזמנים להגיב!