"אורורה" - תערוכה חדשה בעמותת שלושת הנחלים


פתיחת התערוכה  16-02-2019

צהריים טובים ותודה ותודה לכל האמנים, חברי ותושבי הקיבוץ וכל האורחים הרבים שהגיעון מרחוק ומקרוב.

אחרי כיבוש השממה, ייבוש הביצות, ההגנה על גבולות המולדת וקיבוץ הגלויות  הגיע תורו של הקיבוץ להיות לשחקן מפתח גם בתחום האמנות. האמנות מעבירה את תשומת הלב מה"אנחנו" ל"אני".

האמן אינו מגוייס אלא פועל מכוח צו פנימי וכך, באמצעות האמירה האישית שלו, המשתקפת ביצירתו, שנחשפת לציבור בחלל התערוכה, הוא משרת את הציבור מבלי להפוך לכלי שרת.

אמנון

קישור לשיר - "החליל" ירון וינמן ותמנע גונן

דורון אדוריאן - אוצרת התערוכה

קישור לסרט 

אני רוצה להגיד תודה לכל מי שכאן. זה כולל את האמנים שבחרו לקחת חלק בניסוי החברתי הזה.

אמנות בפריפרייה היא דבר אחד- אבל דבר אחר הוא להיות גאה בה. להתייחס אליה לא כאל פרוייקט שיקומי שדורש העצמה- אלא לשאוב את העוצמה שהיא מאפשרת. החיבור בין אמנות טובה לסביבה שבה היא מוצגת הוא בלתי נמנע. במקרה הזה קיבוץ שדה נחמיה שלנו בגליל העליון מעצים את העבודות הנפלאות האלו באור המיוחד של הקהילה המרכיבה אותו. הסיפור של החברה הקיבוצית בהיסטוריה שלנו עם כל המטענים הנלווים אליו מוסיף ערך ועניין ליצירות האמנות שמוצגות פה. הטבע המתפרץ מכל כיוון בנוכחות שלו מעצים את הנושאים המשתקפים בעבודות. המציאות הפוליטית חודרת את קירות הגלרייה שלנו ביתר שאת. פחות מוסתרת ע"י בתי קפה וחנויות בגדים.

נאספתם כאן היום בשבת חורפית- באופן לא ברור מאיליו בכלל- כדי להכיל את החוויה האמנותית המיוחדת הזו- בשיא תפארתה ועוצמתה.

אני רוצה להודות לאמנים הנפלאים והחשובים שאיפשרו לי לגעת בסיפורים השונים שלהם. הפקידו בידיי הלא מנוסות את היצירות היקרות של נפשותיהם ומחשבותיהם וכישוריהם. זה לא פשוט לעשות דבר כזה. זה בדיוק המקום להביע את ההערכה העצומה שלי לחיבוק הגדול והבעת האמון שנתתם לי ולעמותת שלושת הנחלים

ואיפשרתם לנו ליצור יחד את אורורה. 


חיים בירן נציג ומציג האמנים

קישור לסרט

ברוכים הבאים
בראש התודות עומד האיש היקר, יעקב אלבז. יענקל'ה יקירי, לך אנו חייבים את ההתכנסות היום.
נדירים הם האנשים שיש להם ראש גדול ולב ענק, אתה זכית, ואני שמח להיות חבר קרוב.
הלב מלא גאווה לראות את הטובה אשר החזרת למקום ולקהילה, אשר העניקו לך בית שני, והקמת כאן את עמותת שלושת הנחלים.  אני מאמין ברעיון הקמת הגשר שיחבר בין מטעי תפוח יונתן לבין התפוח הגדול, ונזכה לראות בו תנועה ערה. תודה לצוות העמותה המלווה אותך להגשים רעיונות, לדורון האוצרת המוכשרת, ולאמנון המנהל החרוץ, ולרותי היקרה המפיחה חיים בכל אלה, לצדו של יעקב. תודה מיוחדת למיכל סדן הנפלאה, שעפה על האמנים ביח״צ. תודה לחבריי האמנים, באה לידנו הזכות להשיק את התערוכה 'אורורה' וליהנות מאורו של הזוהר הצפוני.


אחת הסוגיות המעניינות והמרתקות באמנות, עוסקת ביחסים שבין הנושא למושא בין הרעיון והחומר, וכמו במדעי החיים בין הנפש לבין הגוף, והקשר ביניהם חזק. האם הרעיון ונושא היצירה קודמים לטכניקה ולחומר הנושאים אותו ? או שמא נהפוך הוא. 

מיכלאנג'לו, בהתכתבות ביננו, אני כותב לו במילים והוא עונה לי בחלומות:
נתזים של אבן, אצרתי בשתי ידיי, חומר מכף ידו של האמן, חש את מגע אצבע יד האלוהים, בתמונת בְּרִיאָת הַאָדָם.  האומן יקרוץ לי בעינו ללא חיוך, נותן בידי כלים, ובראשי תעתועים,
והוא מצווה ללא קול:  גע בחומר, גְרָע את העודף, גלה את הדמות, היא חבויה.
מספרים שנהג לבחור את גושי האבן על פי הדמויות שראה אצורות בתוכם.

רוברט ריימן, צייר אמריקאי, סיפר שבבואו להניח צבעים על הבד או על חומר אחר, יצא מתוך הנחה שמשהו כבר קיים בחומר, והתבונן בו לגלות את הדמויים אשר הוא מכיל, ולכן לא עסק בשאלה מה לצייר אלא איך לצייר. העיסוק באיך היה במטרה להמחיש את הדמויים שהחומר נושא.

ז'אן טנגלי, פסל שוייצרי מרתק, בעלה של האמנית היפה והמוכשרת, ניקי דה סאן פאל, על אחד הקירות במוזיאון הנושא את שמו בבזל, מונחת האמירה שלו : ' החלומות הם חזות הכל, את הטכניקה אפשר ללמוד 'ובכך הקדים את ההגות והחשיבה לרעיון ואת הרעיון לחומר.
ולנו, חומר למחשבה, ומחשבה על החומר.


קישור לשיר - רוח דרומית - תמנע גונן


חיים בירן מציג את האמנים:

קישור לסרט

רותי סגל יקירתי, אנחנו רואים את אותו הנוף, ואת מציירת את הנוף הפנימי שלך, והוא יעשיר את חיינו.
יוסי לובלסקי, צייר השדות שבעמק, בכל פעם שאתה פותח תלם ניתן להריח את ריחה של האדמה אחרי הגשם הראשון.
מוטי דריאל, הכרנו ליד הציור המעולה שלך 'פרידה' הנשים בשחור ואחת בלבן, ואתה הצעת לשנות את שמו ל 'פגישה'.
גדעון שני, אהבתי את ציורי החמאדות בנגב מעוררים בנו את הרצון להכיר את הארץ דרך הרגליים.
סאלח אלקרא, אתה מצייר לנו פרחים בשדות האפר השחור, לאחר השריפה הגדולה בכרמל, הוספת צבע לחיינו.
מיכה שטייגמן, בראת יצורים וציפורים שלא הכרנו, והנחת אותם בנופיך הפרטיים, ללמדנו על כוחה של היצירה.

האחרון תמיד חביב, ובנימה אישית לסיום על סולומון לבייב.
לפני כשבע שנים ישבתי לראשונה בפגישה אצל סלומון, במעמד של תלמיד הצגתי לפניו את תיק העבודות שלי, מחכה למוצא פיו של המאסטר. הוא שממעט לדבר, שאל וחקר ואני עניתי. שאל לאן ומה אני רוצה. ביקשתי להצטרף לסדנת הפיסול בחימר, לחוש וללוש את החומר.
רגע של שקט מביך, ובקולו הרגוע הוסיף : 
' לך לך ואל תחזור לאחור, עם מה שיש לך בראש ובחלום, חפש את דרכך שלך. היום אני שמח להציג לצדך, וכמו שאמרת לי השבוע, 'חיים, אני יכול לכתוב ספר על כל פסל שלך.  תודה ידידי על שהצבעת לכיוון הדלת ופתחת לי חלון.

תודה לכם אורחים יקרים על הברכות החמות, בלעדיכם היה לנו חורף קר.

התערוכה פתוחה בימי שישי ובשבת משעה 1000 עד 1300 

ניתן לתאם ביקורים בכל ימות השבוע -דורון אדוריאן 050-6529146 או במשרד 04-6947415  תאריך מאמר מקורי
24/2/2019
גלריית תמונות מספרות
תגובות לדף
חדש

תגובות לדף

מס' תגובות: 1

  • אורורה
    2/3/2019

    רינה יוגב

    אורורה

    ברכות על פתיחת תערוכת ציורים ופסלים בקיבוץ. כבוד ליענקלה אלבז על חזון יוזמה וביצוע ולכל שאר השותפים. לעניות דעתי  היה עדיף לתת לתערוכה שם בעברית.(מה גם שהמילה אורורה מאוד דומה למילה ארור בעברית,)