גשרים על הבניאס אחרי הבתים
עם פתיחת הגשר החדש

חוצים את הירדן בשנות הארבעים


קודם היה שם חצי אי. חצי האי נמצא בדיוק בין נקודת החיבור של הבניאס והדן לביו נקודת החיבור אל החצבני.

שתלו בחצי האי חורשת איקליפטוסים כדי לשמור עליו שלא ייסחף. חצי האי שימש לפיקניקים, למסיבות ולרומנטיקה.ואז בא השיטפון (1963). שדה נחמיה וגם עמיר הוצפו. מים עמדו בכל שטח המחנה ובתוך הבתים. הסיבה לשיטפון היא שאפיק הנחל המתפתל עוצר את זרם המים. גם אפיק החורף העמוק לא מספיק לכמות המים. הוחלט להתערב במסלולו של הנחל, לחתוך את הפיתולים ולייישר את מסלול הנחל. נגזר דינו של חצי האי לכליה. במאבק עיקש של נושאי דגל הרומנטיקה ושמירת הנוף הצליחו להמתיק את דינו של חצי האי, לחתוך את צווארו ולהפוך אותו לאי. 
ואז עלתה בעית תעבורה. איך מגיעים לאי ולא בשחייה או בסירה. 

במהלך עבודות החפירה להסדרת אפיק הנחל החדש התגלה גשר עתיק מהתקופה הממלוכית (מאה ה13). הגשר הזה ישב בדיוק במעבר לחצי האי. 

רותי בן דרור על הגשר הממלוכי


את הגשר הממלוכי החליף גשר צף - גשר סירות ברזל. הגשר נבנה מסירות דיג. הסירות שבעבר שימשו את הדייגים להאכלת דגים  ולרומנטיקה של שיט על בריכות הדגים יצאו מהשימוש לא מכבר עם חיסול ענף המדגה.

חרטומי הסירות ספקו לגשר את הצורה ההידרודינאמית, ממש כמו העמודים של הגשר הממלוכי. המבנה של חרטומי הסירות עזר לצמצם את לחץ המים הזורמים.

כוח הציפה של הסירות שהיו ישנות ומחוררות בתחתיתן  לא היה מספיק כדי לשאת את הגשר וההולכים עליו ולכן הוסיפו לו חביות ריקות.

גשר הסירות צילם שלמה קוגל

צולם בלילה בזמן מסיבה. על חרטום כל סירה שקית ניר ובה נר דולק.גשר הסירות צילם דני רונן


גשר הסירות שימש את העוברים לצד השני של הנהר רק בקיץ. בחורץ היו המים עולים ואיתם גשר הסירות. קצותיו כבר לא היו מחוברים לחוף ולא ניתן היה לעבור.

כשהתיישן גשר הסירות הוא הוחלף בגשר תלוי.

 


ואז הגיע הגשר האחרון,  גשר הברזל הירוק. גדול יותר,יציב יותר, לא תלוי ולא צף, נשען על שתי גדות בניאס, ערוך לספיקת המים הגבוהה של החורף, 


הגשר הירוק 2014


קרא גםתאריך מאמר מקורי
6/3/2014
תגובות לדף
חדש

תגובות לדף

עדיין אין תגובות. אתם מוזמנים להגיב!