חתונות על המים - שנות השבעים והשמונים
החתונה הייתה האירוע המכונן של השנה. כל הקיבוץ השתתף בהפקה.

החופה התקיימה על פי רוב ליד הבניאס (בגן רפי) מחשבה רבה ויצירתיות הושקעו בהובלת החתן והכלה אל החופה. כלי התחבורה המקובל היה הטרקטור. בטרקטור של הבנים הובילו את החתן ובטרקטור של הבנות הובילו את הכלה. ההורים חיכו לחתן ולכלה כדי ללוות אותם בשארית המסלול את מתחת לחופה.

כאשר נדמה היה שהטרקטורים מיצו את הפוטנציאל צץ רעיון הסירות. אך טבעי הוא וכמה מרגש לחזות בחתן ובכלה בבגדי כלולותיהם כשהם עולים אל החופה ממש מתוך המים. לא היה קל לשכנע את בני הזוג לסכן את המעמד הכי מרגש בחייהם לטובת סירה שמשמשת להאכלת דגים בבריכות. הרומנטיקה כמובן נצחה כשהיא מאובטחת מכל הכיוונים במנגנוני "שמא וחס ושלום". על חתירה לא היה מה לדבר, הסיכון שהסירה תיסחף בזרם או שחלילה תיתקע במים הכמעט עומדים טופל ע"י מלח גיבור (מיכאל בן דרור) שהסיע את הסירה כשהוא מהלך ברגליו במים הרדודים.החלק השני התקיים על הדשא הגדול ליד חדר האוכל. ארוחת החג התקיימה ליד שולחנות ארוכים לאורן של גרלנדות זוהרות. כל הקיבוץ השתתף. למעשה כל הקיבוץ היה המארח. חברי הקיבוץ ועוד כמה מאות אורחים לא הצליחו להידחק לחדר האוכל (הקודם). היה קטן מלהכיל את כל ההמון הרב הזה. זה מה שהכתיב את הכלל הבסיסי לקיום החתונה - בחוליות מתחתנים רק בקיץ. הכלל הזה גרר אחריו תוצרי לוואי. למשל, זוג לא יוכל להתחתן לבד שהרי בין קיץ לקיץ נאספים על פי רוב כמה זוגות והקיבוץ לא יוכל להערך לחתונות בתדירות של אחת לחודש.

כשהסתיימה הארוחה נשאר הציבור יושב אל השולחנות. החלק האומנותי נפתח על פי רוב במקהלה ואחריה הנאומים והברכות, המזכיר, נציג הכיתה, נציג המשפחה המורחבת. כולם מודים לכולם ומדברים על החוליה החדשה שנוספה לחוליות. החלק ההיתולי הפתיע בעיקר את האורחים. שהרי בשלושת השבועות שקדמו לחתונה השתתף הקיבוץ כולו בחזרות על הדשא. ומי שלא השתתף בחזרות קיבל את תוכנן של ההופעות דרך הרמקולים. לסיום החלק האומנותי עלו הזוגות על הבמה לטקס המסורתי של חיתוך עוגת החתונה.

בשלב הזה מתפצל הציבור לשני ראשים. אלה שאוהבים לרקוד עוברים לתוך חדר האוכל לשמח חתנים והכלות לצלילי תזמורת חוליות (לוקי'ז בנד). שאר הציבור התגייס בהמוניו להוריד ולרחוץ כלים, לקפל שולחנות, כסאות ובמה כך שהמשכימים בבוקר לא יוכלו לזהות שהייתה כאן חתונה.

לקט קטעים שצולמו בחתונות שנות השישיםלקט סרטי חתונות


אוסף  (כל) קטעי סרטים 16 מ"מ רוב הסרטים צולמו ע"י רפי לוי התמונות המצורפות גזורות מהסרטים


קטע 1: 4.5 דקות – סרט של מחלקת הקולנוע

חתונתם של רעיה ויאיר שלח, הדסה וגיורא פלד.

חופות בגן רפי, מסיבה על הדשא, ארבעה זוגות חותכים את עוגות חתונה: רעיה ויאיר, הדסה וגיורא, איתן וזהבה נויוירט, שמעון ליאני ואשתו. ריקודים בחדר האוכל, תזמורת חוליות .קטע 2: 1 דקה – סרט של מחלקת הקולנוע

חתונתם של עדנה ושמעון לשם, גיורא סמואל, יעקוב וג'ני הרץ

סירת החתנים ואחריה את סירת הכלות. מיכאל בן מוביל את סירת הכלות. גדעון שלח לבוש כמלח, מוביל את סירת החתנים.

החופה של שמעון ועדנה.

חופה של יגאל מגדל וגלילה, יואב ושולי קציר, גדי ורחל מצר. ארבעה זוגות חותכים את עוגת החתונה.
קטע 3: 3 דקות  חתונה של עזרא ומירי פימנטל


קטע 4: 0.5 דקות  חתונה אחי ומרים ברלוי, גדעון ועליזה שלח


קטע 5: 3 דקות – לקט ערוך מתוך סרט לחג ה-30 (1970)

מתחתנים: גיורא ומרים סמואל, מרים ואחי, גדעון ועליזה

טרקטור מוביל את החתנים – אחי וגדעון , טרקטור מוביל את הכלות מרים ועליזה. על הטרקטור בנות כיתת בולבול – תרצה, אורה, ציפורה ואלישבע.

חופה של חוה ושלמה ינאי, יואב ושולי, גדי ורחל
תקנון חתונות - היה בתוקף מסוף שנות השבעים


תאריך מאמר מקורי
22/12/2014
גלריית תמונות מספרות
תגובות לדף
חדש

תגובות לדף

מס' תגובות: 1

  • ה``זוג הלא מזוהה``
    1/1/2015

    רעיה שלח

    ה"זוג הלא מזוהה"

    הזוג הרביעי ה"לא מזוהה" שהתחתן אתנו, עם הדסה וגיורא ועם איתן וזהבה הוא שמעון ליאני ואשתו.