מהנעשה בחינוך החברתי - דצמבר 2015


גֶּשֶׁם, גֶּשֶׁם, נֶאֱנָח שָׂדֶה מֵחֹם
גֶּשֶׁם, גֶּשֶׁם, מִתְחַנֵּן הַגַּן בְּלִי דֹּם
שְׁמַע קוֹלֵנוּ אֵל שָׁמַיִם
וְרֵד לָאָרֶץ, גֶּשֶׁם מַיִם! (לוין קיפניס)

בחודשיים האחרונים נהנו הילדים משתי הצגות בחסות המועצה: "יום הדיאלוג" ובחג חנוכה מסעות אודיסאוס של תיאטרון גשר. כמו כן, בחודש האחרון ציידנו את בתי הילדים בבידוריות קריוקי מושקעות לכל בית ילדים, בספות חדשות וילונות וחידשנו את המשחקים בכל בתי ילדים.

מועדון הנעורים עבר שיפוץ נרחב ציידנו את ה"בוגרת" מחדש בכל הנדרש סלון, תנור וכד'. שברנו קירות סדרנו את גגון המרפסת ואנו נערכים לצביעה מחדש של המועדון.

בחג החנוכה חגגנו ונהנינו ממגוון של פעילויות:

בתלתן- במהלך החופשה, הילדים הכינו עם המדריכות חנוכייה ענקית מחומרים ממוחזרים והדליקו בה נר בכל יום. בהמשך הכינו מגוון רחב של יצירות וקישטו את בית הילדים לכבוד החג. במהלך החג הגיעו כמה מפעילי סדנאות לתלתן: שלומי הנגר "מנגריית נח" הכין יצירות אישיות עם הילדים. הילדים עבדו בצורה מרשימה ביותר שייפו, חתכו דפקו מסמרים, והיו שקועים בעבודת הנגרות. בהמשך נסעו להצגה מושקעת של תיאטרון "גשר" מסעות אודיסאוס, הצגה בעלת תפאורה מרשימה המשלבת אינטראקציה עם קהל הילדים. כמו כן, הגיע סדנת יצירה בדלעות נוי,שכללה הסבר על שיטות צימוח הדלועים, השימושים שניתן לעשות בהן כמו רעשנים בובות, ובסוף הכינו חנוכיות מדהימות ואומנותיות מן הדלועים. הילדים היו פעילים ומדהימים ומזג האוויר היה לטובתנו

בצופית-  השתתפו גם בסדנת הדלועים "דלארט" ויצאו להצגה של מסעות אודיסאוס (מפורט לעיל) יצרו המון יצירות מרשימות לחג, הכינו נרות, קישטו את בית הילדים לחג ונהנו ממגוון פעילויות שהמדריכים הכינו עבורם: משחק D&D משחק פנטזיה המפעיל את הדמיון, הילדים התחפשו לדמויות ושיחקו את משחק "המכבים נגד היוונים" התחפושות והתפאורה יצרו אווירה נהדרת והילדים לא רצו להפסיק לשחק. למחרת שיחקו חפש את המטמון – בסגנון "המרוץ אחר פח השמן", כולם השתתפו והתחרות בקבוצות הייתה טובה, מצחיקה ומאתגרת.

לאורך כל החג שיחקו בינגו ושלל חידונים הקשורים לנושאי חג החנוכה. לקינוח ביום האחרון חילקנו את הילדים לשתי קבוצות גיל ונסענו בשעות שונות לבילוי באולינג בקניון נחמיה. המטרה הייתה לגבש את קבוצת הגיל ולהנות מפעילות עם קבוצה קטנה וממוקדת, תודה ליריב דאי וקרן מלול שליוו אותנו בפעילות. היה מהנה מאוד ומגבש. לאחר החג, נפתחה בצופית פינת נגרות מושקעת הילדים בנו שולחן נגרות מרשים ביותר והם ממשיכים בפרויקטים שונים, אוספים קרשים ועצים ובכל שבוע מייצרים פעילות חדשה בבנייה.

בדולב- בחודש האחרון ערכנו שני ערבים לבנים ולבנות בנפרד: הבנים יצאו לצפות במשחק כדורסל של גליל עליון היה מגבש ומהנה, והבנות השתתפו בערב בנות מושקע שהכינו להן המדריכות. בטקס חנוכה לקהילה בירכו הילדים את הקיבוץ והדליקו את הנרות בחנוכייה המרכזית. במהלך החג נהנו ממרוץ הלפיד בעקבות המכבים תחרות בקבוצות ברחבי הקיבוץ. סדנת נגרות מושקעת שבה הילדים הכירו את כלי העבודה, שייפו, חתכו, קדחו והרכיבו שלוש פינות ישיבה ושולחן, בליווי נגר מקצועי. היה מרשים ביותר וכולם התגייסו לטובת הפרויקט התוצר מרשים ושימושי. בהמשך החג נהנו גם בדולב מההצגה "מסעות אודיסאוס" (מפורט לעיל) וכפי המסורת בחנוכה נסעו הדולבים למרכז קנדה, החליקו על הקרח, שיחקו באולינג וסיימו ברחצה בברכה המחוממת, היה מדהים. תודה לאייל גרינוולד שדאג לנו להנחה משמעותית בפעילות.

כמו כן, החודש בדולב התחילו בפרויקט גינה אורגנית הילדים ניקו, חפרו, שתלו והכינו גדר במו ידיהם. יצרו דחליל יצירתי ביותר, מוזמנים לראות את הגינה בצמוד לחניית האופניים של דולב, כבר נבטו שתילים. אחרון חביב, אני מבקשת להודות למרפאה שתרמה לנו את האקווריום, שנוקה וחודש בדגים וצמחייה, הילדים דואגים לטפל ולהאכיל כל הכבוד !

בנעורים- בחודש האחרון יצא מסע י"א סמינר מנהיגות בסימן שליחות ומנהיגות ומסע י"ב (ניצנה) – כנס ירוחם, שלושה ימים מאתגרים של מסע האופניים המסורתי בדרום לתלמידי כיתות י"ב של התנועה הקיבוצית שנועד לעודד ולהכין את הצעירים לשירות הצבאי משמעותי ושנת שירות.

החג היה עמוס בחוויות לנעורים: בטקס הדלקת הנרות של הקיבוץ קיבלנו את בני המצווה להדלקת נר מסורתית – מרוץ הלפיד. כיתות ח-ט (צעירה) נסעו למסיבת חנוכה והתארחו ללינה בנעורים של מעגן מיכאל. בהמשך החג, שכשכו במים החמים של חמת גדר עם קיבוץ עמיעד, שיחקו פיינטבול בהגושרים, נסעו ל- KKK – קארטינג, קניון וקולנוע עם הנעורים של קיבוץ עמיעד וסיכמו בטיול גיבוש לבוגרת בכרמל עם אירוח לינה ומסיבת בבוגרת מעגן מיכאל. השבוע נהנו מ"לילה לבן" במרכז ההדרכה בדפנה, שארגנו מדריכי הנעורים במועצה.

 

אני מבקשת להודות ליגאל צור שנותן כתף בכל בקשת עזרה, ליריב דאי שתרם לנו תנור, לאייל גרינוולד שתרם לנו מיקרוגל ולאלישבע ואורי שתרמו לנו סלון חדש לדולב, לקרין שלמה שתרמה שולחן אוכל וכסאות חדשים לגמרי שבני הנעורים נהנים מהם מאוד. ולכל השאר שממשיכים להשקיע ולתכנן פעילויות בעבור שכבת בני המצווה ישר כח.

וכמובן למדריכים המדהימים שמעלים את הרמה, בכל פעם ומשקיעים מעבר לכל ספק מזמנם ומרצם לטובת הילדים בפעילויות מגוונות, ערכיות ומושקעות. תודה רבה !

 

 

צוות המדריכים ואדוהמכתב להורי נעורים

אנו, מדריכי הנעורים בקיבוץ רוצים להכיר אתכם!

 

מתוך תפיסה הוליסטית של החינוך הבלתי פורמלי בקיבוץ, הרצון להקיף ולהכיר לעומק את הנוער של הקיבוץ, אנו רואים חשיבות גבוהה להכרות לא רק עם הנער שמגיע לנעורים-  אלא הכרות גם עם הסביבה המשפחתית של הנוער והבנה עמוקה יותר של עולם התוכן שלו. 

במעבר מבתי הילדים לנעורים, כיאה לגיל הנעורים, חלה ירידה בקשר השוטף של המדריכים עם ההורים. ירידה זו טבעית וחשובה הן לנער והן להורים, שכן זו התקופה שהנער בוחן את עצמאותו ומגבש אישיותו בנפרד מהתא המשפחתי שלו. עם זאת, היינו רוצים לאפשר פלטפורמה נוחה לדו שיח בינינו לביניכם ולצמצם מעט את הניתוק שעלול להיווצר,מתוך המטרה לתת לנער מענה כמה שיותר אישי.

 

בימים אלו היינו רוצים להתחיל בהכרות זו,הכוללת מבחינתנו הגעה לבתי הנערים והנערות, להכיר ולדבר עם הנער והוריו. שיחה קלילה, נעימה- להכרות דו- כיוונית.

חשוב לנו לציין, שהיינו רוצים ושמחים להגיע גם לבתי הנוער שאינו מגיע בקביעות לנעורים, או בכלל לא. חשוב לנו שכלל הנוער של הקהילה יכיר אותנו המדריכים כדמויות רלוונטיות בכל הקשור לנוער ומקומו החשוב בקהילה.

 

אתם יותר ממוזמנים ליצור איתנו קשר ולהזמין לקפה :)

 

אם לא, אנחנו ניצור קשר איתכם ונמצא זמן להגיע אליכם לביקור.

 

אנחנו כאן לכל שאלה,הבהרה, רעיון...

 

טליה, יהנותן, אדוה

 

תאריך מאמר מקורי
31/12/2015
גלריית תמונות מספרות
תגובות לדף
חדש

תגובות לדף

עדיין אין תגובות. אתם מוזמנים להגיב!