דוח תקופתי- מנהל עסקי - נעם קישינובסקי - ינואר 2017

‏31 ינואר 2017

דוח תקופתי- מנהל עסקי

שדרוג תשתיות.

ברושים/ פס-חום.
העבודות בשכונה הסתיימו קצת מאוחר מהמתוכנן. כרגע מתבצעים חיבורי תקשורת בבתי החברים, ועל נושא זה ארחיב בהמשך.

 

סוללה, פס חום, סוקוויה – השלב האחרון בפרוייקט
לאחר מספר שיתופי ציבור נקבע המתווה לביצוע השדרוג בשכונת הסוללה וסיום כביש 31. לאחר שכבר התכוננו להיכנס לעבודה בסתיו שנה שעברה, הוחלט שלא להיכנס לפעילות מוגברת בחודשי החורף, הן בשל חוסר היעילות והן בשל חוסר הנוחות הנגרמת לחברים בעבודה המתבצעת בחורף.

פעילות שהחלטנו לבצע במהלך החורף, כפי שבוודאי ראיתם, היא סלילת חניות במתחמים הנמצאים ליד דפנה פרידמן/רפי לוי, וכן ממערב לשכונת הסוללה מתחת למשפ' קידר. לשמחתנו, ולמרות עיכובים לא מעטים, יושלמו חניות אלו עד לבוא האביב, וכך יקלו במשהו על החברים בעתיד הקרוב.
חניה נוספת הממוקמת ליד מגרשה של שולה פרידמן עוברת מספר עדכונים ותוצג לציבור בשבועות הקרובים.

לקראת האביב אנו מעדכנים פרטים אחרונים בתכניות העבודה של שכונת הסוללה, שיכון ג', ד' וקטע אחרון של פס-חום/סוקוויה אותם נשלים במהלך אחד, נשתדל להספיק הכל השנה, אם כי יתכן שחלק קטן יגלוש לשנה הבאה.

 

מגרש חניה גני ילדים

במסגרת תכנית השדרוג היתה התייחסות מזערית לשיפורים במגרש החניה הגדול שליד הגנים. לאחר פניה של האג"מ למועצה, נמצא תקציב והפרוייקט עבר לאחריותה. ברגע זה אין לנו וודאות לגבי הביצוע, נבחנות מספר חלופות והתאמתן למסגרת התקציב.

 

תשתיות תקשורת

בשבועות האחרונים הקדשנו זמן רב לאירגון העבודות על תשתיות התקשורת, תחום שבו לא הגענו למצב משביע רצון. מעבר לנושאים טכניים ועמידה בלוחות זמנים עלו לאחרונה מספר בעיות הקשורות לרמת ההתקנות בבתי החברים. לאור הערות שקיבלנו, ותמונות על התקנות לא אסטטיות, הופקו לקחים והועברו לקבלן הנחיות מחודשות. בנוסף, ביקשתי את שמרי להעמיק את רמת ההתייעצות עם חברים טרם ההתקנה, במטרה למקם נכון יותר את יחידות התקשורת במקום מוצנע כך שלא יפריעו במעברים או מבחינה אסטטית. בשבועות הקרובים נבצע מספר תיקונים בתחום זה בבתי חברים, ומי שיש לו בעיות עם ההתקנות מוזמן לפנות לשמרי לצורך בדיקה נוספת.

חשוב לציין- הצנעת יח' התקשורת עשויה לפגוע בקליטת הראוטר האלחוטי, ולכן מומלץ לשקול הפרדה בין היחידות, דבר שישפר את רמת האסטטיקה, אך יגרור הוצאות מסויימות של החבר (לפי החלטות קיימות, מספק הקיבוץ התקנה בנקודה אחת בלבד).

מרכזי מיחזור

לפני מספר שבועות פנתה אלי חברה בשאלה לגבי פריסת מרכזי המחזור לאחר השלמת פרוייקט שדרוג התשתיות. לבקשתי הוכנה מפה כוללת של מרכזי המחזור, והיא תיתלה על חלון סידור הרכב הישן.

בהקשר זה עלי לציין- אנו משתדלים שמרחק מרכז המחזור הקרוב אל בית החבר יהיה כ-70 מ', בדומה לחניות. יחד עם זאת, ומאחר שמספר כבישים בוטלו במהלך שיתופי הציבור, יתכן שהמרחק יהיה גדול במקצת.

חברים שימצאו כי המרחק בפועל רב באופן משמעותי מהמצויין מתבקשים לפנות אלי או אל יריב דאי. 

 

כביש מערכת מצפון לשכונות קיווי חדשה

לאחר פניות רבות, קיבלנו הודעה על השתתפות המועצה בעלויות סלילת כביש המערכת מצפון לשכ' הקיווי החדשה, ואנו מבררים כעת מה המתווה המיטבי בו נוכל להיעזר בתמיכת המועצה בעת סלילת הכביש המדבר. בכל מקרה, בכוונתנו להיכנס לסלילת הכביש כבר בקיץ הקרוב.

 

תקציב פרוייקט השדרוג

·         התקציב המקורי שנקבע לפרוייקט ב-2008 עמד על 21 מיליון ₪ (לפני מע"מ).

·         הצמדת התקציב למדד מביאה אותו לכ- 24.7 מיליון ₪.

·         תוספות לתקשורת ושיקום הנוי שאושרו בהנהלות מביאות את התקציב לכדי 25.7 מיליון ₪. 

·         מבדיקה שערכנו לאחרונה נראה כי נעמוד בתקציב שאושר, ללא צפי לחריגה, למרות שמקובל להוסיף הוצאות בלתי צפויות של כ- 7% לפרוייקטים מסוג זה, מה שלא נעשה כאן.

 

הערות כלליות על פרוייקט שדרוג התשתיות- תזכורת.
בעת האחרונה התרבו התנגדויות חברים לתכנית המבוצעת בשטחים הנמצאים בסמוך למגרש. אנו עושים כל מאמץ לגשר על הפערים על ידי הסברה, שכנוע, ולא מעט שינויים היכן שניתן, כל זה על מנת להגיע להבנות ובכדי למנוע עימותים או תחושות פגיעה. יחד עם זאת אבקש להדגיש מספר כללים בסיסיים שבלעדיהם לא ניתן יהיה להמשיך בביצוע הפרוייקט:

·         הפרוייקט כולו נועד לרווחת החברים והציבור. לעיתים נוצר קונפליקט בין רצון החבר לטובת הכלל. לעיתים נדרש חבר לוותר מעט לטובת הכלל, ובדרך כלל מדובר ב"וויתור" שהוא בשטח ציבורי.

·         שטח ציבורי- הוא באמת שטח ציבורי, בו טובת הכלל גוברת על רצונות הפרט. עלי להדגיש כי פרוייקט השדרוג הוא גם למעשה הוצאה לפועל של עקרונות השיוך עליהם החליט הציבור לא מכבר. בפרוייקט נעשית האבחנה הסופית והברורה בין המגרש הפרטי בו נוהג החבר לפי כללי השיוך, ובין השטחים הציבוריים הנמצאים ברשות הכלל, בהם אין לחבר עצמו זכות לפעול אלא אם קיבל לכך רשות המעוגנת בהסכם כתוב. וצריך לזכור בעניין השימוש בשטח ציבורי - מה שטוב ויפה לאחד מפריע לאחר. לכן עלינו להקפיד על הכלל הזה.

 

ענפי חקלאות- סקירה כללית

למי שבמקרה לא שם לב, ומעבר לויכוח הפוליטי, הממשלה הנוכחית היא הגרועה בממשלות ישראל מאז ומעולם בכל מה שקשור לחקלאים, ובכלל זה גם שר החקלאות המגלה רק עניין מועט בחקלאים. איך זה בא לידי ביטוי:

·         תיקון חוק המים- התיקון הנעשה בימים אלו מביא את מחירי המים לכלל שוויון בכל הארץ. לכאורה נראה חוק נאור וצודק "חלוקתית". ואולם שני דברים לא נלקחו בחשבון:

1.      אזור עמק החולה סובל מתנאי מזג אויר קיצוניים מאוד המהווים חסרון גדול. יתרונו של האזור במחיר המים, מה שמאפשר ליצור חקלאות כלכלית.

2.      לא רבים יודעים- ההפקה הפרטית הנעשית כאן ובמקומות רבים נוספים, ברישיון הממשלה מזה עשרות בשנים, התאפשרה לאחר ביצוע השקעות של מליארדי ₪  שהושקעו באמצעים פרטיים ובחסות המדינה.

ניסיונות הסברה, הפגנות ושתדלנות ארוכה לא הועילו, והחוק יעבור. מובן לכולם שתוצאות החקיקה יהיו הרסניות ואין לנו אלא לתלות את יהבנו במהלך משפטי אותו יוזמת ההנהגה החקלאית.

·         קיצוץ במכסות המים- לאחרונה נודע לנו שמכסות המים לשנת 2017 קוצצו ב-25% ממכסת 2015. קיצוץ כזה, שיכול להיות מושת רק על הגדש"ים לא יאפשר מיצוי הפוטנציאל, ורק יחריף מצב שהוא קשה גם כך.

·         יבוא פרוע של מוצרים חקלאיים- בשנה האחרונה עלה מאוד יבוא של פירות וירוקות (גם דגים ובשר), תחת הכותרת של יצירת תחרות והורדת מחירים. בפועל התחרות לא הוגנת כיוון שהחקלאי הישראלי משלם המון על מים, על כשרות ועוד.. ומנגד החקלאי התורכי או האירופאי, וגם זה הסיני מסובסד באופן מאסיבי ע"י ממשלתו ולכן יכול להתחרות ללא קושי במחירים המקומיים.  

בסופו של יום הוכח כי פתיחת המשק ליבוא רק מגדילה את המרווחים אותם לוקחות רשתות השיווק, החקלאות בארץ קורסת (בלי פראפרזות), ואילו הצרכן לא רואה הוזלה, פרט אולי לערב הפסח שאז מוזילות הרשתות את מחיר הדגים למשך 4 ימים...
לי באופן אישי ברור שהצרכן הישראלי יהיה מוכן לשלם עוד כמה אגורות על מוצר ישראלי המפרנס אלפי משפחות ושומר על גבולותיה של ארץ ירוקה.. כך קורה בכל מדינה מתקדמת.

·         תנאי סחר- אירופה נמצאת במיתון עמוק. כחלק ממדיניות כלכלית שנועדה לעודד יצוא על חשבון יבוא, הורד מאוד שער החליפין של היורו, מה שיוצר עוד קושי גדול ליצוא החקלאי, בעיקר בתחום ההדרים שרובו מופנה למדינות אירופה.
רק כדי להדגים- אם קיבלנו 1 יורו עבור כל ק"ג ב-2015 ופדינו את היורו ב-5.05 ₪, הרי שעתה עבור אותו היורו נקבל רק 4.03 ₪, ירידה של 20% בפדיון, וזה עוד לפני שדברנו על התייקרות התשומות (מים למשל) ועל כך שכיום אנו פודים עוד פחות יורו לכל ק"ג פרי...

אז מה עושים?

חשוב מכל- מתכננים ונערכים...

אני שמח שערכנו מחקר של שנה בטרם הנטיעות החדשות במטע, מה שהציף כבר לפני יותר משנה את המגמות הצפויות, ואכן הגידולים אותם אנו נוטעים מושפעים פחות מהמגמות הקשות שהזכרתי.

מה עוד...מגוונים את מקורות ההכנסה כך שלא נהיה תלויים לגמרי בענף אחד, בין היתר בפיתוח עסקי במסגרתו אנחנו פועלים לבחינה יסודית של הקמת מבנה מגורים לסטודנטים, ועוד.

 

בתעשיה

2016 היתה שנה טובה מאוד בחוליות, ותסתיים ברווח גבוה משמעותית מזה שתוכנן. הרבעון האחרון של השנה היה מאכזב למדי, מסיבות אותן אנחנו עדיין לומדים.

ככלל, חשוב לציין כי נראה שלמפעל הנהלה מקצועית המתפקדת באופן טוב מאוד, וגם הממשקים עם הקיבוץ, שידעו עליות ומורדות, מתנהלים תוך שיתוף פעולה והבנה הדדית ברמה גבוהה.

 

            להזכירכם-

הנייד שלי – 054-9033343

דלתי פתוחה לפניות, למי שיש עניין מורכב מומלץ לקבוע פגישה דרך אילנה.

שתהיה לכולנו שנה אזרחית פוריה!             נעם

 

                                                      

תאריך מאמר מקורי
2/2/2017
תגובות לדף
חדש

תגובות לדף

עדיין אין תגובות. אתם מוזמנים להגיב!