משה סמילנסקי מבקר בחוליות 1941
קריאה פרשנית במאמרו של סמילנסקי בעקבות ביקורו בחוליות

ארבעה חודשים אחרי שעשרת הראשונים הקימו, סמוך למפגש שלושת הנחלים, את המחנה הראשון שכלל שלושה אוהלים וליפט, ביקר בחוליות משה סמילנסקי, איש העליה הראשונה, סופר ועיתונאי. (ידוע גם כאביו של ס. יזהר.). ב-8 באפריל 1941 התפרסם בעיתון הארץ המאמר  בו מתאר סמילנסקי את הביקור בחוליות וביישובים נוספים. המאמר מעניין ואקטואלי היום במיוחד, בשל הקשר שעושה סמילנסקי בין "כיבוש הארץ" ל"קידוש השם".

לפני שניגש לתיאור הביקור של סמילנסקי בחוליות ופגישתו עם שתי הנשים ושמונת הבחורים ננסה להבין במילותיו שלו את הקשר בין המונח "קידוש השם" למעשה ההתיישבות החלוצית של הקיבוצים. בהסבר הקצר הזה טמון הלהט שהוביל אז את הציונות הפרגמטית וממנה יסתעף כעבור שנים רבות הגרעין הקשה של הציונות המשיחית המוביל היום את ההתנחלויות. 
עדיף שלא נטעה לחשוב שהציונות הפרגמטית של אז היא גרסה מדויקת, קודמת לציונות המשיחית של היום. יש תהום פעורה בין שתי התנועות. השוני הוא במוטיבציה. אז הייתה ההתיישבות כורח קיומי. היום הכורח הקיומי לא קיים יותר ומה שמוביל את ההתיישבות המשיחית הוא האמונה הדתית.


בתיאור הביקור בחוליות, מזכיר סמילנסקי שהעליה לקרקע הייתה בלתי ליגלית. ואמנם ידוע שעשרת המתיישבים הראשונים קבלו צו פינוי שבסופו של דבר לא התממש. אי הליגליות נבאה מכך שהכספים שהוקדשו להקמת היישוב ואולי גם להשלמת רכישת הקרקע טרם התקבלו.

סמילנסקי מספק לנו פרשנות לשם הקבוצה "חוליות": "... חוליות שמו. חוליות המקשרות בשרשרת בין האבות והבנים..."

הוא גם מתייחס לסיפור הרקע של עשרת המתיישבים הראשונים ומייצר בכך דוגמה מוחשית להצדקה ההיסטורית של מעשה ההתיישבות: 
"...  האבות של המניין הזה היו שייכים לאחד הקיבוצים העבריים היותר עשירים בגולה שרק לפני עשרה חודשים נפלו בשבי היטלר ונשדדו. והבנים נמצאו זה שלוש שנים בכור העוני של פועלים חקלאיים ביהודה. ורק לאחר חורבן הוריהם, לפני ארבעה חודשים,, באמצע ימי החורף, עלו להתישב בין ביצות החולה, ללא קורת גג לראשם..."
גם סמילנסקי מזכיר את המשאבה הפשוטה שהותקנה על הירדן (הפטנט של ראובן רוזן):
": ... וגם "משאבה" התקינו לעצמם. ???  ובפח הקשור לחבל "ישאבו" מים. מים לשתייה וגם לערוגות ירקות אחרות..."סמילנסקי מנצל את התיאורים הרומנטיים של הביקורים ביישובים השונים מעמק החולה ועד עמק בית שאן לצורך התייחסות לסוגיות ערכיות וכלכליות.

תאריך מאמר מקורי
14/2/2018
תגובות לדף
חדש

תגובות לדף

עדיין אין תגובות. אתם מוזמנים להגיב!