כשצילום משמש מודל לציור
למה לקלקל צילום טוב? האם ציור לפי צילום זו אָמָּנוּת או אֻמָּנוּת? לשם מה הצייר צריך את הצילום?
אני מחפש אמנים ולא בעלי מלאכה אומר יעקב. ואמנם כאן סוד העניין. אפשר לקלקל צילום טוב עם ציור גרוע ואפשר לצייר ציור טוב בהשראת צילום גרוע. מה שקובע את טיב היצירה הוא איכות האמן. הצלם או הצייר או שניהם. כשצילום הוא יצירת אמנות טובה והציור טוב גם הוא, ניתן לדבר על קשר הגומלין בין שתי יצירות האמנות ועל הדיאלוג ביניהן. ממש כמו בסרט שנעשה על פי יצירה ספרותית. כשרק אחת מהשתיים טובה הקשר ביניהן אינו מעניין. אבל כשנעשה סרט טוב על בסיס יצירה ספרותית טובה מהווה הסרט פרשנות מרחיבה ליצירה הספרותית. ראו כמה סרטים גרועים וגם טובים נוצרו על פי ספרו של לב טולסטוי אנה קרנינה.

מזה שנתיים יושבים ציירים צעירים בשדה נחמיה בסטודיו של יעקב אלבז ומציירים ציורים על פי הצילומים שלו. הציורים מועברים לגלריה בהדסון - ניו-יורק ונמכרים שם. בעבר זה היה מיזם עסקי. לאחרונה העביר אלבז את היזמה לעמותת שלושת הנחלים שהקים ושמטרותיה הן: מתן הזדמנות עבודה, לבוגרי בתי ספר לאמנות, בתחומי האמנות הייחודיים שלהם. להציע סטודיו וחומרי עבודה לאמנים צעירים שלא יוכלו להרשות זאת לעצמם. לספק מלגות לסטודנטים לאמנות בתחום הציור והצילום. לממן ולהפיק פרויקטי אמנות ותערוכות.
במהלך השנתיים האחרונות עבדו בסטודיו כעשרה ציירים שמספרם התייצב היום על ארבעה:

רבנים מתפללים - ציור - דורון אדוריאן, צילום - יעקב אלבזדורון אדוריאן: נולדה בשנת 1986. חיה ועובדת כפרילנסרית בשדה נחמיה, בסביבה מלאת סתירות, בין אם הן פוליטיות, תרבותיות או אסתטיות. "בשבילי, האמנות היא מעשה של חופש ואינדיווידואליזם. דמיון, חקר, עולם משלי אבל גם הזדמנות להתחבר. התמונות הן אוניברסליות והחוויה האנושית היא בסופו של דבר רגעים שאנו זוכרים. אנחנו מרגישים כאב. אנחנו מחפשים אהבה ואני מניחה לאלו להנחות אותי על הנייר ולגלות מה יש שם. מנסה להשתיק לרגע את המוח האנליטי. ולשגשג לכנות".

ציפור עם דג זהב - ציור - בן פריד, צילום - יעקב אלבזבן פריד: נולד בקיבוץ כפר סאלד. לומד ריאליזם קלאסי בקיבוץ הגושרים בבית הספר של אמיר ניר. "אני חולם להיות אמן מצליח ולהתפרנס מזה. אני אוהב ציורי ריאליזם, כמה מהציירים האהובים עלי הם סרג'נט, בוגרו וולסקז".

רב קורא ספר - ציור - משה בן אברהם, צילום - יעקב אלבזמשה בן אברהם: יליד 1984 בשילה, ירושלים. הבכור למשפחה של 12 אחים המתגוררים בהתנחלות בגדה המערבית. היום הוא אנימטור, קולנוען ואמן ויזואלי, בוגר המחלקה לאנימציה בבית הספר לאמנות מוסררה בירושלים ב -2009. מאז פרילנסר בפרויקטים שונים, וגם עובד על סרט החלום האישי שלו מאז.

חמנייה - ציור - נטע מרגלית, צילום - יעקב אלבזנטע מרגלית: גדלה בישוב יובלים במשגב, למדה בבית הספר לציור של אמיר ניר בגושרים ובמקביל בשנה שעברה הכירה את הפרויקט של אלבז והעמותה בשדה נחמיה וציירה לצד האמנים בסטודיו. כיום מנהלת את הגלריה בהדסון, ניו-יורק שמטרתה לקדם את העמותה ועבודת האמנים מהארץ, ולצד כך מסייעת בניהול וקידום העמותה בקיבוץ.  
תאריך מאמר מקורי
6/3/2018
גלריית תמונות מספרות
תגובות לדף
חדש

תגובות לדף

מס' תגובות: 1

 • מיזם ראוי לשבח
  9/3/2018

  רוני

  מיזם ראוי לשבח

  צילומים מעולים ועבודות טובות.
  בהצלחה ליעקב אלבז ולאמנים!