דיאבובו, סרט לבר מצווה של כיתת צבר, 1978

שם הכותב
אמנון ארבל
נוסף בתאריך:
20/7/2013

תעלומה בלשית. דמות מסתורית מעלימה את הבגדים המלוכלכים מחדרי החברים הוותיקים ומחזירה אותם מכובסים ומגוהצים לתאים במתפרה.


על נוהל "השלכת כביסה" רצוי להוסיף כמה מילות הסבר למען הדורות הבאים.


ענף הטיפול בבגדי החברים, נקרא מאז גדוד העבודה (שנות העשרים של המאה העשרים) "קומונה". ענף זה שימש מאז ומתמיד אינדיקטור לרמת השותפות של הקהילה הקיבוצית.

יש קיבוצים שמכנים עד היום את ענף הבגדים בשם קומונה, שם שכבר מזמן הפסיק להיות רלוונטי. אצלנו קוראים לו בפשטות  מתפרה (או מחסן)  ומכבסה.

בימי הזוהר של הקומונות עדיין היו כל הבגדים משותפים לכל החברים. על השיתוף המלא בבגדי הבוקר ובגדי הערב, בבגדי החול ובגדי החג ובבגדי העבודה ויתרה התנועה הקיבוצית בשלבים. בגדי העבודה נשארו עדיין משותפים כשכל שאר הבגדים היו כבר אישיים. כל חבר קיבל מספר והחברות היו רוקמות את מספרי הכביסה על הבגדים אחד אחד. עם השנים גם בגדי העבודה הפכו לאישיים.


גם כשהבגדים היו כבר אישיים המכבסה המשיכה לכבס אותם ביחד.


כאן נכנס לתמונה טקס השלכת הכביסה. בכל מוצאי שבת היו כל החברים אורזים את הכביסה המלוכלכת בסדין או במפת שולחן, מעמיסים על הגב ויוצאים, לרוב על אופניים, לעבר המכבסה. כאן מתרחש החלק המרתק של התהליך. מיון הכבסים המלוכלכים לפי מרכיבי הבד והצבע. הרי לא יעלה על הדעת לכבס כחול עם אדום וסינטטי עם כותנה. המכבסה הלכה והשתכללה ואיתה רמת ההפרדה הנדרשת ממשליך הכביסה. היום כשאתה נכנס לאולם מיון הכביסה המכיל עשרות תאים, מקבלים אותך שלטים כגון: "כלי מיטה סינטטי בהיר", או "לבנים צבעוני" או "מפות שולחן".


מיכאל בן דרור חלם מאז ומתמיד לתעד בסרט את טקס השלכת הכביסה. התוצאה בסרט דיאבובו.


תסריט מיכאל בן דרור, צילום רפי לוי, בימוי גדעון שלח


25 דקות


אתרי צילום: מכבסה, חדר אוכל (היום מיני מרקט), האמפיתיטרון,


הילדים: כיתת צבר – אלי קידר, עמי ילינק, גלית שלח, עמית בן דרור, עידית אבן דנן, שחר דאי, גיל לוטנר, עינת דהאן, יחד עם ישי שלח, ג'קי שפרינגר, וילדים צעירים נוספים.


המבוגרים:  עפרה טאוס, מרדכי לוונו, שלומית, רינה יוגב, משחקים ניסים דהאן, אלי קדר, רות וצבי אבן דנן, חיים סלע, שולמית בן דרור, מנחם ואסתר מנצ'ר, יוסף רינגוולד,תמר עמרם, שוש ילינק,


יש קול

מעותק מ 8 מ"מ סליל מספר 2


הסיפור לעיל קשור לתמונה הבאה: להוספת סיפורים נוספים לתמונה זו לחצו על התמונה
העתקת קישור