מימונה אחרונה 1973

שם הכותב
אמנון ארבל
נוסף בתאריך:
29/7/2013

1.     8.5 דקות

בסוף שנות השישים חידשו והרחיבו את ברכות הדגים.

כדי לשמח את ציבור החברים בשמחת המים נהגו לקיים, במשך כמה שנים,  חגיגה בשם מימונה. המימונה התקיימה בסתיו ללא שום קשר עם מנהגי המימונה בסמוך לפסח.


למימונה היה אופי של פיקניק על גדת אחת מברכות הדגים כשבתוך המים התקיימו משחקי מים ותחרויות.

אפילו סקי מים היה שם.

ב1973, מספר שבועות לפני מלחמת יום כיפור נחגגה המימונה האחרונה.


המסיבה תועדה בסרט היתולי - תיעודי כמקובל בבית היוצר של מיכאל בן דרור, גדעון שלח וכנראה גם רפי לוי. (אין תיעוד לזהותו של הצלם).


הסרט שכולו סובב סביב שפע המים שסביבנו מתחיל בשחזור אירוע אמתית. קבוצת מטיילים, מתים מחום, מגיעים למפעל המים על מקורות הדן (מפעל הדן) ומבקשים לשתות. זה המקום ממנו נשאבים מי השתייה של כל אזור הצפון.  היש מקום מתאים מזה להרוות צימאונו של מטייל מזיע? את מפעל הדן ניהל אז שמואל בן אריה, חבר שדה נחמיה, שגם הסכים להשתתף בסרט ולשחזר את האירוע. מטעמים השמורים עמו, הוא הודיע לנערים הצמאים שאין מים.


בסרט הזה מופיעה דמות תימהונית שקוראת בספר על גדת המים. במהלך הסרט מתחילה הדמות הזאת לשקוע . בלי להרגיש, תוך כדי קריאה, המים עולים ומכסים אותה עד שנותר ממנה רק כובע צף על המים. הדמות הזאת שייכת לחנן נויווירט (קשה לזהות אותו).


שבע עשרה שנה אחר כך, בסרט של חג החמישים לקיבוץ מופיעה שוב דמות תימהונית הטובעת לאיטה במימי הירדן. בסרט השני זה כבר היה רפי וינמן.


הסרט צולם כאמור מספר שבועות לפני מלחמת יום הכיפורים. חדי העין יוכלו לזהות את שמעון בן דרור ז"ל עושה סקי מים. בסרט הזה מצולם שמעון בן דרור שנפל בסיני, ועקבותיו לא נמצאו, בפעם האחרונה. 


מזוהים: 

שמואל בן אריה, רחלי רוזן, שולמית בן דרור, רותי וגולן בן דרור, שמעון בן דרור, רחלי רוזן, ניסים דהאן, גדעון שלח, יהודה קידר, שלמה שלזינגר, יוסי אופיר, שלמה ינאי, אחי בר לוי, אריה גל, עדינה דגן, חנן נויוירט וכל ילדי הקיבוץ.


צלמים:  רפי לוי, צבי אליאש וחנן אופיר


הסרט הועתק מ 8 מ"מ.

יש קול


הסיפור לעיל קשור לתמונה הבאה: להוספת סיפורים נוספים לתמונה זו לחצו על התמונה
העתקת קישור