הארכיון מגיש: עלון פברואר 1971

29/06/2022

מה עניין יש לנו לדפדף בעלון הקיבוץ מלפני 50 שנה?

קריאה בעלונים שקולה לצפייה בסרט דוקומנטרי. כשאני קורא דברים שנכתבו בראשית שנות השבעים, ברור לי שלא אצטרך להמתין 50 שנה כדי להבין מה קורה היום. הבחירה כמובן סלקטיבית. תמיד הייתה סלקטיבית, לא כל מה שהתרחש אז, פורסם בעלון ולא כל מה שפורסם בעלון שיקף נאמנה את רוח התקופה, את מצוקותיהם ושמחותיהם של החברים. בבחירה הסלקטיבית של אז הייתה אמירה ברורה. הבחירות של אז מציפות את ה"חשוב". מכאן ניתן להסיק את הבלתי חשוב, את הזניח, וכמובן את מה שטואטא אז, מתחת לשטיח.


עלון פברואר 1971


המערכת - רותי בן דרור

ה-5 בפברואר חלף והפסקת האש הוארכה. (מלחמת ההתשה) בחרדה, בציפייה ובתקוה חיינו לקראת תאריך זה, כפי שעשינו פעמים רבות. נמשיך לצפות ליום בו "יפרוץ" השלום, שלום איתן, שלום אמת.

٠٠٠٠٠٠٠٠٠٠٠٠٠٠٠٠٠٠٠٠٠٠٠

במשק שלנו היתה לאחרונה אסיפה מעניינת מאד, שדנה במצב כוח אדם. הדיונים התנהלו בשקט והחברים התייחסו בכובד ראש לבעיות העומדות על הפרק. חברים רבים התבטאו באופן חיובי על עצם קיום האסיפה ולכל הדעות היה רצוי מאד לקיים אסיפות דומות לעתים קרובות, על מנת לקרב את הצבור אל מהות הדברים, ובכוונה לפתור את הבעיות במשותף.

٠٠٠٠٠٠٠٠٠٠٠٠٠٠٠٠٠٠٠٠٠٠٠

מועדת חג השלושים נמסר, שלא הייתה בינתיים הענות גדולה לפניית הועדה אל החברים לעשות מתקנים, צעצועים ועוד לבתי הילדים.

٠٠٠٠٠٠٠٠٠٠٠٠٠٠٠٠٠٠٠٠٠٠٠

אנו חוזרים על בקשתנו, לא להשאיר דברי דואר בעלי ערך בחדר הדואר, אם לא נמצא שם המטפל בענייני הדואר. השבוע שוב נתלשו בולים לא משומשים ונלקחו מעטפות מעגלת הדואר. החברים יכולים להביא את דברי הדואר אל המזכירות במשך כל שעות לפני הצהריים.

٠٠٠٠٠٠٠٠٠٠٠٠٠٠٠٠٠٠٠٠٠٠٠

היו מספר פניות של חברים, לטפל בכל הציוד הנמצא בחדר טלוויזיה.(בקיבוץ הייתה אז טלוויזיה אחת שהוקנה בחדר צמוד לחדר האוכל) הארונות פתוחים, והציוד מתפזר, כמי כן יש עודפי קישוטי חגיגות, שטרם סולקו משם.

ומה נשמע עוד....?

·            ברוכים הבאים ליהודית ולאדם אפרת, אנו מאחלים להם התערות מהירה בחברה ובעבודה.

·            חוה גרצר חזרה הביתה אחרי שנת שרות בתל קציר. ברוך בואך!

·            משה סמרה (עמידור). התגייס לצה״ל ברכת המשק מלווה אותו בכל אשר ילך.

٠٠٠٠٠٠٠٠٠٠٠٠٠٠٠٠٠٠٠٠٠٠٠

לוקי בכרך מסכם את תפקיד סדרן העבודה

כעת שאני עומד לסיים את תפקידי כסדרן עבודה, עלי לציין שהתקופה עברה עלי במהירות רבה. במילים אחרות: יום עבודה עבר חיש מהר בגלל עומס עבודה, עזרה לנהגות בית, שכנוע חברים וחברות להחליף במקום עבודה זה או אחר, הרבה פעמים בערבים לקחת חברים מקרית שמונה, להסיע לפה, לקחת משם ומה לא. לפעמים יום העבודה ארוך מאד.


בקשר למשטר עבודה ומשמעת יש טענות. כיום יש מעט חברות, אמהות של ילדים קטנים, שעובדות את שעות העבודה שלהן כמו שזה כתוב. יש כאלה, שילדיהן מעל גיל של 9 חודשים, והאימהות ממשיכות להאכיל ולרחוץ אותם, בזמן עבודתן. יש אימהות המבקרות את ילדיהן 4 או יותר פעמים ביום בזמן העבודה. יש חברות, שרק מוכנות לעבוד לפי סדר יום נוח להן, מבלי להתחשב עם סדרי עבודה כללים. בגלל זה שעות עבודה הולכות לאבוד והסדרן חייב להשלים שעות אלה, ולהטריד אנשים אחרים בשביל כמה שעות ללא צורך.

בעיות אלה ניתנות לפיתרון בסדור עבודה פנימי. זה בטח גורם לשעות פחות נוחות לחברה שעובדת באותו מקום עבודה, אבל כל העניין מקל במידה רבה על הסדרן ועל אותן חברות או אבות שהוא חייב לפנות אליהם לשם מלוי השעות החסרות. לו היינו יכולים להגיע לפתרון הבעיה הזאת, היינו מוצאים יותר נכונות אצל החברים והחברות.


למרות כל הקשיים, הנני שמח, שיכולתי למלא תפקיד חשוב. למדתי הרבה מאד, למדתי להכיר את החברים לא רק מהצד הרע, אבל בעיקר מהצד הטוב שבהם. אני מעריך כל בעל ענף, שעמד על המקח למען הענף שלו, ולא היה מוכן כל כך מהר להיכנע לדרישותיי. ותאמינו לי, שלפעמים ממש כאב לי, לבקש ממרכז ענף מישהו, כשידעתי, שאני גורם על ידי זה אפילו לנזק כספי. אני מקווה, שכל אחד שבלי לרצות, פגעתי בו, סולח לי, מה שבקשתי, בקשתי למען הכלל ולא בשבילי באופן פרטי.מלידה עד צבא

שלמה קוגל מצלצל להולדת תינוק חדש, עליזה שלח מוסרת את ישי, התינוק הטרי למטפלת התינוקות (לילו טל), הילד גדל, מטפלות מתחלפות, (עליזה פינטו, וחדוה פלד), הפעוט הופך לנער ובסיום התהליך הוא חיל (נסים דהאן). מתוך הסרט לחג ה-30. בימוי גדעון שלח, צילום רפי לוי,

על ועדת התרבות – אליהו עמידור

אדם, שנכנס לתפקיד חדש, שטרם התנסה בו, משול לאיש, שנכנס לבריכת שחיה מבלי לדעת לשחות, ומנסה להחזיק את עצמו מעל פני המים. תוך כדי לימוד ועד שהוא רוכש ניסיון ויודע את המלאכה, נעשים משגים כנאמר: "אין חכם כבעל ניסיון". לכן אני מאחל לעצמי, ונם לכם, כי התקופה של רכישת הניסיון תחלוף מהר, והפעילות התרבותית תכנס לתלם הרצוי והמוצלח. מבחינת קבלת תפקיד חשוב כמו ועדת תרבות. יתכן ואעמוד בכך, ואולי אהיה נאלץ להחזיר את התפקיד ולהביא טרחה על ועדת המינויים.


בינתיים ערכנו את ישיבתנו הראשונה והתוצאה היא מספר הצעות או החלטות:

·        סיום פרשת ה"סרט" (תורנות הקרנת הסרט השבועי). על ידי נכונותו של צבי גלטר לקחת על עצמו את כל העניין, נפתרה הבעיה על הצד הטוב ביותר. הרי לכם דוגמה למופת של נכונות ורצון טוב לתרום משהו למען הכלל. על כן, תודה לאל, וכל הכבוד לצבי.

·        הזמנת מרצים . לפי עניות דעתי, אין הרכז יכול להחליט לבדו בעניין. (על טעם וריח יש מה להתווכח). אין זה נעים למרצה, ואף זה לא לכבודנו, אם מתוך התעניינות לנושא או מתוך נימוס מופיע קומץ קטן של חברים. לכן הוחלט להעביר בזמן הקרוב משאל חברים בנדון.

·        תקציב . נמסרו לנו פרטים בנדון והתברר, כי חלה העלאה בסכום של 400 ל״י הסכום איננו כ"כ גבוה והעתיד יוכיח, באיזה מידה אפשר להסתדר במסגרת התקציב המוצע.

·        כיחידה בסיסית לסכום בשביל מופע חוץ נקבעה - שוב הזוג ולא היחיד.

·        ידוע לנו, שלפעמים תולים הודעות ופלקטים מושכים ביותר, ומגרים מאד. אך אנא, הורים, הסבירו לילדיכם - גם אם הם כבר גדולים - כי אין להוריד מודעות של מופעים או רשימת נרשמים. המעוניין בפלקט מסוים יפנה לפרומט, ובבוא העת, היא תמסור אותו לידיו. כפו כן הנני פונה לחברים, אשר זקוקים באופן דחוף ביותר לנעצים: אנא, המזכירות נמצאת בקרבת מקום, ואפשר לקבל שם את הנעצים המבוקשים בלי כל קושי וכך לא תגרמו לקריעת פלקט ולהעלמה.

·        לדאבוני עלי לציין, כי כבר בתחילת כניסתי לתפקיד, אני נתקל בתופעה מדאיגה. מדובר על נכונות לפעול בצוותי-חג. ידוע לכולם, והדבר הפך לנוהג בשנים האחרונות, כי בבוא השנה העברית החדשה עלינו לטובה, מרכיבה ועדת תרבות צוות לכל חג. צוותי החג פורסמו בזמנו בעלון המשק. אבקש אפוא, שוב מכל החברים אשר שמותיהם נכללים בצוות חג מסוים, להראות נכונות לפעול.  הרי אי אפשר לדרוש כי תמיד אותו קומץ חברים יכין את כל החגים. האם אותם "סרבנים" מוכנים לקחת על עצמם את האשמה שבגלל סירובם יבוטל החג?על השיתוף האזורי - שלמה קוגל

·        כל המפעלים הכלכליים מתנהלים כשתוף עם חברי המשקים. נוצרה במשך הזמן תלות הדדית בין המשקים במפעלים כגון בתי אריזה למיניהם, מנפטה לכותנה, משחטה, ארגון קניות ועוד. אין ספק, שאלמלא היו קמים מפעלים אלה באזור, לא היו המשקים מגיעים להישגים בתחום הענפים הכלכליים.  באופן כללי התלות בין משק או ענף במשק הבודד למפעל האזורי הולכת וגדלה.

·        במישור המוניציפאלי, השירותים שניתנים לתושבי הארץ על ידי עיריות ועיירות. כגון תאורת רחוב, סדרי ביוב, תברואה, מזבלה מסודרת, ניקיון ציבורי ועוד. אין הישוב הקיבוצי שונה מכל צורת חיים אחרת, ובשטח זה סומכת הרשות האזורית על המשק הבודד ובמקרה הטוב ביותר עוזרת לו לממן בכסף פעולות שונות כמו מדרכות ביוב וכדומה. מערכת כלים אזוריים אשר ישרתו את כל המשקים באזור, זה מאתנו והלאה, לא נעשה מאומה! היה זה אחד המחדלים שהאחראיים באזור אשמים בהם. נדמה לי שהיה כעין זלזול שלא ראוי להרחיב עליו את הדבור. בסיורים שונים כחבר ועדת הביקורת במועצה האזורית למדתי לדעת, שניתן לפתור בעיות אלה בדרכים פשוטות וטובות. כמובן נשאלת השאלה, אם המשקים מעוניינים, ואם ידעו להתאים עצמם לסידורים חדשים. ממש לא יאומן, כמה האזור שלנו מפגר בשטח זה לעומת אזורים אחרים, וכמה סבל ועצבנות נגרמים מבלי שאנו אפילו יודעים שיש פתרונות לבעיות האלה.

·        חנוך ותרבות, כאן אתן התרשמות אישית על דברים שראיתי באזורים אחרים, שברצון הייתי מאחל לעצמנו, שיהיו גם באזורנו.
מוסדות החנוך באזור, הוקמו לפי חלוקת הזרמים השונים, ולא לפי יחידות גאוגרפיות לכן לא ניתן ליעל ולהקטין בהוצאותיהם הכספיות. אך ישנם מקצועות
כגון כלכלת בית, תפירה, אלקטרוניקה, חשמל, חרטות. מדוע לא ניתן ללמד מקצועות אלה במרוכז על רמה נאותה - עם מורים שיש להם הכשרה מתאימה וניסיון עם מכשירי עזר להוראה מעולים. כאן ניתן היה לחפש מוצא בכוון של "שתוף אזורי" כדי ששני הצדדים יצאו נשכרים. התרשמתי מבית ספר כזה, הנמצא בשפיים, ומשרת את כל המשקים באזור.ישי שלח ודרור שלזינגר 1971 - צילום (כנראה) משה רוזנברג.

המתנדבים

משלחת כוח אדם זמני מטעם האחוד בקרה אצלנו לפני מספר שבועות, ובקרה במחנה המתנדבים. אח חוות הדעת של נציגת המשלחת אנו מדפיסים כאן:

·        אין קשר בין המתנדבים לחברי הקיבוץ.

·        אין אמוץ למשפחות אלא לתלמידי האולפן בלבד.

·        מקבלים 50 ל״י לחודש וסיגריות באופן חופשי. דאר - קונים.

·        מועדון חברים פתוח לכל.

·        הרצאות ניתנות מזמן לזמן.

·        הבחורות לרב עובדות במטבח ואילו הבנים המתנדבים עושים עבודות מגוונות ומשביעות רצון.

·        בעיות במידה ויש - נפתרות.

·        מקלחות ושירותים כמצב תקין.

·        עמדתם ויחסם של החברים כללית אינה טובה כלפי המתנדבים.

מישיבות המזכירות

·        לאחר מספר דיונים עם החשמלאים, סוכם שמראשית חודש מרץ יתחילו לתקן מקלטי רדיו בבית. יוקדש לכך בערך יום עבודה אחד לשבועיים. בשלב ראשון לא מדובר על תיקוני פטפונים, טייפרקורדרים, טרנזיסטורים

·        גזבר הכית מסר על דרישות לכסף עבור נסיעות למילואים. הוחלט לבקש מכל החברים, היוצאים למילואים, לדרוש מהצבא שוברים עבור הנסיעות האלה, כדי שהמשק לא יצטרך לשלם עבורן.

לחצו לדפדוף בעלון פברואר 1971

תגובות לדף זה
תגובה חדשה

עדיין אין תגובות לדף זה.
מוזמנים להגיב!

חסר רכיב