גן קורות לדורותיו - מסיפורי המקום

13/04/2023

סיפור מקום – גן קורות (ערכה את המצגת טל בלס פינטו)

גן הקורות ההיסטורי 1977-1999

גן הקורות הראשון הוקם ב 1977 כגן זיכרון לזכר הנופלים במערכות ישראל. הוא הוקם בסמוך לאבן ההנצחה והשתרע עד מעבר למקלט המפקדה מצפון.


גדעון שלח שהיה היוזם והמקים של גן הקורות מספר:

גן הקורות נולד במקרה בנסיעה של צוות המדגה לקיבוץ גינוסר ללימוד שיטה להאכלת דגים. השיטה החדשה, התבססה על "תותח מים" שהיה יורה, לתוך בריכת הגידול של הדגים, סילון מים מעורב בזבל פרות. זבל הפרות שימש מאכל לדגים.

משיטת ההאכלה לא התלהבנו, אבל בגינוסר ראינו "גן קורות". גן משחקים בנוי מקורות עץ שהיו פעם עמודי טלפון. התלהבתי מאוד מגן הקורות וחשבתי להעלות על שולחן המזכירות הצעה לבנות גם אצלנו גן קורות כזה. ההצעה הפכה למעשית כשמנחם מנצ'ר הציע שהגן שייבנה יהיה גן זיכרון לזכר הנופלים במערכות ישראל.קב' נרקיס בני מצוה 1988 מיה בכרך, אריאל גרשמן, רן סביר, אפרת יעקובסון, מעין צור, גלעד שהם, נורית שלח.


פנינו לאדריכל המתמחה בגני משחקים, אשר הוקמו במקומות שונים בארץ והתבססו על קורות עץ ששמשו כעמודי טלפון שיצאו מהשימוש. ואמנם משרד הדואר בצפת סיפק לנו את הקורות ללא תשלום.

התנאי של המזכירות להקמת הגן בעלות מינימלית היה שכל העבודה תתבצע על ידי חברי הקיבוץ בהתנדבות. וכך היה. כמעט כל חברי הקיבוץ לקחו חלק בהקמת גן המשחקים.

אני ניהלתי את הפרויקט, חילקתי את המתנדבים לצוותים. כל צוות היה אחראי להקמת מתקן אחד, כשבראשו חבר בעל ניסיון טכני ויכולת ניהול. העבודה הנהלה כאירוע חברתי  סוחף. אחר הצהריים נפגשו הצוותים לניסור הקורות הגדולות, לחיבור ברגים ושרשראות. ועבדו כך עד הלילה במשך כשלושה חודשים.


עידן אגסי, תמיר ביידר, סטפני בן חיים, מיה שפיר, סהר הורוביץ - מחזור עופר - בגן הקורות ב1993


לחצו לצפייה בתמונות נוספות מגן הקורות ההיסטורי

 

גן המשחקים השני 1999-2021

גן הקורות המקורי פורק בשלבים. האומגה פורקה ראשונה. כנראה מטעמי בטיחות. מתקן הנדנדות ממשיך לפעול עוד שנים רבות. מחליף אותו פארק צעצוע מעץ. 


אלמה לוטנר ונבו 2009פתיחת גן המשחקים החדש אפריל 2023

ב-2021 מתקיים הפנינג חידוש גן קורות. כאן מתחילה למעשה ההערכות לגן החדש שייפתח ב 2023.לחצו לצפייה בתמונות נוספות מאירוע הפתיחה ומהקמת הגן החדש 

 

תגובות לדף זה
תגובה חדשה

תודה רונית. תוקן. אמנון

אמנון ארבל | 15/4/2023

דיוק ותוספת לתמונות גן קורות

רונית קורן | 13/4/2023

בתמונה של כיתת נרקיס, כרמי סלע לא שם, זו אפרת יעקובסון, הבת של רונית האחות, ולא זוכרת איך קראו לאביה, שהיה נהג אגד. בתמונה של קבוצת עופר, ליד סטפני זה סהר הורביץ. בקושי רואים פרופיל, אך הוא בגיל של הקבוצה הזו, למרות שהצטרף לדולפינים שנה לאחר עופר לכיתה א'.

חסר רכיב