חרבות ברזל - יומן העורף 3 - שדה נחמיה - שבוע רביעי למלחמה

02/11/2023

השבוע הרביעי למלחמה עומד להיגמר. סימני השאלה לגבי התפתחויות אפשריות בצפון מכתיבים את סדר היום. השבוע ביליתי כמה שעות בתורנות קשר בחמ"ל בשדה נחמיה. הקשר שתק רוב הזמן, זו הייתה הזדמנות להקשיב לפעילות השוטפת.  התחושה המצטברת היא ששדה נחמיה מנוהלת היטב. יש היערכות לכל תרחיש אפשרי, צבאי ואזרחי. רוח התנדבות ואווירת יחד מנהלת את תחושת התושבים. יש כבר ניצנים של חזרה הביתה. מסתבר שניתן לנהל חיי שגרה גם בימי חירום. המפתח לחזרה הביתה יהיה כמובן הפעלה מסודרת של מסגרות חינוכיות ביחד עם העדר כמעט מוחלט של אזעקות.

יום שישי 27-10-2023

06:27 מאור הורוביץ

צפרא טבא,

כבר עבר חודש מאז העליתי את הנקודה והיום יותר מתמיד.  זו הזדמנות קהילתית בתקופה של התנדבות וסולידריות. מרימים מחדש את חדר האוכל.

מה אומרים?

09:20 תושבים יקרים שלום רב,

החל מהשעה 09:30  ועד השעה 16:30 ישמעו קולות ירי נשק קל, מדובר בכוחותנו המבצעים מטווחים באזורנו. בנוסף, בשעה 10:00 יתקיים ניסוי צופרים בקיבוץ עמיר !

שבת שלום צוות ביטחון

09:20 עדי יוגב

יש לי צוות באזור שלכם (20 איש) שאני מנסה לארגן להם ארוחת שישי חמה, יש אצלכם בקיבוץ מישהו שיכול לעזור? את מכירה מישהו אחר שיכול לעזור?

11:39 בוקר טוב לכולם,

לילה שקט עבר עלינו....

א.    ברגע זה מתקיים אירוע קהילתי בבית אייל. תגיעו להתאוורר ולהתחבק.

ב.     פרויקט גינה קהילתית - רוקם עור וגידים. קיבלנו קומפוסט מהמועצה. בהמשך נגייס מתנדבים. התכוננו.....

המשך יום שקט

איתי, מרסלה, שי, גלית

בבית איל באשדות יעקוב מתקיימת פעילות כיף לילדי שדה נחמיה


דפדוף בתמונות נוספות מהאירוע בבית איל

17:01 רגע לפני כניסת שבת,

שלושה שבועות עברו....

א.    האירוע הקהילתי שהתקיים היום בבית אייל היה מוצלח, מהנה ומחבר. והעיקר הפלאפל.... צפויים מפגשים נוספים.

ב.     מזכירים למי שאינו חייב להיות בקיבוץ, ההמלצה להתפנות עדיין בעינה.

ג.      מבקשים לכבד את מדיניות הכניסה לקיבוץ ואת השומרים שעושים את עבודתם נאמנה. הכניסה לקיבוץ למי שאינו תושב, תיעשה בליווי פיזי של התושב המארח בלבד.

מאחלים לכולם שבת שלום!

שבת 28-10-2023

10:16 בוקר טוב ושבת שלום קהילת שדה נחמיה

גם הלילה הזה עבר בשקט. אין מידע חדש, אך כמובן נעדכן בכול רגע שנדרש.

יש לנו כמה פרויקטים קהילתיים על הפרק וכמובן נשמח למתנדבים ומתנדבות. זה הזמן להפשיל שרוולים.

נעדכן בהמשך......

המשך שבת שלווה

19:05 ערב טוב ושבוע טוב.

בשעתיים הקרובות יתבצע תרגיל באזור גני הילדים. לידיעתכם. 

צוות ביטחון שדה נחמיה

19:41 שבוע טוב לכולם

אנחנו בשגרת חירום.

תזכורת....  הלילה עוברים לשעון חורף. בשעה 02:00 מזיזים את השעון שעה אחת אחורה לשעה 01:00

המשך שבוע רגוע

21:46 עדי הורוביץ, הי לכולם,

אני כותבת כמה דברים שעל ליבי, זה ארוך אז סליחה מראש...

אני יחד עם ילדי, עמית ושחר, נמצאים בירושלים מאז ההודעה הדרמטית של ראש המועצה שהבהילה את רובנו החוצה מהקיבוץ... מוקפים במשפחה, משתלבים במערכות חינוך ועדיין מחכים לחזור הבייתה- לקיבוץ שלנו.

ברביעי האחרון החלטתי להגיע איתם לקיבוץ להיות ליד מאור (הוא בכיתת כוננות רחוק מאיתנו), להרגיש בית ובעיקר להראות לילדים שהבית שלהם הוא מקום בטוח, יציב שאפשר להיות בו (בקרוב יצטרכו לחזור לשם, לחיות ולהיות חופשיים ובטוחים).

כייף היה לחזור לקיבוץ, לנשום את האוויר ולהנות מהירוק. הרגשנו בטוחים, נינוחים ורגועים והתקרקענו חזרה לאדמה.

בכל זאת קמתי היום ונסעתי חזרה לירושלים (בדמעות וחוסר רצון לעזוב) זאת בגלל הרצון לאפשר שגרה לילדים שלי, שם הם יכולים לפגוש ילדים אחרים ולהיות במסגרות חינוך....

ואני שואלת את עצמי האם אין אפשרות לדבר על חזרה לפעילות חינוכית אצלנו בקיבוץ? הבהלה הראשונית עברה, המצב כך כבר לא מעט זמן, אז למה לא מתחילים לדבר על אפשרות לפתוח את המערכת החינוכית בקיבוץ בתוך מרחבים מוגנים?

הייתי שמחה לשמוע אם יש עוד משפחות שהיו רוצות לחזור במידה ויהיו מסגרות חינוכיות. ומההנהלה, האם מתחילים לחשוב ולגבש את הרעיון של פעילויות בלתי פורמליות בקיבוץ? 

יום ראשון 29-10-2023

08:53 תושבים יקרים בוקר טוב.

מבקש לעדכן. במהלך היום ישמעו קולות ירי מנשק קל. קולות הירי ישמעו משעות הבוקר ועד לשעות הערב. מדובר בביצוע אימונים. המטווחים יערכו במספר מקומות ובכלל זה בבית הלל, להבות הבשן, שמיר וקריית שמונה. קולות הירי ישמעו במשך כל שעות היום והערב.

צוות הבטחון שדה נחמיה.

12:22 מאור הורוביץ

התחלנו כבר לפעול להקמת מרחב קהילתי לילדים במקלט העילי. מוזמנים לבוא לעזור ולייצר מציאות

מתחילים להכין מרחבים חינוכיים הציוד תרומתו של סיימון קיי (רשם הפטנטים של חוליות) 

12:27 שבוע טוב לכולם,

עדכון הבוקר מוקדש למדיניות הכניסה לישוב והרציונל שמנחה אותה:

1.  מניעת פח"ע.

2.  מידע מדויק ועדכני, לגבי זהות התושבים הנמצאים בקיבוץ.

3.  היכולת לנהל/לתת מענה ממוגן (ממ"דים/מקלטים) למי שעלולים להיתקע כאן במצב חירום ואינם מן הישוב. 

 ככלל, מוצע להמעיט ככול שניתן בהזמנת/הכנסת גורמי חוץ, ולהלן הכללים:

א.       מפעל: ע"פ רשימות מראש. חניה בצמוד לש"ג. אין מעבר לתוך הקיבוץ.

ב.       קייטרינג וכלבו: לפי רשימות ספקים. הודעה לחמ"ל מש"ג - בדיקת כונן חמ"ל שהמשאית הגיעה - סגירה חמ"ל מול ש"ג שיצאה.

ג.        שליחים: משאירים את כול החבילות אצל השומר בשער - אנחנו דואגים להעביר מרוכז למזכירות לחלוקה.

ד.       ספקי שירותים/קבלנים: חייבים בנוכחות המזמין! באחריות התושב להגיע לשער - לאסוף את הספק /קבלן - לשהות אותו במהלך כול השהות/עבודה - ללוות אותו חזרה לשער ביציאה.

ה.       אורחים – אורח מתקשר למארח שצריך לתת אישור לש"ג. רק בטלפון לחמ"ל מראש. אישור חמ"ל מול ש"ג.  יש לבצע תגבור ש"ג במתנדב נוסף לטובת הנושא.

 שערים:

פשפשים - נעולים. שערים צהובים - אין פתיחה מרחוק! יבוצע רק עם רכב חוסם, והמתנה עד סגירת השער (כולל חקלאים).

אנא הקפידו לפעול בהתאם למדיניות וההנחיות, ראשית - משום שתכליתם לשרת את הביטחון של כולנו. שנית - ע"מ שלא להעמיד את כיתת הכוננות במצבים לא נעימים.

המשך יום שקט

איתי, מרסלה, שי, גלית

15:19 קפצנו לביקור 

מעומר ועידו פינטו - צלמה טל

16:19 שלום רב

תזכורת, המשך קולות ירי נק"ל מאזור בית הלל, שמיר, ק"ש ומנרה. הירי במסגרת אימוני כיתות כוננות ובכלל זה כיתת הכוננות של שדה נחמיה, קולות הירי ישמעו גם בשעות הערב.

צוות ביטחון שדה נחמיה.

18:02 ערב טוב לכולם,

מספר עדכונים לפתחו של שבוע חדש....

נתחיל במתן תודה ענקית מכול הקהילה, לבנות ובני הזוג של כיתת הכוננות וצח"י !!! אנחנו פנויים לניהול הישוב וביטחונו, רק תודות לתפקוד ולמחויבות שלהם. בזכות נשות ובחורי העורף, נשמר החוסן בחזית.

1.    הסתיימה התקנה וחיבור כול המצלמות! מבצע מופת ששדרג את ההגנה על הישוב והקפיץ אותו למאה ה - 21. השלמת המשימה בזמן שיא, היא בעיקרה תודות ליואב ורפאל, שטיפלו בלי חשבון ובקצב היסטרי, במכלול המרכיבים – תנו כבוד !!

2.    ביום שלישי תיפתח מרפאת השיניים (לתושבי המקום בלבד כמובן), תיאום תורים - ישירות מול רבקה

3.    פעילויות - היות שרוב צוותי החינוך והילדים עצמם לא נמצאים פה, אנחנו נערכים עם תוכניות מותאמות גיל, בכפוף להנחיות פיקוד העורף. לצורך כך הושמש מקלט עילי (מס' 21). כול המידע הרלוונטי בנושאי: חינוך, תרבות וקהילה, יתפרסם "במקומי", תחת "צח"י אוכלוסייה". וודאו שאתם מחוברים.

פעילות חינוכית במקלט עם אור שינדלר צילמה מיטל לוטנר. 


4.    בהמשך לתלונות רבות מהציבור על תכנים וסגנון שאינם ראויים בקבוצת "תושבי שדה נחמיה" - מי שיעשו שימוש לרעה בפלטפורמה, יוצאו מהקבוצה.

5.    מרשם אוכלוסין: במטרה לבחון את אמיתות הרישום היומי, ולחשוף פערים בדיווח (אם ישנם) נערוך השבוע תרגיל פתע . שיתוף הפעולה לו אנו זקוקים מכם יהיה - מתן תשובה מידית כאשר תישאלו. 

המשך יום שקט

יום שני 30-10-2023

10:20 בוקר טוב לכולם,

אחרי ערב מעט רועש, הלילה עבר בסה"כ בשקט.

כמה קטנות:

1.         מקלט חמ"ל – מדובר בחלל קטן, עמוס במידע (שחלקו חסוי), ובהרבה ציוד יקר. למעט ממלאי תפקיד או משמרת, אנא הימנעו מלהגיע למקום.

2.         תנים בהמונים – מסתובבים חופשי בתוך הישוב, ממלאים את הלילות ביללות. משפחת תנים אחת, לקחה את זה צעד קדימה, ופשוט עברה להתגורר באחד המקלטים.... במהלך היום יגיע פקח לפנות אותה.

3.         זהירות בדרכים – בשל המצב ודרישות הביטחון, נוצרים מידי פעם עומסים ועיכובים, בעיקר בשער הכניסה ובמרכז הישוב סביב הכולבו. אנא התאזרו בסבלנות, והקפידו על נסיעה איטית.

4.         לפני שבוע אבד צרור מפתחות לאחד החיילים מהכוח ששוהה אצלנו. אם מישהו מצא, נשמח שיביא אותו לחמ"ל....

המשך יום שקט

סדנת קרמיקה עם צביה קן. משתתפות: מגדה, אתי פטיש, גלית, דנה שהם, רותי שהם, רות הלפגוט, נעמי גבאי, גילית חיון. צילום ורה מכאלביץ.


דפדוף בתמונות נוספות מסדנאות הקרמיקה

11:57 תושבים שלום. ירי כוחותינו תקין במרחב הר דב

15:07 תושבים שלום, פיצוצים שנשמעים במרחב מטולה  תקין,

18:00 ערב טוב לכולם,

1.    אתמול אחה"צ התקיימה במועצה, ישיבת מליאה שלא מן המניין, לדון באופן השימוש בכספים ייעודיים, שהוקצו לתקופת המלחמה, וכן בפניית תושבים, שבכפוף להמלצת המועצה התפנו מהאזור, וכעת מבקשים את עזרתה במימון השהות. עמדת הקיבוץ תוקשרה באופן ברור למועצה – הכספים שמגיעים לנו יועברו לחשבוננו, ואנחנו (לא המועצה), נחליט על השימושים.

2.    מזכירים - כניסת מי שאינם מהישוב, אך ורק בלווית המארח, שמגיע לאסוף אותם מהשער. ככה אנחנו עובדים ונמשיך לעבוד עד שהמציאות תאפשר הקלות. אנא הקפידו ע"מ שלא נגיע למצבים לא נעימים. מיותר לציין שאורחים, לא יכולים להביא אורחים כרגע (כן, יש גם כאלה).

3.    פעילויות בתוך הישוב – מתקיימות במשורה לנמצאים. הן אינן עומדות בסתירה, או מבטלות את ההמלצה להתפנות, זו בעינה עומדת. 

מאחלים המשך לילה שקט

יום שלישי 31-10-2023

08:09 תושבים יקרים שלום רב ובוקר טוב

צוות הביטחון מבקש לעדכן על קולות ירי שיישמעו משעות הבוקר ועד לשעות הערב כולל בשעות הערב המאוחרות. מדובר באימונים ומטווחים לכיתות כוננות וכוחות צה"ל באזור. אימוני הירי יערכו במספר מקומות ובכלל זה בבית הלל (המטווח המרכזי !), להבות הבשן, שמיר וקריית שמונה דרום.

10:03 בוקר טוב לכולם,

הגזרה שקטה.... כיתת הכוננות מנצלת את השקט הזה לתרגול ההגנה על הישוב

בזכותם אנחנו ישנים בשקט בלילות


11:58 תושבים שלום, יש מטווחים בכל האזור כולל בית הילל

15:00 במקלט 21 פעילות זוחלים עם אלי בורשטיין


דפדוף בתמונות מפעילויות חינוכיות נוספות


18:09 כמה עדכונים לסופו של יום,


1.       המועצה הודיעה שהיא דוחה גביית תשלומי מים, ביוב וארנונה. נחמד אבל..... קחו בחשבון שיגיע היום בו נחויב על הכול (ובמקביל) - שימרו את הכסף.

2.       חשוב חשוב: בכדי לאפשר פתרון מיגון מהיר, ניתן פטור (הוראת שעה) מהיתר בניה לממ"ד! מחר מהנדסת הועדה מקיימת מפגש לציבור בזום, ותשיב על שאלות.

3.       שכנים טובים ונחמדים: קיבוץ עמיר, ידידנו מדרום, מזמין אותנו הערב, להופעה של "רוחות הצפון" (יש מרחבים מוגנים בסמיכות נדרשת) מצורפת ההזמנה.

4.       ובמקביל, היום בשעה 19:30 תהיה בחדר האוכל שלנו הופעה עבור הכוח השוהה (לא עבורנו), אם אתם שומעים מוזיקה, זה משם ויסתיים בשעה סבירה.

נאחל ללילה שקט

19:58 הערב הם כאן! ״רוחות הצפון״

אצלנו בחדר האוכל, בשעה 20:30, במופע קאברים מלא באנרגיות טובות. כוווולם מוזמנים!!! 🥰🥰🥰


20:51 אורי כחלון ערב טוב לכולם.

החלטות המועצה מהיום תקציב של 10 מליון שקל מכספי הקרנות של המועצה ומעודפי תקציב. באופן מידי לשדה נחמיה משהו כמו 180 אלף שקל. היו ויכוחים נוקבים על הזמינות של הכסף. 3 מליון שקל לחמשת הישובים בקו השני למטרת עזרה לתושבים שלא פונו או התפנו עצמאית מכל מיני סיבות בכפוף לוועדה שתוקם כבר מחר. כמו כן יש לנו תרומות 700 אלף דולר למטרת חיזוק כיתות הכוננות בישובים.

זאת רק התחלה לפי דברי ראש המועצה ויעבור עוד כסף. בכל מיקרה אנחנו נוהגים ברגישות גם כלפי הציבור וגם באחריות תקציבית.

ערב שקט לכולנו.

כרגע אנחנו לא בקטגוריה של הפינוי אבל עובדים על זה מול משרד הביטחון.

יום רביעי 1-11-2023

10:22 בוקר טוב

נובמבר וחם כאילו שלא היה לנו מספיק השנה.... אין עדכונים לשעה זו, אז רק כמה תמונות מטה מהנעשה...  נישא תפילה לשלום חיילינו הגיבורים באשר הם

איתי, מרסלה, שי, גלית

מפגש בית חם בנושא צח"י


16:40 שימו לב

בחצי שעה הקרובה עשויות להיות בעיות תקשורת בשל טיפול בשרתים - עמכם הסליחה

17:48  ערב טוב לכולם

לאחר שלושה שבועות של מלחמה, החליטה המועצה להתאים את ההנחיות שלה, לאלה של פיקוד העורף - אנחנו ממתינים לקבל את נוסח ההחלטה בכתב, על מנת ללמוד המשמעויות. עם ובלי קשר, כבר מהשבוע הבא, יהיו שינויים אצלנו בכול הקשור להפעלת מערכות החינוך, אנא עקבו אחרי הפרסומים של רן ומרסלה ב"מקומי".

משום שהושמה מגבלה על כמות המשתתפים, רבים לא הצליחו להיכנס למפגש ב-  ZOOM שקיימה היום מהנדסת הועדה, בנושא בניית ממ"דים ללא היתר.  אל תדאגו – המפגש מוקלט ונדאג להעביר אותו אליכם לצפייה.

חידשנו את מלאי המדבקות לרכבים עבור תושבי שדה נחמיה. המעוניינים מוזמנים להגיע לחמ"ל ולקבל.

תיראו מה זה:

הצוות של אמיר איילון מהסדיר, חה״ן גולני נובמבר 1993, תורם ממרצו, כספו וזמנו בכול הארץ, הגיע עכשיו אלינו.... מוזמנים היום ב- 18:00 לרחבה שליד חדר האוכל, להמבורגר חם בלחמנייה, ישר מהמנגל – עם ישראל היפה והמרגש !!צילום: יורם ביגר

יום חמישי 2-11-2023

08:04 תושבים יקרים שלום רב ובוקר טוב

צוות הביטחון מבקש לעדכן על קולות ירי אימונים. במהלך היום ישמעו קולות ירי מנשק קל במיוחד מאזור בית הלל. קולות הירי ישמעו בשעות הבוקר ועד לשעות הערב המאוחרות. מדובר באימונים ומטווחים לכיתות הכוננות.

10:08 בוקר טוב

כפי שקראתם בהודעה של גיורא (ראש המועצה) מאמש, החל מיום ראשון הקרוב, המועצה נצמדת במדיניות שלה, לזו של פיקוד העורף!

המשמעות - חדל המלצה להתפנות, והתמקדות בניהול שגרת חירום בישוב ובאזור.

רעשי מלחמה – משום שהגזרה רועשת באופן עקבי, ומשום ש- 99% מהרעשים הם של צה"ל, והיות שהציבור כבר מזהה חלק מהקולות, ובכדי שלא להעמיס עליכם הודעות מיותרות...... הצח"י יעדכן על ירי וקולות מלחמה, רק כאשר הם לא יהיו שלנו.

המשך יום נעים

איתי, מרסלה, שי, גלית

10:27 לוזית מקורי

"חדל המלצה להתפנות" האם משתמעת מכך קריאה למשפחות לחזור הביתה? ההמלצה לפינוי הייתה ברורה וחד משמעית וזאת מעט לא ברורה.

10:29 אלה

זה הדרך להגיד לך שהמדינה לא מוכנה לפנות באופן גורף את הקיבוצים האחרים, אבל לא רוצים לקחת אחריות על להחזיר את הציבור שכבר התפנה במידה ויסלים, ולכן הם נתנו לך להסיק מסקנות.

11:16 חן יוגב

אין שיפוטיות בזמנים כאלה, כל אחד ואחת צריכים לעשות מה שטוב בעיניהם.


כלניות קרמיקה לבתי עלמין בעוטףלאחר שריפה בתנור נשוב לצבוע את הכלנית  ובסיום התהליך הן יועברו לעוטף.  

תגובות לדף זה
תגובה חדשה

עדיין אין תגובות לדף זה.
מוזמנים להגיב!

חסר רכיב