ימים של פילוג - בנימה אישית - אמנון ארבל

12/08/2020

עוד לא קם המנהיג הפוליטי שלמענו ראוי שנסתובב על המדרכות בקיבוץ בלי להסתכל זה לזה בעיניים. 

עוד חיים בינינו כאלה שזוכרים את הפילוג בקיבוץ המאוחד. האירוע שזעזע את התנועה הקיבוצית  בראשית שנות החמישים של המאה הקודמת. ספק אם בלימודי ההיסטוריה של ישראל האירוע הזה נלמד.

מתוך מאמר ב"הארץ" ממאי 1951:

"בשיאם הדרמטי של כמה חודשי מאבק בין מפא"י ומפ"ם על אורח החיים החברתיים בקיבוץ והמשך דרכו הרעיונית, הדברים הגיעו לידי כך שההורים חברי מפא"י הוציאו את ילדיהם ממוסדות החינוך של המשק ותבעו לתת להם חינוך נפרד". חברי הקיבוץ ממפא"י אמרו שילדיהם מקבלים "חינוך לבולשביזם"; אנשי מפ"ם דחו את הטענה, ואמרו שהפילוג מקורו בדרישת מפא"י לחלוקת עלייה ונוער לפי יחסי הכוחות המפלגתיים בקיבוץ, ושחינוכם יימסר לידי המפלגות. אנו, אמרו אנשי מפ"ם, רוצים לשמור על אחדות היישוב ללא חלוקה מפלגתית".

רלוונטי לנו? לא בטוח, אבל נמשיך לקרוא:

"היו בינינו? 'תמימים', שחלמו על כך, שהאדמה מסוגלת לאחד את כל עובדיה בלי הבדל מפלגתי או הבדל בהשקפת עולם", כתב כמה ימים אחר כך משה סמילנסקי ב"הארץ", ותוך סקירת המחלוקות בעם היהודי מיציאת מצרים ועד הקיבוץ המאוחד הגיע למסקנה ש"מחלוקת היא כנראה מחלה 'לאומית' אצלנו, אחת המידות של אופיינו המיוחד. ויש לקרוע על כך".

עדיין לא רלוונטי?

הפילוג בקיבוץ המאוחד הוביל ל"טרנספר" של חברים מקיבוץ לקיבוץ. 1600 חברים וילדים נאלצו להעתיק את ביתם מהקיבוץ שהקימו במו ידיהם, לעזוב את חבריהם איתם עברו דרך משותפת ולהתחיל הכל מחדש. אומרת לי ענת, הארכיונאית של עין חרוד, ש 70 שנה אחרי שעין חרוד התפצלה לאיחוד ומאוחד, הצלקות עדיין טרם הגלידו.

רלוונטי! בהחלט רלוונטי לכל מי שצדקת דרך אידיאולוגית קודמת אצלו לדרך חיים משותפים ביישוב.

לא נדרש הרבה, ויכוח שמתלהט, עלבונות מוטחים בציבור, תסכול עמוק שלא שייך לעניין וטראח! בבת אחת מפסיקים לדבר זה עם זה.

אלף חכמים, שיחות גישור, התנצלויות ומחילות לא ישיבו את האווירה לקדמותה.

הדברים נכתבים, למי שעדיין לא זיהה, בעקבות השיח הלוהט שהתקיים בסוף השבוע שעבר בווטסאפ הקיבוצי.

למען הדיון, לצורך ההמחשה בחרתי רק בקטעים מייצגים שאינם כוללים את מה שנראה לי מפלג ומסיט.

המודעה שהציתה את האש והתשובה שלא אחרה לבוא:תגובה

הם לא מבינים שזה לא קבוצה פוליטית אז עד שהם לא יפסיקו אני אמשיך ...להם יש את הדעה שלהם אבל יש פה אנשים שמחזיקים בדעה אחרת! וביקשו מהם כבר עשרות פעמים , עשרות תושבים להפסיק ולפתוח קבוצה משלהם שיכבדו!!!

תגובה

אולי לא הבנת עדיין עד כמה זה מפלג כאן (גם אם יש  כאן כמה תומכים בהודעות האלו) לרובנו היה כיף לפני שהגיעו ההודעות שפילגו את הקבוצה והקיבוץ וגרמו לרבים לעזוב.

תגובה

מזמין את כל חסרי התקווה לצאת ולחפש אותה במקום אחר ולא כאן בקבוצות הקהילתיות של היישוב המצוין שלנו. ראו והביטו  את  כמות העוזבים כאן את הקבוצה. מיום חיפושיכם תקווה והצלה עלתה פלאים העזיבה, מה שפוגע בעסקים. אז בבקשה תתחשבו בבעלי העסקים ולאו דווקא באנשים עם דעות שונות משלכם.

תגובה

טוב שיש דעות שונות.  זה מאוד בריא וחשוב ומפתח ופותח.  הבחירה להתנהל בכוחנות זה עניין לכל אחד להתבונן על עצמו.  איש באמונתו יחיה בכל מקרה... הרצון להשפיע הוא רצון חשוב. שבת ושכנות של שלום❤️

תגובה

למכירה קילו אהבה, במבצע.

תגובה

אז נשמה...הנה דוגמא לאדם שחושב כמוך...  ובוחר שלא לחרחר מלחמות.  מקווה שתמצאי בך את הדרך ליצור חברויות עם השונים ממך... יש שם הרבה מתנות לנשמה כמו סובלנות וסבלנות וצניעות וחמלה הדדית...  אני כמו רבים אחרים (לא ברור מה הרוב וזה לא העניין) חושבת פוליטית ההיפך ממך. ויחד עם זאת😯 אנחנו חברים😃 ומאוד נהנים להיפגש ולבלות ולתמוך אחד בשנייה באהבה. תומכים ונהנים כמשפחות וכיחידים. לא נלחמים.  מכבדים ונהנים מהשוני. אין צורך לפלג ואין צורך להתפלג. ואין צורך להסכים. בואו נהנה זה מזה. מילים בסלע יש לכל הצדדים. מחפשים כאן מילים בלב❤️

תגובה

שלום קהילה יקרה. אני חייבת לומר שהשיח כאן פוגעני מצד אחד בלבד. אני מרגישה שצד אחד בוחר להיפגע מפרסום אינפורמטיבי רלוונטי ללא מעט תושבים. אני מפרסמת את אירועי המחאה באזור לטובת תושבים שזה חשוב להם, ויש רבים מהם כאן בקיבוץ. אני לא פותחת דיונים ולא מתעמתת עם איש. כבדו את העובדה שיש כאן תושבים שהאינפורמציה הזאת חשובה להם יותר מחומוס, ג'חנון ועוגיות.

תגובה

ביקשתי יפה מספר פעמים ואמרתי שזה פוגע בי ובמדינה שלי ובערכים שלי, שאתם שמים דגלים שחורים ופסים שחורים על הדגל שלי ושמים ללעג את ראש הממשלה שאני בחרתי בו ועוד חמישים אחוז מהמדינה שלי, אני נעלבת מזה שאתם מתפשטים על סמלי המדינה ועוד כל מיני פרובוקציות. לא רוצה להיות חשופה לזה לא רוצה לעודד את זה ולא רוצה לשמוע על זה גם פה. יש לי מספיק מזה במדיה החברתית בתקשורת ובכל מקום אז פה זה הבית שלי ובבית שלי אני לא רוצה ריבים ולא רוצה הסתה רוצה שקט !!!

תגובה

אז תצאי מהקבוצה!

תגובה

למה שאצא אני גרה כאן.

תגובה

מי מנהל את הקבוצה?

לסיכום:

השאלה מי מנהל את הקבוצה היא בהחלט שאלה הרלוונטית. חבר בקבוצה רוצה לדעת מהן מטרותיה והאם יש בה קודים וקווים אדומים להתנהלות. האחריות היא על מנהל הקבוצה. שאם לא ייקח אחריות הוא עשוי למצוא שהקבוצה זורעת ריב ומדון בניגוד ליעדים לשמם הוקמה.

 

תגובות לדף זה
תגובה חדשה

עדיין אין תגובות לדף זה.
מוזמנים להגיב!

חסר רכיב