חדש מהארכיון: המכתב של אלברט אינשטיין שהגיע אל דליה וינמן

21/10/2020

מכתב מאלברט איינשטיין ממאי 1923, נכתב כתשובה למכתבו של Philip Biach, מהנדס אוסטרי.  המכתב הגיע למחנה טרזינשטאט מגולגל בשטיח.  

Bedrich Hoffenreich עבד בטרזינשטאט במחסן למיון חפצי יהודים מצא את המכתב ושמר אותו כל תקופת המלחמה ואחריה.   דליה וינמן אומצה ע"י Hoffenreich כילדה מיד אחרי המלחמה.  ב1987 שלח לה Hoffenreich את המכתב המקורי של איינשטיין והיא מסרה אותו לארכיון איינשטיין באוניברסיטה העברית.  

 

טרזינשטאט תפקד כמחנה ריכוז ליהודי  צ'כוסלובקיהבזמן הכיבוש הנאצי במהלך מלחמת העולם השנייה. מתוך 160,000 אסירים יהודים שנשלחו למחנה, נותרו במחנה בסוף המלחמה 19,000 בני אדם.

 

 

במכתבה לאוניברסיטה מספרת דליה:כך נראית מעטפת מכתבו של א.  אינשטיין.

המכתב כתוב בכתב יד בגרמנית.


בארכיון של שדה נחמיה נמצא תיק ובו העתק המכתב, התכתבות בין דליה לבין האוניברסיטה העברית ולקט פרסומים שהופיעו בעיתונות עם היוודע דבר הימצאו של המכתב.


באף אחד מהמסמכים המופיעים בתיק  או בפרסומים הרבים לא מוזכר ולו במלה אחת תוכנו של המכתב.  ביקשתי מחברי דוד רנן השולט היטב בשפה הגרמנית לתרגם המכתב.  


הנה התרגום:

 

     29. 5. 1923

 

אדון נכבד,

 

הודעתך די משעשעת, אך יחד עם זאת מטעה.  כיוון, שלעניין במהותו אין כל קשר לתורת היחסות.  הרי ידעו תמיד (הראשים היותר חריפים), שמנקודת מבט קינמטית, תנועה ניתנת להבנה רק כתנועה יחסית.  האם גם מבחינה פיסיקלית אין מצבי תנועה מועדפים, זאת השאלה שבה העניין תלוי.  על כך יכול לענות רק הניסוי, ולא איזה שהן מחשבות כלליות.

 

בכבוד רב

 

א.     איינשטיין


המכתב של פיליפ ביאך לאיינשטיין  לא נמצא.  מתשובתו של אינשטיין ניתן להסיק שאותו פיליפ הציע כנראה תיאוריה משלו לגבי קשר סיבתי בין תורת היחסות לבין רמות האנרגיה המועדפות בעולם החלקיקים האטומיים.  

מהכתוב במכתב עולה שאינשטיין לא ממש העריך את הצעתו של מר ביאך.


חשוב לציין שפיסיקאים רבים, כולל איינשטיין עצמו, ניסו למצוא קשר ישיר בית תורת הקוונטים לתורת היחסות.  השאלה הזאת מעסיקה פיסיקאים עד היום וטרם נמצאה לה תשובה מוכחת בניסוי. 


לצפייה בתיק בארכיוןתגובות לדף זה
תגובה חדשה

עדיין אין תגובות לדף זה.
מוזמנים להגיב!

חסר רכיב