כאן הכל התחיל - המחנה הראשון 1940-1941

08/12/2021

המחנה הראשון הוקם ב-19 לדצמבר 1940 במפגש החצבני עם הבניאס. 
יצחק פימנטל שהמתין עם שאר המייסדים בנטעים מספר על ביקורו הראשון במחנה על אדמת החולהשתי בעיות בעלייתינו על הקרקע - מספר אריה גל שהיה בין השמונה שעלו ראשונים לקרקע

1. בעיית הקרקע

כאשר חברת הכשרת הישוב רכשה את הזיכיון על ים החולה והביצות מידי הערבים בסוף שנה 1934, התחילה הקק"ל במבצע קניית קרקעות גדול באדמות שמצפון לביצות. הן היו אדמות פוריות מאוד ומים היו בשפע. אין זה מפליא איפה כי הסיסמה של אותם ימים: "אל החולה" מצאה הד נרחב באזני גרעינים רבים, אשר חיכו ל"תור" ההתיישבות, בנייהם הייתה גם קבוצת חוליות מנטעים מורכבת מגרעין הולנדי וגרעין וינאי.

אחרי סיור באתרים השונים נפלה אצלנו הכרעה: אדמות דוורה בסמוך למפגש שלושת הנחלים במרכז העמק הן הניראות לנו ביותר, זה היה גוש של ריכוז אדמות גדול וטיב הקרקע היה מעולה.
החלטנו לא לאבד זמן ושלחנו חברים ליישובים הקיימים, כולם בני שנה או פחות, עמיר , דן דפנה כדי ללמוד את תנאי העבודה במקום החדש. כך עברה שנת 1940 וההכרעה של הסוכנות בוששה לבוא, בהתקרב עונת הזריעה החלטנו לנקוט "בפעולה".....


המחנה הראשון כפי שצויר בצבעי מים ע"י יצחק שלח 

מחנה האוהלים יושב על צוק מעל המים במפגש הנחלים. 
בתקופה ההיא גדת הנחל הייתה צוק עפר בגובה 3-4 מטר. ילדי הקיבוץ זכו לקפוץ ראש מהצוקים הללו במקומות בהם הנחל היה עמוק במיוחד. אחרי השיטפון הגדול של 1963 נחפר אפיק הנחל כדי למנוע הצפה נוספת. כך גם נעלמו הפיתולים החדים ונעלמו הצוקים. בציור נראה גם מתקן השאיבה שהמציא ראובן רוזן ובאופק גשר הכבלים (גשר ביילי) שנבנה בתקופה הבריטית.

מפת המחנה


תגובות לדף זה
תגובה חדשה

הקמת קיבוץ שדה נחמיה

לאה | 11/12/2021

מאוד מענין, וגם חשוב לדור הצעיר לדעת איך החיים היו אז, ולהיות גאים לראות מה יצא מכול ההגשמה של המקימים שהקימו את הקיבוץ  שהרבה מאוד מהם כבר לא איתנו  לצערנו ,אבל ילדיהם והנכדים שלהם יכולים להיות גאים בהם.

חסר רכיב