הארכיון מגיש: עלון ינואר 1971

02/03/2022

ניצני הלינה המשפחתית

בשנות השבעים הראשונות חל המהפך בשיטת הלינה של הילדים. השיטה החדשה נקראה אז לינה נפרדת שהייתה היפוך ללינה המשותפת. לימים השתרש הביטוי לינה משפחתית. בעלון 1971 נמצא ניצנים ראשונים לשינוי.


... ההולך בחצר בחודשים האחרונים, שם לב שמשהו השתנה בנוף שלנו. בשעת צהרים, כאשר הבחורות כבר מסיימות את עבודת יומן, רואים אימהות צעירות עם עגלות תינוקות, לוקחות את ילדיהן הביתה לאחרי הצהריים ולערב. מנהג חדש, מנהג יפה.


גדי מצר מראיין את רבקה זוננפלד בסיום עבודתה אחרי 22 שנה של עבודה בגיל הרך.


אחרי תקופה ארוכה סיימה רבקה את עבודתה עם ילדי הגיל הרך. נפגשנו איתה להעלאת זיכרונות ולליבון מספר שאלות בנושא, הטיפול בגיל הרך.


ש: איך הגעת לבתי ילדים?


ת: עבדתי לפני כן במטבח ודווקא הייתי מאד מרוצה שם. יום אחד ניגש אלי חנן פלד והפציר בי, שאכנס לעבוד כמטפלת של קבוצת "כלנית", כי יהודית אוסטרר עברה להוראה. חששתי מאד בתחילה  משתי סיבות: ראשית, התקשיתי בשפה העברית ושנית, לא קבלתי כל הכשרה, להיות מטפלת. אך למרות הכל הסכמתי, וכך זה נמשך 22 שנה.קבוצת צבר עוברת לגנון מימין ניר ונעים דאי, רבקה זוננפלד, יעל ושחר דאי, טליה גיל וציפי לוטנר, ניסים דהאן, ברקע צריף שומרת הלילה


ש: מה תפקיד המטפלת לדעתך?


ת: תפקידה באופן  כללי הוא "לנסות " להחליף את האם בשעות היום. אני מדגישה "לנסות", היות ובסופו של דבר דמותו של הילד נקבעת ע"י ההורים, הם הרשות העיקרית של הילד. כמובן, שבמציאות הטיפול, הוא שונה בכל ילד וילד, כי כל ילד שונה באופיו.


ש: מה ההבדלים, שאת רואה בין התקופות השונות, ציוד בתי ילדים וכו. ?


ת: חלו שינויים עצומים. אני זוכרת, שבהתחלה רחצנו את הילדים בחבית, שעמדה בחוץ ובישלנו על פתיליה.  ספרי ילדים ומשחקים כמעט ולא היו, וכמובן הבתים היו יותר צנועים. בכלל חיינו היו אז יותר צנועים וגם הדרישות של החברות, של ההורים ושל הילדים עצמם, היו יותר צנועות. אך מצד שני, היתה נכונות מצד ההורים. אני זוכרת, שבכל יום הולדת של הילדים, היו ההורים עושים משהו למען המחלקה. היום הילדים יותר מפונקים מבחינה חומרית. יש להם הרבה צעצועים ולבוש, כך שקשה לחדש להם משהו.

גם החינוך היום יותר מקצועי, היות והמטפלות מקבלות הכשרה מקצועית וקיים גם הניסיון מהעבר.


ש: מה לדעתך צריך להיות הקשר לחלוקת סמכויות בין ההורים והמטפלת?


ת: כפי שכבר אמרתי, ההורים מהווים את האוטוריטה העיקרית  של הילד, אך כאן ההורה מחפש את טובת הילד ואינו אובייקטיבי, כשזה נוגע לבנו. המטפלת רואה גם את כלל המחלקה, והיא הרבה יותר אובייקטיבית בהתנהגותה כלפי כל ילד וילד. חשוב ביותר, שבפני הילדים, ההורים והמטפלת, יפגינו דעה אחידה, ושאת כל חילוקי הדעות בניהם,  יבררו ללא נוכחות הילדים.


ש: לאור הניסיון הרב שלך, מה לדעתך צריך לשנות, או לשפר בגיל הרך?


ת: ראשית, אני חסידה של הלינה הנפרדת. זה בהחלט יותר טבעי, שהילד יגור עם הוריו.


ש: האם בכל מקרה זה טוב.


ת: ראשית חשוב, שקבוצת הילדים תעזוב את בית התינוקות מוקדם ככל האפשר ולא מאוחר מגיל שנה  ורבע, היות ובית התינוקות לא מסודר לפעוטים. עד גיל שנתיים וחצי, אני מתנגדת לקבוצות גדולות מארבעה ילדים. הסיבה לכך היא, שלקבוצה של 4 ילדים, מספיקה מטפלת אחת, כך שהילד חייב להישמע רק לסמכות אחת, נוסף לסמכות הוריו ולא למספר גדול יותר של מטפלות. כאן חשוב להזכיר, שחייבים להגיע למצב, שלכל קבוצה תהיה מטפלת קבועה, וכן השלמה והחלפה קבועה. וזאת שוב מאותה הסיבה, שהיא צמצום מספר הרשויות . מגיל שנתיים וחצי, הילדים כבר מבצעים הרבה מעצמם, והמטפלת יכולה לעבוד גם עם חמישה ילדים.

כאשר נמצאות שתי קבוצות בבית אחד, צריכה הדלת בין שתי המחלקות להיות סגורה, היות ולילד מספיקה בהחלט מלחמת הקיום שלו, בתוך הקבוצה שלו.


ש: לסיום, האם תוכלי לספר איזה קוריוזים, כפי שהם זכורים לך?


ת: קיימים מקרים רבים מאד, שראוי לספר אותם על כל ילד וילד, שימלאו דפים רבים. אולי רק מקרה אחד שימחיש, עד כמה הילדים רגישים ומתחשבים: אחרי שנקעתי את רגלי לפני הנה, היו דברים בעבודה, אותם היה לי קשה לבצע וזכור לי, שגלית טיפלה בי כמו בילד קטן, עזרה לי להלביש את הילדים ושמשה, כמו מטפלת שניה.

מקרים כאלה מעודדים את המטפלת ומראים לה, שיש שכר בעמלה. מדור: יש טענות

טענה: למה נוסעים למופעים באיילת השחר במשאית ולא באוטובוס?

תשובת המזכירות: נכון הדבר שנסיעה באוטובוס נוחה לאין ערוך. אך היא גם יקרה יותר. בדיוק פי 5. עלות הנסיעה בלילנד 18 ל"י והאוטובוס מחירו 90 ל"י. נדמה לנו שהפרש כה גדול מצדיק את אי הנוחות. מה שמשקים אחרים עושים לא חייב להיות דוגמה עבורנו.


ברכת הבנק של נחמיה דה-לימה לשנה החדשה


לחצו לדפדוף בעלון ינואר 1971


מהחלטות המזכירות

עקב המצב הכלכלי הקשה, הוחלט לאפשר השנה רק ל-4 חברים לגשת למבחני נהיגה, במקום 6 חברים, כפי שהיה נהוג עד כה.


שעות עבודה אחרי לידה


שרון קציר ורונית גרצר


סקר על שיטת לינת הילדים


בימים אלה ניגש לעריכת המשאל הסופי על לינת הילדים במשק. החברים יידרשו לענות האם הם בעד לינת הילדים בבתי ההורים, לפי התנאים עליהם הוחלט בשיחה (אסיפה), או שהם נגד, כלומר מעדיפים שהילדים ימשיכו לישון בבתי הילדים.

אין אפשרות להצביע בעד הלינה המשפחתית שלא בתנאים עליהם החליטה השיחה.


צורת הלינה עליה מדובר:

גיל הלינה: הילדים ישנו בבית ההורים מהלידה ועד לסוף כיתה ה'.

א.    גודל הדירות: סטנדרט הדירות בחוליות יישאר שני חדרים למשפחה.

ב.     למשפחות מרובות ילדים יתווסף חדר נייד אם מתקיים אחד משני התנאים:
1. משפחות שיש להן 3 ילדים או יותר בגיל ללינה

2. משפחות שיש להן 4 ילדים עד לסיום כיתה י"ב

החדר הנוסף יוחזר כאשר המשפחה תגיע חזרה למצב שיש לה יחד אחד בגיל הלינה ופחות מארבעה ילדים עד כיתה י"ב.

ג.      מספר שעות העבודה של החברות, כולל אימהות, לא ישתנה גם לאחר המעבר ללינה משפחתית.

תגובות לדף זה
תגובה חדשה

עדיין אין תגובות לדף זה.
מוזמנים להגיב!

חסר רכיב