הארכיון מגיש - עלון מרץ 1971

06/07/2022

 שדה נחמיה - מבט מהאסם

ראשית שנות השבעים - צולם ב 8 מ"מ ע"י רוב ון אולפן


מעלון מרץ 1971


נושא "חם" עמד בדיון, כאשר נציג ועדת חנוך מטעם האחוד בא, והרצה על הלינה המשפחתית, למרות היותו כדבריו "אובייקטיבי" היה מורגש מאד, מה דעתו של האיש בנדון, וזאת לא בדיוק הייתה הכוונה. על כל פנים קבלו החברים שוב כמה זוויות ראיה על הבעיה הסבוכה והיה שוב חומר לחשוב ולשוחח בו. תיק הלינה המשפחתית עב הכרס משמין יותר ויותר ונראה מה בסופו של דבר יוולד שם. העיקר שיהיה לשביעות רצון של כל הנוגעים בדבר.

*********

חנה בקרס החובשת המיתולוגית מסיימת את תפקידה.


חוה גרצר נכנסה לעבוד במרפאה. אנו מאחלים לה הצלחה בעבודה וכניסה מהירה לתפקיד. בקרוב ייפרדו החברים מחנה בקרס שהתמידה בעבודתה מאז שאנו זוכרים את המרפאה, והתמסרה לתפקיד במסירות אין קץ. גרדה בכרך תמשיך לעבוד עם חוה ותכניס אותה לרזי רזים של המקצוע.


חנה בקרס

*********

באחת האסיפות הועלתה הצעה לצרף את תקציב בגדי העבודה של החברים לתקציב הכולל. לדעת חברים רבים אין בצרוף תקציבים לתקציב הכולל, פתרון לבעיות המתעוררות במקרה של בגדי עבודה לחברים, נראה שכל פתרון אחר עדיף מצרוף התקציב ל"מחברת" של החבר (תקציבי החברים התנהלו במחברות אישיות). יש לראות את בעיית אספקת בגדי עבודה כבעיה בסיסית, שיש למצוא את פתרונה רק בדרך שיתופית. על המתפרה לבוא בהצעה חיובית שתענה על הדרישה של החבר לקבל בגדי עבודה בכמות ובאיכות מספקת.

*********

לדאבוננו התבטלה הרצאתו של מנחם בגין ממש ברגע האחרון. כעת אנו מחכים לקביעת תאריך חדש. לעומת זאת קיימים סיכויים, כי ד״ר סנה ירצה לפנינו ב 26- במרץ; אמנם קבלנו הודעה, שד״ר סנה שבר את רגלו ועדיין חבוש בגבס ,אך טרם העמידו את הרצאתו כ"משימה בלתי אפשרית".

 

שיחות ואסיפות

        אין נכונות להשתתף בצוותי-חגים. חגיגת ט״ו בשבט התבטלה בגלל חוסר התארגנות הצוות.


·     תוכנית השקעות, הודגמה בעזרת דיאגרמות מצוירות. סקירה על מקורות ושמושים. מנורת הויאוגראף (מכשיר הקרנה לתמונות ניר) נשרפה, ועם הרצון הטוב להקל על האזנת הצבור לא הצליחה המשימה.

 

בפרדס

השנה אין עוד אפשרות לסכם את הפדיון מהפרדס, אך סביר להניח, שנכסה לפחות את ההוצאות הקבועות של הפרדס. יש להזכיר כאן שלפי הסיכומים החשבוניים של הנהלת החשבונות אין בשום אופן להסיק על כדאיות ענף או אי כדאיותו, היות ואינם לוקחים בחשבון שימושים אלטרנטיביים לגורמי הייצור השונים.

ביחס לעבר:

אילו היינו עומדים היום לפני נטיעת פרדס, הייתי טוען נגד, וביחוד נגד נטיעה בהרכב זנים כפי שניטע הפרדס בשנת 1963. היה עדיף לנטוע כ 90%  מהשטח אשכוליות. אבל בעיקר נובעת ההתנגדות מכך, שההנחות הבסיסיות שהנחו אותנו אז, לא התקיימו. הכוונה בשנת 1963 הייתה לייצור מקום עבודה נוסף לבנים החוזרים מחד, ולעובדי החקלאות המובטלים בחורף מאידך. בנים בהמונים לא חזרו הביתה, ועובדי ענפי חקלאות אחרים לא התפנו בחורף; נוסף לזה גברו הדרישות לעובדים בענפים אחרים שהתרחבו. המסקנה היא שאנו נזקקים כיום לעבודה שכירה ועובדים זמניים, הן בקטיף והן בעיבוד.

יש עוד להזכיר כי בשנים הנוכחיות אנו משקיעים סכומים ניכרים ברישות השטח ברשת המטרה קבועה מעל העצים. שוב נעשה הדבר ע״מ לחסוך בימי עבודה. מניסיוננו בקיץ שעבר, מסתבר שהשיטה נוחה מאד.

בכוונתנו לגדר את הפרדס לאורך הכביש כנגד פשיטות.

ולסיום אזכיר ניסיון שאנחנו עושים לאורך החצבני, בגידול אתרוגים בצל, דבר שלפחות יפתור אותנו מדאגה לחג סוכות בעתיד.

גדי מצר

זה כואב לי /  יצחק פימנטל

 

השעה ארבע אחר הצהריים. החבר פלוני קפץ מכיסאו, לוקח את רישיון הנהיגה שלו, ואת מפתח הג'יפ, ונוסע לקריית שמונה לקבל את פני אשתו, אשר הגיע זה עתה ממרחקים....

לאחר ימים אחדים......השעה ארבע אחר הצהריים, חברה אחרת הגיעה לקריית שמונה. בני משפחה, שאין בידיהם רישיון נהיגה, ואין להם "רכב צמוד", ניגשים לממונה על הרכב, בבקשת עזרה, כדי לאפשר לחברה השנייה להיות עם ילדיה בעוד מועד. הם מקבלים תשובה מתחמקת. התוצאה: ברוגז, עצבנות, דמעות. הרי לכם בעיה, שמופיעה כמעט בכל יום. נשקפת סכנה של "חיץ" בין בעלי "הרכב הצמוד", לבין שאינם כאלה, והתהוות שני "מעמדות" בחברה הקיבוצית, שתמיד רצתה להיות חברה על-מעמדית.

לפני שנים היה קיים הסדר של נהג תורן. כאשר חזרתי מחו"ל לפני כשנתיים, התברר לי שמוסד זה נעלם. בחקירתי נאמר לי, כי אין לנהגים הצעירים, (אשר לקחו זאת על עצמם) "עוד חשק" והדבר ירד לטמיון. מובנת לי לגמרי טענתם של הצעירים שאין להם "חשק", הרי בידי כולם יש רישיון נהיגה, ואין בפניהם בעיות תחבורה מיוחדות. פניה אחת אל "הממונה" וקופצים לתוך הג'יפ ונוסעים. גם לבני משפחתם, אין קשיים בתחבורה.

אך מה בדבר הקבוצה שאין בידה רישיון נהיגה? אנא חישבו על אלה ויחודש "נהג התורן", אשר אגב קיים בהרבה מאד משקים.

                                                                           יצחק פימנטל

 

מכבסה אזורית בגליל העליון


ב"מפעלי הגליל העליון" נתגבשה ההצעה להקים מכבסה אזורית. 15 קיבוצים הביעו את הסכמתם להצטרף למפעל. בוועדה התקיים דיון והובעו ספיקות. האם נכון יהיה מטעמים חברתיים וכלכליים להוציא ענף שירות זה, מחוץ למסגרת הקיבוץ היחיד. בישובים הגדולים נותנת עבודה זו תעסוקה לחברים שקשה יהיה למצוא להם עיסוק אחר. ההשקעה הדרושה להקמת מכבסה משוכללת בכל ישוב שווה להשקעה שכל משק יצטרך להשקיע במכבסה האזורית. נוסף לכך תתבסס המכבסה המשותפת במידה מרובה, על עבודה שכירה.

מצד שני התברר שמרבית המשקים המחייבים את הקמת המכבסה הם מיעוטי אוכלוסייה והחזקת ענף שירות זה על רמה נאותה היא מתחת ליכולתם. גם מצבם הכלכלי אינו מאפשר להם הקמת מכבסה מתאימה. לצורך הקמת המכבסה במסגרת המפעלים האזוריים בקרית-שמונה יקבלו המשקים הלוואות נוחות. לאחר שיקול לכאן ולכאן, החליטה הוועדה לאשר את ההצעה.

 

לחצו לדפדוף בעלון מרץ 1971


בין פורים לפסח תשל"א

המערכת

שיחות, אספות

אחי בר לוי

בפרדס

גדי מצר

זה כואב לי- ענייני רכב

יצחק פימנטל

נא להכיר- מגרמניה

קב. "פרנצל"

מכבסה אזורית

בגליל העליון

קבוצה חדשה מגרמניה

אליהו עמידור

חדשות מוועדת תרבות

אליהו עמידור

מהופעות פורים תשל"א (שיר)

אסתר שהם

 


תגובות לדף זה
תגובה חדשה

עדיין אין תגובות לדף זה.
מוזמנים להגיב!

חסר רכיב