הנוקטה (אתרים מספרים)

06/11/2022
עמדת שמירה מתקופת המנדט הבריטי נבנתה ב-1941נוקטה היא נקודה, וגם נקודת משמר. בתקופת המנדט הבריטי שמשה את הנוטרים, תושבי המקום, שחוילו לצבא הבריטי, במטרה לשמור על היישוב.

פריצת המרד הערבי בשנת 1936 וחוסר היכולת של השלטון הבריטי לספק ביטחון ולאבטח את חייהם ושלומם של היישובים העבריים, הביא את שלטונות המנדט למסקנה שיש להקים מערך הגנתי שיבוא מקרב התושבים היהודים, יקבל אימון בסיסי, יצויד בנשק וכלים נוספים כך שיוכל להוות אמצעי שיספק ביטחון והגנה לכל יישוב.

בכל יישוב ולו הנידח ביותר הקימו הבריטים תחנת נוטרים. הנוטרים לבשו מדים, צוידו ברובים ונשבעו אמונים להוד מלכותו מלך בריטניה. בכל תחנה היה יומן נוכחות ופעילות. בכל אזור היה קצין בריטי ממונה שהיה מגיע באופן קבוע לתחנה ולעיתים בצורה מפתיעה ללא התראה.

לנוקטה שתי קומות. הקומה התחתונה שמשה כמחסן נשק וכמקום מושבם של הנוטרים במשך היום. הקומה העליונה שמשה כעמדת תצפית. מהקומה העליונה של הנוקטה ניתן היה לצפות על כל הכביש, מחלסה (קירית שמונה של היום) ועד שמיר.

העמדה נבנתה מאבני בזלת מסותתות שהובלו מהגולן. כמוה נבנו אז: העמדה העגולה בכניסה הדרומית לקיבוץ (העמדה של ירי, קיימת עד היום), האורווה – (נהרסה, עמדה בסביבות מכון האספסת, עלה), חלק מהרפת הראשונה, המקלט הראשון (מתחת למועדון).

כיתת כוננות לפני מלחמת ששת הימים (1967) הנוקטה לפני הוספת הגג.תגובות לדף זה
תגובה חדשה

עדיין אין תגובות לדף זה.
מוזמנים להגיב!

חסר רכיב