יום השואה 2023

16/04/2023

 
על חייו של הרמן טל (איטליינדר) קראה בטקס בלס פינטו


הרמן איטליינדר נולדר ב 11 בספטמבר 1923, באמסטרדם. כנער, הוא השתייך לתנועת הנוער הסוציאל דמוקרטית. לאחר שפלשו הגרמנים להולנד במאי 1940, כשהיה בן 17, הוא נמנה עם מחלקי עיתון בלתי לגאלי. שנה אחר כך הוזהר שנתפסה רשימת שמות פעילים, הכוללת גם אותו והוא ברח מביתו. הרמן עבר ממסתור למסתור עד שנתפס, עם עוד שבעה מחבריו. קנה הרובה של הגרמנים כבר היה נעוץ בראשו, ורק במזל לא נורתה הירייה.

ב 26 בנובמבר 1942 הגיע הרמן למחנה הריכוז וסטרבורק. את השבוע הראשון העביר בצריף העונשין ואחר כך הועבר לצריף בו גרה כל קבוצת ההכשרה. הרמן, כמו חבריו, עסק בעבודות שונות במחנה וביניהן עבודה חקלאית, פינוי ציוד וסבלות. הוא וחבריו להכשרה חיפשו דרכים לברוח מהמחנה, אך מבלי לפגוע באלו שיישארו. הם היו בקשר עם חברים שנותרו מחוץ למחנה והבינו כי עליהם לפעול מהר, הטרנספורטים למחנות ההשמדה לא מתעכבים.

הרמן עזר בהברחת אנשים אל מחוץ למחנה וכשעבד בתור סבל, שסחב מזוודות של האנשים שנשלחו ברכבות אל מחנות ההשמדה, החביא סרטי סימון של הסבלים, כדי להשתמש בהם בעת הצורך.

בפברואר 1944, הרמן ביחד עם חברו פריץ, התנדבו להירשם למשלוח שיצא אל מחנה ההשמדה טרייזנשטדט. הם הובלו אל הרכבת על ידי משטרת המחנה וכשהשוטרים הלכו להביא קבוצה נוספת של אנשים לרכבת, ירדו ממנה פריץ והרמן, כשעל זרועם סרט סימון של סבלים משירות המטען. בעזרת אישורי יציאה מזויפים, הם יצאו מהמחנה והסתתרו בסביבתו. כמה שעות אחר כך, אספו אותם חברי מחתרת והרכיבו אותם על האופניים עד לעיר אסן. הרמן ופריץ לקחו רכבת להאג ומשם המשיכו ברכבות ואוטובוסים, עד לטולוז שבצרפת, כאשר בכל פעם נפגשו עם אנשי קשר שמסרו להם תעודות מתאימות וכרטיסי נסיעה.

בצרפת הרמן עבד אצל איזה איכר, עד שנמצאו נעליים במידה 45, שהתאימו לו ואיתם יכול היה לצאת למסע לחציית הפירנאים, בדרכו לספרד. ארגון "הרזיסטנס הצרפתי" סייע להבריח אותו ואת חבריו. המסע הרגלי היה קשה, המזון היה מועט, מזג האוויר היה סוער וסכנה אמיתית ריחפה על ראשיהם של אנשי הקבוצה. חלק מהקבוצה הצליחה לחצות את הגבול ולעבור לספרד, כשלפתע הופיע המשמר הגרמני והרמן וחבריו – נאלצו להסתתר. הם חיכו עד הבוקר כשבגדיהם ספוגים במים והקור עז. אסור היה להדליק אש פן יתגלו על ידי הגרמנים. בבוקר, הצליחו לחצות את הגבול לספרד.

אחרי שנחקרו במשטרה הספרדית המקומית, המשיכו הרמן וחבריו בדרכם. במדריד הוא חיכה עם חבריו לקבל סרטיפיקטים – אישורי כניסה לארץ ישראל. ועד שאלה הגיעו, דאג להם ארגון הג'וינט למזון וכלכלה. כשהגיעו האישורים, יצא לקאדיס ושם פגש קבוצה גדולה של פליטים. 58 מהם השתייכו לקבוצת החלוצים מהולנד, ביניהם ארווין וגרדה קפלנר, לילו ולודי כהן, וגם לילו ורולף רוטמן – אנשים שעתידים היו לקשור את חייהם עם חייו. הפליטים עלו על אוניה פורטוגלית והפליגו לארץ ישראל. ב – 5 בנובמבר 1944, עגנה האונייה בחיפה ומיד נלקחו נוסעיה למחנה הבריטי בעתלית. אחרי שבועיים של שהייה במחנה עתלית, ולאחר שתוחקרו על גרמניה ועל מסעם, הגיעה החבורה לקיבוץ חוליות (שדה נחמיה).

במשך כל שנות חייהם, שמרו חברי קבוצת ההכשרה והמחתרת ההולנדית על קשר ואף דאגו להנציח את שמות האנשים שעזרו להם להימלט מהולנד.


סיפור חייו של הרמן נלקח מ ראיון של רונית קורן  מ1994.  רונית ראיינה את הרמן טל, את לילו טל אשתו ואת לילו כהן על קורותיהם בתקופת השואה.

תגובות לדף זה
תגובה חדשה

עדיין אין תגובות לדף זה.
מוזמנים להגיב!

חסר רכיב