חרבות ברזל - יומן העורף 6 - שדה נחמיה - שבוע שביעי ושמיני למלחמה

30/11/2023

אירועי הזמן האחרון, מזמנים לנו מפגשים לא צפויים, כמו זה של היום, כאשר ביקרו ב'צריף הירוק' כ-40 חיילי מילואים (גולני השוהים בקיבוץ עקב המצב), רובם סביב גיל 30. הם הגיעו מכל קצוות הארץ, כל סוגי ההתיישבות ומגוון כל הדעות. מתנחלים, קיבוצים, ערים, עיירות פיתוח, דתיים, ימין, שמאל, הכל. איזה אנשים...!

החלטתי לספר להם את סיפורו של הקיבוץ וישראל, פחות על הצריף ועל חפציו הרבים. לחלקם זאת היכרות ראשונה עם הקיבוץ, חלקם מעולם לא ביקרו בקיבוץ. הם שתו בצמא את דברי. המון שאלות. לא הספקנו כמעט לבקר בצריף עצמו.

ספרתי להם שהקיבוץ הוא פלא עולמי שלא קיים בשום מקום בעולם. חוד החנית של המאמץ והחזון הציוני בכל הקשור להתיישבות (הפרחת השממה ומיקום לאורך הגבולות), חקלאות, תעשייה, ביטחון. לקיבוץ תרומה מרכזית לחברה בישראל לאורך שנים. חיי הקהילה נשענים על  ערבות הדדית וסולידריות בין אנשים ברגעי משבר ושמחה. שבני הקיבוץ חוזרים הביתה בשנים האחרונות לבנות כאן בית, והמקום הוא מאוד בטוח, נעים וטוב לחיות בו...

משה אנוליק

יום שישי 17-11-2023

15:46ערב טוב לקהילת שדה נחמיה

שגרת מלחמה....

בלילה התותחים רעשו, ובבוקר חזר הגשם.

רק משהו קטן,

הכוח הרפואי הנמצא אצלנו, מפעיל מידי יום, בין 11:00 ל 12:00 את צופרי האמבולנסים לשניות ספורות, ע"מ לשמר כשירות - אין מה לדאוג.

נאחל לכולם סוף שבוע שקט ורגוע - אנחנו כאן, ונעדכן על פי הצורך.

שבת שלום ומבורך

איתי, מרסלה, שי, גלית

חיילי הסדיר הגיבורים שלנו - הפקה סיוון סעדיה.

יום שבת 18-11-2023

12:04 נשבר לי הלב.

הילד שלי שבור עצוב ונואש. אנחנו יחסית חדשים בקיבוץ. אם ובן 13.5. נשמח למעט חברה היום ובכלל. מי פנוי למפגש. ילד קצת אחר. עולה מאנגליה עם תקשורת קצת שונה. קצת לחמם לב של ילד שחש בדידות ימים ארוכים ללא חברה.

אם יש פה נערים ונערות בוגרים שפנויים לקבל ילד שצמא לשיחה. אנא צרו איתנו קשר. תודה 💕 💪🤗🙃

16:56 שלום לכולם

שבת שקטה, כחולת שמיים וצהובת שמש, סיפקה גוון של שפיות והפוגה מבורכות.

עדכוני ביטחון – נמסרים בשוטף ובהתאם לצורך ע"י משה.

פעילויות (חינוך ותרבות) – יש לעקוב אחרי הפרסומים של סיון במקומי, לשונית - "צח"י אוכלוסייה".

המשך ערב רגוע

איתי, מרסלה, שי, גלית

18:34 מי פנוי לנקות 2 מקלטים בשעה 19:00?

יום ראשון 19-11-2023 

17:32 שלום לכולם

כפי שנודע ופורסם, רני טחן ז"ל, נהרג בעזה. הלוויה מתקיימת הערב בשעה 19:00 בקיבוץ עין החורש. המשפחה התגוררה אצלנו בשנים האחרונות, וארבעת ילדיהם התחנכו במסגרות שלנו - יהי זכרו של רני ברוך !!


כידוע, בכול רגע נתון עלול להתרחש אירוע בטחוני (עם הישמע אזעקה, או בלעדיה). במידה ואתם מאפשרים לילדים להסתובב בלעדיכם, אנא דאגו להדריך אותם כיצד לנהוג, וודאו שהם יודעים היכן המרחב המוגן הקרוב ביותר.

גם בימים אלה, במקרה של אירוע רפואי כלשהו, הטלפון הראשון !!הוא למד"א -101, זאת משום שהדבר הכי חשוב הוא, להפגיש את הנפגע בזמן הקצר ביותר, עם איש מקצוע וציוד רפואי רלוונטי!

כדי שהדיווח למד"א יהיה אפקטיבי, מומלץ למקד אותו בשלושת ה"ממים": מי - (הנפגע/ת), מה קרה - (לו/לה),  מיקום - (היכן נמצא/לאן להגיע).

את החמ"ל יש לעדכן, רק לאחר שהזמנתם את מד"א .

מהבוקר הגזרה שלנו חמה ורועשת מאד, נאחל שהלילה יעבור בשקט.

המשך ערב רגוע

איתי, מרסלה, שי, גלית


 אירועי התרבות נדחים

לאור הבשורה הנוראית שפקדה אותנו הבוקר, קהילת שדה נחמיה מרכינה ראש ומשתתפת בכאב המשפחה.  ולכן האירועים שתוכננו לימים הקרובים ידחו. נעדכן בהמשך על מועדים חדשים.


יום שני 20-11-2023

מישהו יודע כמה מ"מ ירדו אתמול? צילום שמעון רינגולד


12:36 צהרים טובים לכולם,

אתמול היה רועש וסוער במיוחד, ונראה שגם היום מתחיל לצבור תאוצה....

תזכורת – בהישמע אזעקה, יש להיכנס מייד למרחב מוגן ולשהות בו למשך 10 דקות.  כאשר אין מרחב מוגן סמוך, יש להישכב מיד על הקרקע, להניח ידיים על הראש, ולהמתין 10 דקות.

אנא הורידו לניידים את האפליקציה של פיקוד העורף, היא מצילת חיים.

1.    כניסות לקיבוץ - אנחנו בוחנים תדיר את ההנחיות שלנו, ע"מ לוודא כי הן בהתאמה לשינויים במצב. להלן סטאטוס מעודכן:

א.     חבילות – ללא שינוי, השליחים משאירים אותן בשער, ואנחנו דואגים שיגיעו למזכירות.

ב.      שערים/פשפשים – ללא שינוי, נשארים סגורים בשלב זה.

ג.       כניסת אורחים – ללא שינוי, באחריות המארח לאשר טלפונית לשומר.

ד.      קבלנים/נותני שירותים - יש שינוי, אין יותר צורך בהגעת המזמין פיזית לשער, מספיק לאשר טלפונית לשומר (כמו בכניסת אורח).

2.    היום בשעות 13:00-16:00 הכוח השוהה אצלנו יתרגל באזור בתי הילדים – כרגיל, הכול מתואם ואין מה להיבהל.

נאחל שהמשך היום (והלילה) יהיו שקטים

איתי, מרסלה, שי, גלית


שכבה יא לומדות במרחב

יום שלישי 21-11-2023

13:44 שלום לכולם

תזכורת - רקפת קציר היא האחראית על מרכז ההדרכה.  כול התיאומים לגבי השימוש בו יש לעשות דרכה בלבד. וכמובן, להשיב את המקום בתום השימוש, כפי שקיבלתם אותו.

אתמול נערך אירוע גיבוש לצח"י שכלל:

א.       מאפים וקינוחים מבית היוצר של מעיונה וגילית (יאאאםם !).

ב.       טקס הענקת דרגות - תום שפיר (סרן), רוני משרדי (רבס"מ) ורועי לשם שעבר מדרגות רקומות למודפסות 😊, מצ"ב תמונות.טקס הענקת דרגות לתום שפיר

ג.        חלוקת חולצות לפי מכלולים.

ד.       גולת הכותרת, סרטון TikTok שצילמו ביימו וערכו בנות יב' הנהדרות!! מצורף להנאתכם.


אין מה לדאוג, הפקה ובימוי בנות י"ב, מנגינה עוזי פוקס


עוד משהו שכדאי לכולנו להכיר, העיקרים של מודל מעש"ה (ער"ן באירוע חירום), מטרתם להחזיר אדם לתפקוד תקין במהירות. נדאג בהמשך להעביר את המצגת כולה, עבור אלה המעוניינים להעמיק.

המשך יום טוב לכולם

איתי, מרסלה, שי, גליתמפגש נשים אצל סיגל גולדשטיין

יום רביעי 22-11-2023

12:03 שגרת מלחמה

הכוח השוהה אצלנו מתרגל כעת לוחמת שטח בנוי באזור בתי הילדים. התרגיל ימשך עד השעה 18:00. כרגיל - אין מה לדאוג.


15:56 מגדלי תצפית

על הגג של מבנה האסם, רוצים לעשות עמדת תצפית/צלפים/מצלמות. לא יאמן אבל המבנים משנות ה-50 מתגלים בשיא יעילותם ממש כאן ועכשיו, מסייעים בהגנה של המערכה. כל מבני השימור כאן, הם יצירת מופת כאז כך גם היום.


האסם בצילום רחפן. צילם משה אנוליק (?)


יום חמישי 23-11-2023

12:50 שלום לכולם,

אנחנו כמו עם ישראל כולו, בהמתנה דרוכה לראות כיצד תצא עסקת השבויים לפועל.

1. היום בשעות 14:00-17:00, כיתת הכוננות תתרגל באזור בתי הילדים.

2. יש בידינו רשימה חלקית בלבד של המגויסים למילואים מהישוב. מדובר במידע חיוני, אנא מי שטרם השיב באמצעות רכזי השכונות, עדכנו את רום ישירות.

נקווה להמשך שקט


13:59 לידיעה בלבד. הכוח הנמצא אצלנו, מתכנס כעת לאירוע פרטי בפארק של ההרחבה, וישהה שם עד לשעה 20:00

מי מתגעגע למעיל הזה שנמצא בחמל כבר שבוע


19:41 אנחנו ממשיכים בפעילויות של בית חם

היום נהנינו יחדיו מארוחת בוקר קלה וטעימה מעשה ידיה של מיקה קאשן, ואחר כך מהרצאה מרתקת נוספת של חברנו  ד"ר יורם ביגר בנושא פרשת השבוע, "ויצא".


יום ראשון  26-11-2023

14:50 שבוע טוב לכולם,

"הפסקת אש" בתוקפה, וניכרת בעיקר בשקט שהשתרר על האזור. הצח"י מנצל את הימים האחרונים לטיפול במקומות ופינות ברחבי הישוב.... במסגרת היוזמה כנ"ל, הזמנו את נציגי המועצה לשימור ומורשת, ויחד איתם בנינו תוכנית לטיפול בשלושה אתרים:

מגדל האסם: הכול התחיל מזה, שרצינו להשמיש מבנה זה, כעמדת תצפית, צילום, וירי. המועצה לשימור אישרה כי הוא תקין מבחינה מבנית, והם יבצעו סגירה של הרחבה העליונה + מכסה הפח, ויטפלו בתיקונים הבטיחותיים הנדרשים, כולל בחדר הביניים. מצ"ב תמונות של הקיים.

הסילו (מגדל התחמיץ): יטופל קונסטרוקטיבית ותחודש מערכת ההפעלה (סידור מסוע הדגן). פרויקט גדול ומרשים, שיבוצע וימומן ע"י המועצה לשימור בתום המלחמה. מצ"ב תמונות של הקיים.


מגדל המים: מופשט מהמטפס שאוחז בו וגורם להיחלשות המבנה. בחג החנוכה הקרוב, נשיב עטרה ליושנה והחנוכייה שבראשו, תזרח באור יקרות. מצ"ב תמונות.


עוקרים את המטפס....


זה המקום לומר בשבחה של המועצה לשימור אתרים! מהרגע שפנינו, תוך 24 שעות הם היו פה בהרכב מלא, ועם רצון אמיתי לסייע, שגובה מיידית במעשים.

כמי שנזקקים לסיוע של גורמים רבים ושונים במהלך החודשיים האחרונים, חייב להיאמר – המועצה לשימור היא קרן אור מעשית, בים של גישה פקידותית מכסת"חת .

בית עלמין : בשעה טובה, הצריף המט לנפול - הופל ! ומפונה מהמקום. שתי תמונות.

*** למרות המבוכה שתיגרם לנוגע בדבר, כול המפורטים מעלה, הם תודות לברק יונתן! איש ממוקד מטרה וחף מהסחות דעת, בעל יכולת מופלאה לקחת נושא תקוע, ותוך יום לסמן אותו כ"בוצע". 👏👏👏👏👏👏


נאחל אחה"צ שקטים ולילה רגוע

איתי, מרסלה, שי, גלית

17:23 כיתת הכוננות מתרגלת כעת ברחבי הקיבוץ - לא לדאוג. יום שני  27-11-2023

13:48 תרגיל צח"י,

מחר בשעות 10:30 – 12:30 יערך תרגיל, יכלול מספר תרחישים, ויפעיל את כול המכלולים.  מטרתו - לבחון את המוכנות של כול מכלול בנפרד וכן את הסנכרון בניהם.  בסיום התרגיל נבצע הפקת לקחים ע"מ לשפר את המענים שלקראתם אנו נערכים.  בזמן התרגיל תהיה תנועת כוחות, במספר מקומות ברחבי הקיבוץ, ויישמעו רעשים צבאיים – אין מה לדאוג.

מזכירות ודאר - בשבועיים הקרובים, המקום יפעל במתכונת מצומצמת.

נאחל המשך יום טוב


16:09 בדקות הקרובות הצבא מעלה רחפן מעל הקיבוץ


17:30 לצורך הפעלת קייטנת חנוכה

מערכת החינוך הבלתי פורמלית זקוקה למתנדבים שיכולים להפעיל וללוות את הילדים בשני מקלטים.


שלישי  28-11-2023

09:44 תזכורת - הצח"י עורך תרגיל גדול.


תהיה תנועת כוחות חמושים במקומות שונים בקיבוץ, כולל קצת פירוטכניקה ועשן... אין מה לדאוג ! במקרה של אירוע אמת – נעצור הכול, הציבור יעודכן ונעבור לנוהל השגור.

ב ה צ ל ח ה !!

בתום התרגיל, צוותים של פקע"ר (פיקוד העורף) יישארו בשטח ויתרגלו עד שעות אחה"צ, מאחורי מערום האדמה שמחוץ לשער המטעים.09:58 עדכונים מהחמל

צביעת מנדלות שהפכה בחמל לשגרה, מעסיקה את היושבים במשמרת. במלחמה הזאת נעמי גבאי אחראית על ההגנה בפני השיעמום.יום רביעי  29-11-2023

09:42  התרגיל שערכנו אתמול עבר בהצלחה רבה !

הניתוח שלו במסגרת הפקת הלקחים להמשך, הציף פערים לסגירה, נושאים לשיפור וחוסרים לטיפול. כי אין כמו מראה עיניים....

איתי, מרסלה, שי, גליתמפגש ילדים מציור לאיפור


בינתיים למפונים באפיק ערב טעימות יין


יום חמישי  30-11-2023

 

לסיום:

באחת מקבוצות "שדה נחמיה" בווטסאפ כותבת מישהי:

תגידו...רק אני מרגישה שקצת "שכחו אותנו בבית"? עם כל הזרמות התקציבים מהממשלה ומהמועצה לקיבוץ? אני באופן אישי עדיין לא קיבלתי שקל של סיוע, והמציאות שבה אני חיה היא לא סבירה. עם 4 שעות חינוך ביום בתוך מקלטים אי אפשר לקיים שגרה ולעבוד כרגיל. מרבית העסקים מצומת כח צפונה סגורים.

הכולבו פתוח רק עד 15:00

כמעט שאין בקיבוץ פעילויות תרבות (רלוונטיות!)  בעוד שלקהילת ה"מפונים מרצון" מגיעות הופעות שוות. אם כל כך נורמלי ושגרתי פה – למה לא מגיעים אלינו?! וזה עוד מצב טוב, שאנחנו בהפסקת אש.

נורא לא פטריוטי להתלונן בזמן מלחמה וכל אחד מאיתנו נותן מעצמו כפי יכולתו, אבל – אנחנו לא אמורים להיות קהילה שדואגת לתושביה? וכן – דאגה היא גם בהיבט הכלכלי.  ואם לא הממשלה – אז המועצה, ואם לא המועצה, אז הקיבוץ. אל תגידו לי – אין לנו כסף. כסף יש. השאלה איך מחלקים אותו, למי ומתי. דווקא עכשיו, אחרי העברה של תקציב ממשלה שערורייתי ובזמן שיש הפסקת אש זה הזמן לחדש את מחאת צ. הגומא

מי בא איתי? שואלת הכותבת.


אני שואל את הכותבת:

על מה בדיוק את מציעה למחות בצומת הגומא? על זה שהכלבו פתוח רק עד 15:00? או על זה שהפעילויות התרבותיות בקיבוץ לא רלוונטיות? וכנגד מי את מציעה למחות, כנגד ועדת חינוך? ועדת תרבות? הנהלת הקהילה?

בקיצור, קצת פרופורציה.

אמנוןשדה נחמיה מרחוק בזמן התרגיל הגדול

תגובות לדף זה
תגובה חדשה

תשובה מוחצת!

רעיה שלח | 11/12/2023

אני מקווה שהתשובה המוחצת של אמנון הגיעה גם לאזני המתלוננת.

חסר רכיב