חרבות ברזל - יומן העורף 9 - שדה נחמיה - שבוע 14 למלחמה

11/01/2024

יום ה' 28-12-2023

10:15  רום קורן

אנחנו מחפשים אדם נוסף לתפקיד רכז שכונה, גם "בשגרה" וגם בחירום.

*לא חובה לגור באותה שכונה.

*לא חובה להיות נוכח בקיבוץ.

*יש צורך בזמינות גבוהה.

כל עזרה מתקבלת בברכה

רום קורן


מפנקים חיילים בבארי - אמיר איילון


12:39 שי זיו

תושבים שלום,

כמעט שלושה חודשים עברו מאז קיבלתי על עצמי את המשימה להקים ולהוביל  את הצח"י. 

בעזרת צוות חכם, מוכשר ומסור, שדבק במשימה לא משנה עד כמה מאתגרת ועד כמה לא אפשרית לביצוע, הקמנו את אחד ממערכי הצח"י הטובים באזור. כמו שהגדרנו בהתחלה - בצח"י שדה נחמיה אין חצי הריון....

בענווה וגאוה אומר לכם שיש לנו אנשים מדהימים, חמ"ל מדוגם, כיתת כוננות לתפארת, מענים חינמיים בחינוך ועכשיו מענים קהילתיים בעצימות הולכת וגוברת שיאפשרו יצירת שגרה חדשה.  שגרה שתאפשר לכולנו לשקם את תחושת הבטחון להמשיך לגור פה כקהילה וכיחידים.

לאור מחוייבויות רבות בעיסוקי הודעתי על סיום תפקידי כיו"ר צח"י. 

לא סוד, שהאסיפה והשיח שיש בקבוצת הווטסאפ ובפורומים שונים, לרבות האשמות מגוחכות ושמועות מופרכות עלי ועל תשלומים ששולמו לי, קידמו את החלטתי. 

בהקשר זה, צר לי לאכזב את מספרי העלילות - איני מקבל כל תשלום מהאגודה.

אך גם אם הייתי מקבל שכר, האם זה לא ראוי?! מה מחיר החופש שלכם (כוננות 24/7, מגבלות על יציאה מהישוב, כובד משקל החלטות יומיות הקשורות בחיי אדם, וכיוב')?!

האנשים שפה בין אם בשכר ובין אם לא, באו בהתנדבות. הם לרגע לא חייבים להיות פה. לכל אחד מהם חיים אחרים מחוץ לצח"י.  על כן, כל מי שמלין על קבלת שכר, גם רטרו, מוזמן להתחלף איתם. מוזמן לקחת על עצמו את האחריות והמחוייבות. התפקידים פה פנויים מהיום הראשון למלחמה!

יש חשיבות רבה לדעות מגוונות ורבות.  יחד עם זאת, יש משמעות לאופן בו הן נאמרות  ולבחינת העובדות הידועות והשיקולים השונים שהביאו להחלטות שהתקבלו.

רק לאחר הבנה ובחינה זו ניתן לגבש דעה עניינית וביקורת בונה במידה ויש.  דבר זה נכון שבעתיים כאשר מדובר בהחלטות שקשורות בחיי אדם כפי שהתקבלו ומתקבלות פה כל הזמן.

כשלא היה ברור משהו, רבים מכם בחרו להתקשר, להיפגש ולשאול. כולם ללא יוצא מן הכלל קיבלו תשובות והסברים. הקשבתם בקשב, הבנתם את הרציונל, העלתם רעיונות והצעתם הצעות אחרות שנשקלו כולן וחידדו אותי ואת הצח"י. על כך אני מודה לכל אחת ואחד מכן.ם. 

לצערי, היו גם כאלה שבחרו לא לשאול לפשר השיקולים אלא לקבוע עמדות נחרצות בהתבסס על מידע שגוי,  חלקי מידע, הקשרים לא נכונים או חמור יותר התעקשות שהם פשוט יודעים מהו מנהל תקין בזמן חירום.  חבל. 

אם יורשה לי להאיר ולהעיר, בלי שזה חלילה יתפרש כסתימת פיות אצל מישהו..., זו לא דרך שמשרתת את מטרת הקהילתיות שבשמה טענתם. יכולתם לבחור להיפגש, להתקשר ולשאול. כל אחד בוחר את דרכו, וכך גם אנחנו כקהילה.  מה שנבחר בו הוא שיהיה לנו.

תודה לכולכם, לאלה שתמכו ופירגנו ולאלה שפחות. תודה ושאפו ענק לעשרות המתנדבים בצח"י בין אם במילואים ובין לא, בין בשכר ובין ללא, בין אם התנדבתם ביום יום ובין אם בדבר יחיד שנתתם. זה לא מובן מאליו. אתם השראה לקהילה כולה!!!

מאחל לכולנו שנדע לתת הרבה אהבת חינם ולשמוע הרבה בשורות טובות.

13:42 תגובה אחת מרבות

אח יקר , ראיתי אותך בשעות הקטנות של הלילה דואג לתושבים , רץ מבית לבית מאירוע לאירוע , ראיתי אותך בשעות הגדולות של בן אנוש, כואב את כאבם של משפחות הנופלים ומלווה אותם באהבה אין סופית, ראיתי אותך בשעות הארוכות  של הלילה מנסה להרגיע את הסובבים אותך, חלקם לא ידעו שבזמן שאתה אוסף תעצומות נפש כדי לחזק אותם, בנך נמצא בלב הלחימה בעזה וגם אתה צריך מישהו שיחזק אותך, ראיתי במשך שנים את העשייה המבורכת שלך למען עתיד טוב יותר לכולם, לא תמיד הבנו עד כמה גובה אפשר להגיע עם ניהול מקצועי ולב ענק.

13:46 תגובה נוספת

לקחתי רגע זמן כדי לעבד את הנושא ולהתייחס. קראתי את הודעתו של שי זיו וליבי נחמץ.

אין זו הפעם הראשונה שאנחנו מפסידים אנשים יקרים ובעלי יכולת שעושים למען הכלל כיון ששוברים את רוח העשייה המבורכת שלהם.

לא לקחתי חלק פעיל בהתכתבויות אך קראתי הכל ואני בהחלט יכולה  להבין את הפגיעה ואת הרצון לפרוש מעשייה התנדבותית. אינני מתעלמת מהמצוקות שעלו ויש לי כבוד רב לשיח על קושי ומצוקה אבל העובדה שסיומו של השיח בפגיעה ובפרישה של העומלים והעושים מסמלת שמשהו בשיח לא היה נכון ונחווה כפוגעני או מחליש את רוח ההתנדבות.

יש להסתכל על התמונה הרחבה יותר ולהבין שהבחירה בנציגי ועד משמעותה שאנו מסמיכים אותם וסומכים עליהם שיקבלו החלטות נכונות עבור הקהילה. אין זה אומר שלא ניתן לערער על החלטות או להביע דיעות שונות אבל בסופו של דבר הנציגים צריכים לחוש שמי שבחר בהם סומך על שיקול דעתם.

ברמה האישית , כמי שחוששת מאוד מהמצב הבטחוני, סייעה לי מאוד הידיעה שהאנשים האוחזים בהגה הינם רציניים מוכשרים וראויים.

15:29 עדכונים מהשבוע החולף.....

קורס בטיחות - עבודה בגובה: אנחנו ממשיכים למקצע ולהרחיב את סל הכלים של כיתת הכוננות. מחציתה כבר עברה הדרכה (תמונה) המחצית השנייה – בקרוב.


ש"ג: מטופל בימים אלה לרווחת העושים בשמירה, כך שלא יסבלו מקור וגשם בשעות המשמרת הארוכות של ההגנה על הישוב.

מערכת כריזה: בשל מיקומה הנוכחי, היא אינה אפקטיבית דיה (לא בכול מקום שומעים ו/או שומעים מספיק חזק). אנחנו פועלים מול פיקוד העורף, במטרה להעתיק אותה אל גג בית הכנסת, ובכך לפתור את הבעיה – נעדכן.

פעילות קהילתית: כמובטח, צוות ייעודי עוסק בבניית מענים קהילתיים ובהעשרת אירועי תרבות ופנאי, בעצימות גבוהה, גם בתוך הישוב וגם מחוצה לו. עקבו אחר הפרסומים במקומי.

מתנה לחיילים: הקהילה רכשה לכול חיילינו הסדירים מתנה - סווטצ'ר מחמם. ותיקי הקהילה, עטפו באהבה את התשורה והברכה שצורפה.


תרומה לקהילה: הכוחות השוהים אצלנו חשים חלק מאיתנו, וביקשו להצטרף למעגל העשייה. עד כה (ועוד היד נטויה) הם תרמו:

תאג"ד רפואה- הדרכות עזרה ראשונה.

פלס"ר- בניית מחסן לאג"מ, בצמוד למרפסת החיילים (תמונה).


לסיום - שי הודיע על סיום תפקידו כיו"ר צח"י. ההחלטה כנ"ל, היא פועל יוצא ממכלול שיקולים, כפי שפורטו על ידו בהודעה לציבור.

אנחנו נערכים להחלפה מסודרת והעברת מקל מוקפדת.

כול השאר (תודות, הפקת לקחים וכו') ויש הרבה !! בהמשך.

איתי, מרסלה, שי, גלית 

יום ו' 29-12-2023

מכתב תודה לשי זיו מועד הקהילה

קהילה יקרה שלום רב ושבת שלום.

כפי שפורסם אתמול שי זיו הודיע שברצונו לסיים את תפקידו כיו"ר צח"י של הקיבוץ, וזה בהמשך להחלטתו לסיים את חברותו בוועד ההנהלה.

ברצוננו לציין את פועלו, האכפתיות ,המקצועיות וההקפדה על הפרטים הכי קטנים .דברים אלו מביאים את הקהילה לסטנדרטים גבוהים ביותר בשגרה וכעת בשגרת החירום שבה אנו נמצאים ......

לקריאת המכתב במלואו

ועד הנהלה שדה נחמיה

דודיק גבאי (יו"ר), עדי כהן, איזי גרצר, אביב מרון, רן אבן דנן, שחר שלזינגר, גרשון פרינץ, ירדן דנילוב ,יאיר אוחנה ודודי סיסו .

קבלת שבת ראשונה במרפסת החיילים בבית אגם החדש (יוזמה גילנית אמר)


לתמונות נוספות מהאירוע 


יום א' 31-12-2023

08:22 הקמנו צוות פעולה, "מחזקים חוליות"

מוזמנים להצטרף! בימים הקרובים יופץ קישור לקול קורא, שיהיה שבוע טוב


09:48 מחר ב12:00 יתקיים בוועדה לביטחון לאומי. דיון מהיר על "הזנחת יישובי הצפון שהתפנו מרצון לאור האיומים הביטחוניים". 

12:05 כמה קטנים לפתחו של השבוע הקרוב.....

אוכלוסייה: ביישוב נמצאים דרך קבע כ- 630 תושבים והמספר הולך ועולה. האתגר הגדול - קיום אפקטיבי, רציף והגיוני של מערכות החינוך, במציאות חירום שמשתנה כול העת. עקרון מנחה שלאורו נבחנות כול החלופות עבור גילאי 0-6 הוא, שהפעילות חייבת להתקיים במרחב מוגן - קרי מקלט. 

אימון: היום החל בשעה 14:00, הפלס"ר יערוך אימון ריצה חמוש סביב המערכת. כתמיד - אין מה לדאוג.

פשפש הנחל: בכפוף להערכות המצב ולנוחותכם, שעות הפתיחה יוארכו והנ"ל יהיה פתוח מ- 7:00 בבוקר עד 17:00 אחה"צ.

*"מחזקים חוליות"*: הצוות מכין פעילויות שונות ומגוונות לכלל חלקי האוכלוסייה. מוזמנים לעקוב אחר הפרסומים במקומי, לשונית "צח"י אוכלוסייה".

אקליפטוס: העץ האדיר (צמוד לגן גדי ז"ל) מטופל כעת, לאחר נפילת ענף גדול. אנא הימנעו מלהתקרב למקום, עד סיום הגיזומים.

פרידה מרום – רום קורן הוא מי שבשלושת החודשים האחרונים היה אמון על ניהול נתוני האוכלוסייה באמצעות רכזי השכונות, מספק לצח"י על בסיס יומיומי, את אחד המרכיבים החשובים בתהליך קבלת ההחלטות. למי שלא מכיר את רום... חיצונית - מדובר על בחור צעיר, יפה, גבוה, ממושקף ושחור שער. אבל, הפנימיות היא המקום שבו מתרחש הקסם האמיתי..., מדובר על נשמה מיוחדת וכישרון גדול. מנהגו צנוע ושקט, אנושי ורך. לרום מצפן פנימי, זהות חזקה, ובהירות באשר לצדקת הדרך. הוא פועל מתחושת שליחות ומוביל ע"י דוגמה אישית! הוא עשה את זה בקורונה, הוא עושה את זה עכשיו, והכול בנוסף ולצד אהבתו הגדולה – הכדורגל !! שחקן מצטיין ומאמן כדורגל אגדי, אשר קטנים וגדולים נאספים לקריאתו, נושאים אליו עיניים, קשובים לו - החלילן מהמלין.

בשם הקהילה כולה - תודה לאמא יפעת ואבא נתי (חבר כיתת הכוננות), שגידלו בן לתפארת, שכבש לו בזכות מקום משלו בראש רשימת העושים !

רום – הקהילה כולה מודה לך ושולחת לך ברכת הצלחה להמשך הדרך, אנחנו בטוחים שתעשה חייל בכול מקום שאליו תגיע, ובכול דבר שתעשה.


רום קורן אביו ודודו

13:04 ורה שמחה להודיע על פתיחת הסיפרייה החדשה 📚

בימים אלו, ניתן להחזיר ולשאול ספרים בשעות פעילות מתחם הספרייה ומשרדי האג״מ.


21:50 המטפלות והמטפלים חוגגים את השנה החדשה (גם אירית טל חוגגת)


יום ב' 1-1-2024

דיון בוועדת הפנים והגנת הסביבה - הזנחת יישובי הצפון שהתפנו מרצון (בהשתתפות פעילה של מרסלה)

יום ג' 2-1-2024


יום ד' 3-1-2024

חבורת הזמר של שדה נחמיה יצאה לדרך – מנצחת אתי פטישלי קמפינסקי מאמנת את כיתת הכוננות

יום ה' 4-1-2024

16:05 מכינים חלות לוותיקים


16:35 שלום לכולם

ביטחון ובטיחות: כפי שנוכחנו השבוע, שגרת החירום יכולה ברגע להפוך למצב של לחימה, על כול המשמעויות. זו הזדמנות להזכיר ולבקש כמה דברים:

א.   לא לתת לילדים הקטנים להסתובב לבד.

ב.    לבוגרים יותר, כדאי לחדד כיצד לנהוג בזמן אזעקה, ולהכיר להם את מיקום המקלטים בישוב.

ג.     עם ובלי קשר – אנא אל תאפשרו לילדים/נוער "לבקר" או להסתובב ליד מתחמי ומגורי כוחות הצבא השוהים פה. ראשית כי זה מפריע להם, ושנית משום שמדובר בסכנה בטיחותית וביטחונית כאחד (רכבים, נשקים, תחמושת וכו').

ד.    ממ"דים – אנחנו כבר שלושה חודשים בתוך האירוע. מומלץ לעבור על הציוד, לבדוק שהוא תקין, לרענן פגי תוקף ולהחליף בקבוקי המים.

צח"י - שינוי מבנה התנהלות: לאחר שלושה חודשים אינטנסיביים של הקמה, התחמשות, הצטיידות ובנייה של תשתית ההגנה על הישוב, ובהמשך להתיצבות תמונת הלחימה, אנו ערוכים להעביר את המשקל מהרגל הצבאית לאזרחית - באופן הבא:

א.    האגודה המוניציפאלית (בעיבוי רכיבים ותקציבים ייחודיים למצב) - חוזרת לנהל את הישוב.

ב.     כיתת הכוננות - ממשיכה במקביל להתמקצע, ולתת את המענה הבטחוני/מבצעי.

ג.      מטה (מורכב מנציגים) - יקשר בין הרגל האזרחית לרגל הביטחונית, ויקבע כיצד, מתי, ובאלו נסיבות, עוברים ממצב למצב. 

אוכלוסייה: כמות התושבים ממשיכה לעלות באופן מדוד ועקבי. נכון לכתיבת שורות אלה, נמצאים בישוב כ - 650 תושבים, מתוכם למעלה מ- 200 ילדים.

*"מחזקים חוליות"*: הצוות עובד במרץ על תכנים ואירועים לכול שכבות הגיל. פורסמה תוכנית הפעילויות המגוונת לחודש ינואר.


סופ"ש שקט ונעים לכולם

איתי, מרסלה, שי, גלית

שבת' 6-1-2024

שיח ב"תושבי שדה נחמיה" על ביטחון, פחדים, חינוך, אז והיום

....יש למישהו משהו כתוב על הבקשה  של גיורא זלץ על מי שיכול שיתפנה מהקיבוץ?

....פשוט לא אמיתי שחושבים שזה נורמאלי לא להתפנות ולתת לילדים לחוות את כל הדבר הזה.

....זה עצוב. בעיקר בגלל הילדים שלנו שצריכים להיות חשופים לזה ולהרגיש לא בטוחים בבית שלהם🥺

....במשך הרבה שנים השכבנו את הילדים במקלטים עם מטפלת ואנחנו ישנו בבית ללא ממ״ד, גם עבדנו ותיפקדנו. זה היה המצב שנים עם קטיושות!!!

....עצוב.

....ידענו שזה המצב, לא היינו עצובים והילדים הרגישו מוגנים ולא פחדו.

....וכתוצאה מזה לא מעט מבני הדור שלנו שגדלו באיזור גדלו עם חרדות וטראומות למיניהן. האם זה אפשרי לחיות ככה? כן.

האם זה מה שטוב לילדים? שכל אחד יעשה את השיקול לגבי הילדים שלו, היכולת שלו להישאר רגוע ולהשרות ביטחון.

וכל עוד יש סיכוי שייפגעו, חבל שהמדינה לא דואגת לאלטרנטיבות והכל על גב התושבים.

.... "שגרת חירום". שתי מילים שלא יכולות להתחבר לעולם.

.... זה הבית שלנו וכל אחד בוחר את דרך ההתמודדות  האפשרית והמיטבית עבורו בעת הזו.. אבל נורמאלי זה לא, לא אז ולא היום. כשמנרמלים את הסיטואציה אי אפשר להתמודד באמת. אנחנו ראויים למציאות בטחונית אחרת וממש מקווה שזה לא עניין של שנים.

.... הילדים של מי? זהירות מהכללות.  העובדה שנירמלנו חיים עם קטיושות לא אומר שזה מצב טוב ושצריך להמשיך - הכחשה זה מנגנון חשוב, ולאורך זמן יש לו מחיר.  אינני יודעת כמוך שכולם היו בסדר עם המצב הזה, אני טיפלתי ומטפלת בעשרות אנשים שהחיים  של אז השאיר את חותמו עליהם... זו לא גבורה לחיות כך ולא פחדנות לבחור אחרת. לאנשים שונים יש צורות התמודדות מה שונות- מה שבטוח זה שצריך לשנות את החיים שלנו כאן.

יום א' 7-1-2024

10:19 שני עדכונים קצרים

מערכת הכריזה: בשל מיקומה, היא בקושי נשמעת בחלקו הצפון מזרחי של הישוב. בתום חודשיים של טיפול הסאגה הסתיימה. בידנו כול האישורים הנדרשים, וביום רביעי המערכת תועתק לגג בית הכנסת. במידה ונידרש לערוך ניסוי של הצופרים – נודיע על כך מראש.

מקלטים: בסוף השבוע נעשה שימוש לא מאושר באחד המקלטים, שהשאיר אותו עם נזק ולכלוך. ברצוננו להבהיר כי לא תתאפשר פגיעה במרכיבי הביטחון, ויינקטו צעדים נחרצים להפסקתה.

10:43 עזבנו פיסת גן עדן

חצי מהקיבוץ עזב בגלל חיזבאללה, אבל פיצויים אין: "החיים כאן זה רולטה רוסית" טניה אילוז מתראיינת אצל יאיר קראוס בידיעות אחרונות.


לקריאת הכתבה

תגובה:

השמעת קולות היא דבר חשוב. המצב של מי שבחר להתפנות לא פשוט וראוי שקולם יישמע. הפסקה האחרונה בכתבה מיותרת לטעמי. הקיבוץ לא מפוצל, יש מיעוט שמשמיע חזק את קולו (מקווה שלא תיעלבו אבל כך זה מרגיש).

הקיבוץ לא אוסר, הוא ביקש לא להתראיין. המגמתיות בפסקה האחרונה בכתבה מבליטה את הסיבה לבקשה.

18:28 בשעה הקרובה, הכוח הנמצא אצלנו מתרגל עם ציוד מלא ברחבי הקיבוץ... לא להיבהל.


ח"כ יפעת שאשא ביטון מבקרת בשדה נחמיה (מימין רן אבן דנן, מרסלה, שאשא ביטון, אורי כחלון, מיה רותם)

יום ב' 8-1-2024

11:10 החל מהשעה 14:00, כיתת הכוננות תתאמן ברחבי הקיבוץ לרבות עלייה על גגות: מתחם העסקים - פיצה, מספרה וכו'. , 2. שכונת שינקין - ליד בית אריזה. אין מה לדאוג...

יום ג' 9-1-2024

מיה אילוז מתראיינת לערוץ 12

16:24 תזכורת חשובה

מחר, יום רביעי, מגיעים לטפל במערכת הכריזה. העתקתה למיקומה החדש, תימשך כול היום, ומחייבת השבתה שלה. משמע - לא יישמעו אזעקות!

אי לכך, אנא וודאו כי:

1. אפליקציית פיקוד העורף מותקנת אצלכם בניידים.

2. הגדירו את שדה נחמיה כ "מיקום נוכחי" (מבוסס GPS), וגם כ"איזור עניין" (לא מבוסס GPS).

צילום טל פינטו

יום ד' 10-1-2024

16:15 שניים קטנים

1.  העתקת הצופרים הסתיימה ומערכת הכריזה, תקינה ופועלת. התודות והפרחים לברק! יש תמונות.


2.  היום רון חולדאי כיבד אותנו בביקור, והתרשם מהעשייה.


מימין דודיק גבאי, מרסלה שלח, רון חולדאי

לתמונות נוספות מהימים שחלפו


תגובות לדף זה
תגובה חדשה

עדיין אין תגובות לדף זה.
מוזמנים להגיב!

חסר רכיב