חרבות ברזל - יומן העורף 7 - שדה נחמיה - שבוע תשיעי ועשירי למלחמה

14/12/2023

שבת 2-12-2023

עם פרוץ המלחמה, מפעל חופית מקבוצת חוליות, נכנס למאמץ ייצור מיוחד ע"מ לעמוד באספקת הזמנות לצבא, למועצות ולעיריות, של מכלים בנפחים שונים.


במקביל הוקם בחופית, מערך תחת השם "לב טוב", דרכו היא תורמת מכלים לצרכים ודרישות העורף.  דוגמה: משאית המקלחת והכביסה.

אמיר אגסי התקלח במקלחת הניידת של חופית ויש מה לומר לנו:

הגינה הקהילתית:

צוות ההקמה: יואב פינטו , רפאל נעים,  עמית שוהם, טל פורטנוי, אלעד גונן


לשלל תמונות נוספות

יום ג 5-12-2023

6:09 סיב אופטי

לטובת הטמנת סיב אופטי לחיבור ההרחבה, יתבצעו עבודות במשך כמה ימים. במהלך העבודות יחסם לתנועה כביש 5 באזור ההטמנה. נבקש להימנע מהגעה לאזור העבודות. סליחה על ההפרעה. תודה על הסבלנות. 

יום חמישי 7/12/23

15:35 כבר חודשיים חלפו מתחילת המלחמה!

1.    לימודים: נכון לעכשיו, התוכנית היא שבעוד 10 ימים, כול התלמידים מ-א' עד יב', חוזרים ללמוד בבתי הספר. הגומא ועמק החולה. גם כאן, אלוהים נמצא בפרטים הקטנים...., יש לעקוב אחר העדכונים במקומי.

2.    פעילויות חנוכה: מתקיימות בכפוף להנחיות פיקוד העורף.

3.    מגדל המים *(מחזירים עטרה ליושנה)*: מהערב תדלק עליו בגאווה, חנוכיית הישוב הגדולה! שאו עינכם מעלה - בכול יום יצטרף "נר" נוסף.


4.    סיב אופטי: פרויקט נוסף שמתבצע בימים אלה: חיבור ההרחבה לתשתית הסיב האופטי של הקיבוץ. בסיומו האינטרנט יעבוד הרבה יותר מהר (1 ג'יגה).

5.    המועצה הקצתה 3 מיליון ש"ח, עבור שמונה הקיבוצים שלא פונו וביניהם שדה נחמיה. ההכרעה לגבי אופן השימוש בכספים אלה, עוברת לציבור!

6.    הדרכת כיבוי אש: נערכה השבוע לכיתת הכוננות, היא הייתה טובה ונחוצה.


7.    שיפוץ מקלטים: יחל ביום ראשון הקרוב, באמצעות המועצה. סדר העדיפות נקבע על ידינו, בהתאם לשימושים ולדחיפות.

8.    הכוחות השוהים אצלנו: ככול הנראה, במהלך דצמבר ניפרד מכולם, למעט הכוח הרפואי ... נעדכן אתכם.

חג אורים שמח איתי, מרסלה, שי, גלית


יום שישי 8-12-2023

10:40 החורף מגיע


14:47 אזעקות אצלנו

בחצי השעה האחרונה, נשמעו שתי אזעקות אצלנו בשדה נחמיה. אנא היו ערניים, ופעלו בהתאם להנחיות פיקוד העורף! נעדכן בכול התפתחות, ובכול רגע נתון.

שבת שלום


שבת 9-12-2023יום א' 10-12-2023

אסיפה כללית של חברי אגודה שדה נחמיה. תתקיים היום, יום א ' – 10/12/2023 בשעה 18:00 בזום.

על סדר היום:

1.    אישור מאזן 2022 -בהרמת יד.

2.    אישור ועדת קלפי: נועם שוהם, גדי נחשוני ונתי ליאור

3.    הסבר על מענק חד פעמי של המועצה והחלטה להעביר להצבעה בקלפי את השימוש בו. 

הקלפי יפתח ביום ראשון 10/12/2023 מיד בסיום האסיפה ותיסגר ביום שני 11/12/2023 בשעה 20:00


יום ב' 11-12-2023

ליד קברו של רגב אמר ז"ל הקימו צביה קן והנעורים מיצב פרחי קרמיקה לזכרו 


לתמונות נוספות

האספה שהתקיימה אתמול, הייתה ללא ספק חוויה מטלטלת. ההיסטוריה של הקיבוץ השיתופי רצופה באירועים הרי גורל, שסובבו סביב סוגיה של חלוקת כסף, בין הפרט לבין הכלל. בוגרי החינוך הקיבוצי, מכירים עוד מימי הישיבה המשותפת על הסירים בבית הילדים,  את המשוואה הלא סימטרית:

"טובת הכלל היא תמיד טובת הפרט ואילו טובת הפרט אינה בהכרח טובת הכלל".

קשה לצפות שדיון כזה יישאר בגבולות ענייניים. הדם לוהט, העצבים נמתחים, הסיכוי לזכות בקצת כסף חומק, ומי שחוטף את נחשולי הארס, ארוזים בשאלות מיתממות, הם כמובן חברי הועד.

בהמשך מצוטטים מקצת ממה שהתפרסם ברשת אחרי האספה. ציינתי בשמותיהם רק את בעלי תפקידים הפורמליים. בשאר הציטוטים העדפתי את ה"מה נאמר" ולא את ה"מי אמר".

אמנון

06:45 בבוקר מרסלה כותבת לציבור:

לכל מי שדיבר,

לכל מי שחשף את מצוקותיו,

לכל מי שהביע אי אמון,

לכל מי שנתן עצות,

לכל מי שירק לבאר שהוא שותה ממנה,

לכל מי שיושב מהצד ומצפה שאחרים יעשו עבורו את העבודה,

לכל מי שמעריך,

לכל מי שנותן מעצמו בשביל האחר,

לכל מי שחושב רק על עצמו,

לכל מי שהטיח האשמות שווא,

לא כך מתנהגים,

לא כך מדברים,

ולא, כך לא מדברים כלל,

לא כך תוקפים את מי שבעשייה למען כולם,

אחרי חודשיים של טירוף,

אחרי שנתיים של עשייה עבור שדה נחמיה,

אני קמה לבוקר אליו אני לא יודעת איך להמשיך.

נושמת עמוק,

משחררת את הכאב והרעד שליווה אותי הביתה אחרי האסיפה ועדיין איתי הבוקר.

בוחרת לקחת כוח מהחיובי.

בוחרת לקחת כח מכל האנשים הרבים והנפלאים איתם אני עובדת כבר שנתיים. בוחרת להמשיך בעשייה, כי בהחלט  זה לא זמן לנהל מלחמות בתוך הבית, יש לנו מספיק מחוצה לו.

לבחירה שלכם משמעות גדולה על איך ממשיכים קדימה, לאמון שלכם יש השפעה גדולה על איך יראה הבית שאחרי המלחמה, אני יודעת שקהילת שדה נחמיה יכולה על הכל אם היא רוצה.

לכולנו קשה, כל אחד בדרך שלו.

מזמינה גם אתכם רגע לנשום.

מאמינה בכם

מרסלה

09:06 בוקר טוב לכולם

בדרך כלל אני לא נוהג להגיב ולהביע ביקורת על המתנהל בקיבוץ, האספה אתמול השאירה טעם לא טוב ולא מכובד. אני בשירות מילואים מתחילת המלחמה וכל פעם שאני נכנס בשערי הקיבוץ אני רואה דברים נפלאים שנעשים ע"י קבוצה מצוינת שחשוב להם ביטחון הציבור.

השמירה, החמ"ל, התרגולות, התקשורת והעמדות שנבנו הם חלק שראוי להערכה רבה של כולנו. הנהלת הקיבוץ מבצעת תפקיד ניהולי התנדבותי ואני מודה להם באופן אישי על ההשקעה והאכפתיות. 

עם זאת וועד ההנהלה טעה בהערכות שלו לדיון: ראשית היה עליו להציג נתונים יותר ממוקדים ולא אמורפיים, על מנת ליידע את הקהילה על מה הוצאו כספים וכיצד זה מחזק את ביטחונה בקיבוץ. שנית היה עליהם לקבל את העמדות החלוקות ולהציע הצעה נוספת, שתגשר על הטענות בדיון מול אישור התקציב הצבוע. כלומר היה עליהם להבין שהציבור רוצה לחלק את ההצבעה ולהסכים ולא לפסול בדעה של איש אחד.

טעה הוועד טעות נוספת בתשובות שנתן לקהילה על העתירה, הרי רבים מהתושבים הופתעו אתמול מהתשובות ומעצם זה שהכרה כישוב מפונה מקנה הקלות שיעזרו מאוד לתושבים בימים קשים אלה.

לסיכום התאכזבתי מההתנהלות שלנו כקהילה - אני לא יודע כיצד אצביע וכנראה שאני לא היחיד! 

10:33 דודי סיסו – חבר ועד

שלום לתושבים.

אני הנציג השני, בנוסף למעוז כחלון,  שהשתתף בישיבת הזום עם עורך הדין בנוגע לעתירה. גם המלצתי הייתה לא להצטרף לעתירה, מבלי להיכנס לסיכויים המאוד נמוכים שלה להתקבל, מהנימוקים הבאים:

א.    העתירה תתבע שינוי  של הקריטריונים לפינוי (כפי שנקבעו על ידי שר הבטחון) ואם היא תתקבל היא תחול על כל מי שיכלל בקריטריונים הללו.

ב.     אם היא תידחה (הסיכוי לכך גדול מאוד) אזי יכול וימנע מאיתנו כישוב לתבוע סיוע וסעדים נוספים בהמשך, במידה ויהיה שינוי נוסף במצב הבטחוני.

ג.      החלטת שדה נחמיה שלא להצטרף איננה החריג. מרבית הקיבוצים וכן המועצה לא בחרה לעשות כן ולא בכדי.

ד.     שמורה לאנשים פרטיים הזכות להצטרף רק שאין לכך משמעות משפטית.

לסיכום-

צריך לזכור שהאנשים שהובילו ומובילים את הישוב עושים זאת מתוך תחושת אכפתיות לכלל הקהילה, אין הדבר אומר שלעיתים לא נעשות טעויות אבל לטעמי גם בקורת אם קיימת ראוי שתיאמר בצורה מכבדת וראויה.

האירוע האחרון חשף אצל כל אחד מאיתנו רגשות, פחדים וראוי שנדע כולנו להתנהל מתוך רגישות וקהילתיות כשברור שכל מי שעוסק במלאכה ביומיום עושה הכל לפי מיטב הכרתו למען הקהילה כולה.

11:03 מה אמורים לעשות אנשים עם ילדים ללא ממ"ד?

ההשוואה למרכז לא נכונה. דקה וחצי לתפוס מחסה במרכז, אינה מיידית כמו אצלנו. בקיבוץ כמות הבומים היא אינטנסיבית. יש כאלו שיכולים לחיות בתוך זה, ויש כאלו שלא.

11:49 שלום,

מזה כחודשיים אני עדה לפעילות המדהימה שצוות צח״י המורחב מבצע בקיבוץ. מדובר בחבורה של אנשים מחויבים, מסורים, אכפתיים שעובדת מסביב לשעון 24/7, משמרות לילה, שבתות וחגים כשכל מה שעומד למול עיניהם זו טובת הכלל. רובם הגדול עושים הכל והכל ללא שום תמורה!!!!!!!

אתמול בשיחת זום נחצו כל הגבולות. אנשים הרשו לעצמם להשתלח, לרמוז ואף לומר באופן ישיר שאנשים בצח״י מבקשים לקחת את כספי הציבור לעצמם.

אין ראוי מכך שאנשים שתורמים ועושים לטובת הכלל יזכו להערכה ותגמול סמלי על מנת לחוש שהקהילה רואה ומעריכה אותם.

ההפך מהטוב הוא לא רע אלא אדישות.

14:59 לומר שאנשים נעלמו או נטשו את הקיבוץ זה חוסר רגישות.  

במלחמה הקודמת (2006) התנדבתי בחמ"ל, ניקיתי מקלטים וכו' אבל היום אני אמא לילדים קטנים, וכמו משפחות רבות, הבנתי שאנחנו יותר עול מתועלת ולכן עזבנו את הקיבוץ. הייתי שמחה להישאר בקיבוץ להתנדב, להרגיש מועילה ולהיות חלק מההווי המיוחד הזה. אבל התפקיד שלי במלחמה הזאת הוא להיות אמא וזה ממש לא פיקניק. בהחלטה לעזוב את הקיבוץ למען שפיות וויתרנו על בית, שגרה, זוגיות, קהילה ועל אלפי רגעים וחפצים קטנים ושוליים לכאורה שהופכים אותנו למי שאנחנו. אז למרות שאנחנו לא בקיבוץ אנחנו עדיין חלק, לא נעלמנו ולא נטשנו, הבית עדיין חשוב לנו ויש לנו דעות ושאלות והצעות לשיפור וחשוב שנאמר אותם בכבוד ושיקשיבו לנו בכבוד.

15:09 תחושה קשה של הסתה

אתמול באסיפה הובעה מצוקה. אתמול באסיפה נשאלו שאלות חשובות. התשובות שניתנו אתמול מהועד הן לא אותן תשובות שניתנות הבוקר. זו לא האשמה. זה נתון.

הבקשה אתמול היא לא העתירה כן או לא. הבקשה היתה לנהל על זה שיח. אבל היתה השתקה חד משמעית של הצורך הזה של הקהילה.

כך אנו מוצאים עצמנו מנהלים שיח מאוד משמעותי על המהות בהתכתבויות שאין בהן לברר את הרצון המשותף לכולנו כקהילה אחת.

נראה שהבוקר עמדת הועד - ברורה יותר. ונראה שעמדת הקהילה שונה.

מקווה שהועד שייפגש היום ימצא את הדרך שתחבר בין הצרכים של כולנו בעת הקשה הזו. ואין כאן כפויי טובה ואין כאן מלאכי שרת. רק בני אדם שחוששים ומתמודדים כל אחד לעצמו.

15:14 דודיק גבאי חבר ועד

כל אחד ועמדתו היא וזה בסדר.

אבל יש להוקיע וכמה שיותר מהר בריונות ושפה בוטה שמאוד קלה למימוש על המקלדת. גם אני חבר וועד ומוכן לשמוע דעתו של האחר. אבל לא נקבל בשום צורה השתלחויות משוללות רסן .

יש כאן עשייה מבורכת ושקיפות מלאה. גם בשגרה וגם בעת הזו.

מבקש לפני כל מילה לקחת נשימה ולחשוב רגע על האחר, גם על הקורא ועל מי שמכוונת אליו ההודעה. לזכור שאנחנו בני אדם וקהילה אחת.

כשנפתחת ההרשמה לבחירות לוועד כל אחד זכאי ורשאי להגיש מועמדות ולהיות שותף בעשייה ולקבל את אמון הציבור. בחרתם בנו בצורה דמוקרטית תוך מתן אמון מלא בכל אחד ואחת. אנא תנו לנו להמשיך בעשייה ובואו נכבד אחד את השנייה .

כולם מוזמנים להצטרף ולהתנדב לצוותים השונים שקמו בעקבות המלחמה אלו שנמצאים בקיבוץ ואלו שלא ובכך גם להגביר את תחושת השייכות.

אם הם לא יהיו שם לא יהיה לנו לאן לחזור (נאמר באסיפה).

מה-7 באוקטובר אני נמצא במילואים, מארח אותנו יישוב בשם ניר צבי,  אני רואה את מה שהיישוב הזה, שזה מושב ולא קיבוץ, עושה ל-120 הלוחמים. 

לכל אחד מאיתנו יש נכס בשדה נחמיה. ואתם לא ראיתם מה קורה ביישובים שאין מי שמחזיק את הנכסים האלה. התנדבות היא עד שנמאס לך. ואם אין לך מחויבות אתה לא תהיה שם. 

בשביל לשמור על יישוב ברמה כזו צריך תקציב. מה אתם חושבים אפשר לעשות עם 500,000 ₪? אנחנו ביחידה, רכשנו 4 מכשירי ראיית לילה שכל אחד עולה 50,000 ₪. המשמעות של מכשיר כזה היא הצלת חיים.

בארי שספג אסון כזה גדול הוא יישוב עשיר מאוד. הוא היה יכול לעשות לעצמו צבא משלו שישמור עליו. אבל הוא החליט לסמוך על מי שצריך לסמוך. והנה ראינו מה קרה שם. והמועצה האזורית שלנו היא מועצה אזורית, היא לא עירייה, אין לה משק לשעת חירום.

נתנו לנו כסף כדי שננהל את החיים שלנו בעצמנו. יושבים אנשים ביישוב, שהיו יכולים לבחור ללכת למקום אחר. מפחדים או לא מפחדים, החליטו להישאר.

עושים את מה שעושים ולנו יש טענות עליהם? נראה לכם שהאנשים שיושבים במזכירות או בועד רוצים את רעתנו? רוצים לקחת לנו את הכסף?

אלה אנשים שאנחנו צריכים להגיד להם תודה כל בוקר. להגיד להם תודה על מה שהם עושים. ואני בטוח שהם יודעים לנהל את התקציב כמו שצריך ולעשות את מה שצריך לעשות.

מי שפוחד מרעש התותחים התפנה. אבל על הציבור שנשאר כאן צריך לשמור. ועל הבתים צריך לשמור. אנחנו צריכים לתת גב לכל מי שעוסק במלאכה הזאת. אני מוריד את הכובע לכולם. ה-1000 ₪ שיתנו לנו זה לא מה שיסדר לנו את החיים. קודם כל שיהיה לנו לאן לחזור. אם הם לא יהיו שם לא יהיה לנו לאן לחזור.

בינתיים על מגרש הכדורסל - צלמה סיוון מזרחי


20:22 תוצאות הקלפי

תוצאות קלפי בנושא אופן שימוש בסכום החד פעמי שהתקבל מהמועצה. נבחרה ברוב קולות אופציה מספר 1: בעד מימון הוצאות המלחמה, לרבות תגמול מתנדבים והרחבת פעילויות הגיבוש והחוסן הקהילתי.


מיריק שניר עם ילדי הגן במקלט


לתמונות של פעילויות חינוכית נוספות

יום ג' 12-12-2023

פרויקט שהוא שלנו

ניפגש במבנה הספרייה החדש, נצבע אדניות, נמלא אותן באדמה ונשתול פרחים ופקעות


לשלל תמונות נוספותיום ד' 13-12-2023


לשלל תמונות נוספות

לקינוח

בשנות ה-50, חברת נור, יצרנית הגפרורים, הייתה מוכרת שטח פרסום על קופסאות הגפרורים שלה. בשבילנו הילדים, אוסף קופסאות גפרורים היה שווה לפחות כמו אוסף בולים.

על קיר מסעדת פועה, בשוק הפשפשים ביפו, גילתה נופר קדר דגם מוגדל של קופסת גפרורים, ועליה פרסומת לפלסטיק חוליות. צפורה משתמשת עד היום בדלי שבתמונה.תגובות לדף זה
תגובה חדשה

מגדל המים

דליה יערי לוטבק | 15/12/2023

החנוקיה בראש המגדל נראית מאוד יפה

חסר רכיב