אתר הארכיון הדיגיטלי של שדה נחמיה עלה לאוויר

12/03/2020


זיכרון הוא לא רק נוסטלגיה – זיכרון הוא פרספקטיבה


ב1993, כתבה רות שלח שקבלה על עצמה את הארכיון:

"הארכיון שלנו נולד, כשקיבוצנו עבר כבר את גיל הארבעים. לידות מאוחרות, לעיתים, מלוות סיבוכים. אבל במקרה שלנו היה נראה, שהנולד החדש בדרך להתפתחות בריאה. חדוה פלד קיבלה על עצמה את הטיפול בו. היא עשתה זאת באהבה ובמסירות, שאפינו כל דבר בו עסקה. חדוה נעזרה רבות בידע של יצחק פימנטל, בעדותו, בגישתו ההיסטורית בכל הנוגע להתפתחות של קיבוצנו."

יחד עם רות שלח ואחריה עבדו בארכיון שפרה ברומט, אברי צור, תמר עמרם. כולם כבר אינם עימנו.

מגדה אופיר מנהלת את הארכיון משנת 2009. עוזרים ועזרו לידה: רחל מצר, רפי וינמן, רותי שהם, יעל דאי, יעל משרדי, נירה פנסו וגבריאל עמרם. נסים דהאן שהיה יד ימינה במשך שנים רבות הלך לעולמו לאחרונה.

דיגיטציה

אברי צור היה הראשון לקטלג את תכולת הארכיון בקבצי Excel. מגדה יזמה את פרויקט הסריקה והדיגיטציה. אמנון ארבל הוציא לפועל את ההעלאה לענן וההנגשה לגולשים. בתחילה נחשפו באתר הקיבוץ תמונות וסרטים. היום, לרגל שנת ה-80, נפתח לגולשים הארכיון כולו. 

שתי הבהרות:

1. חלקים נרחבים של הארכיון טרם עברו דיגיטציה. היום ניתן לצפות רק בפריטי ארכיון שנסרקו. זה כולל את מרבית התמונות, כל הסרטים, חלק מהעלונים ומסמכים נוספים. במהלך השנה ובשנים הבאות ימשיך צוות הארכיון בהעלאת חומרים נוספים לאתר ארכיון.

2.   חומרי הארכיון מחולקים לחטיבות ותת חטיבות כמקובל בארכיונים. חלק גדול מהתמונות עברו שיוך והתאמה למצולמים בהן. אבל העבודה עדיין מרובה. יש להניח שבעלי הזיכרון ימצאו גם שגיאות וחוסרים. נזדקק לעזרת הגולשים בטיוב המידע, שיוך והעשרת הזיכרון הקולקטיבי.


נכנסים לאתר הארכיון דרך האת של שדה נחמיהלכל איש יש דף

בלב הארכיון הדיגיטאלי נמצא המדור שנקרא היו לזיכרון  שישמש מעתה יד זיכרון לנפטרים. בסיס המידע למדור הזה משמשים הכרטיסים האישיים שנאספו במזכירות בכל השנים. לכל איש שבא ויצא בשער הקיבוץ נפתח כרטיס אישי. רק לאחרונה נחשפו הכרטיסים של גרעין המייסדים, שנרשמו במושב נטעים לפני העלייה לקרקע.

גם המידע האישי הוא חלקי. חשוב שהמידע האישי יהיה מקיף ומדויק. הכפתור "צור קשר" בראש הדף, מאפשר לשלוח לנו הודעות ולצרף קבצים. אנו מתנצלים מראש על שגיאות ופונים אליכם, בנים, חברים וקרובים של הנפטרים כדי שתעזרו לנו להשלים ולדייק את המידע.
איך נכנסים לדפי הזיכרון מהארכיון ?
אפשר גם ישירות מאתר שדה נחמיהתודה למגדה ולצוות הארכיון ותודה לצוות אפקט מערכות.

אשמח להערות, ותגובות ושיהיה לנו בהצלחה

אמנון ארבל

תגובות לדף זה
תגובה חדשה

בשעה טובה

| 15/3/2020

אנו מקווים שבימים אלה זה ייתן עניין לציבור בבתים, ונקבל תגובות. 


ברכות בהנגשת ארכיון קבוצכם שדה נחמיה , בעשיה זו הפכתם להיות חלוצים ומובילים בתחום זה בגליל . ישרו כוח העושים במלכה נשמח ללמוד מניסיונכם גם

| 14/3/2020

בברכה אמנון דותן

חסר רכיב