מגדה עסיס רוקמת התחרה

23/09/2020
מדי פעם מפתיעה מגדה עם עבודה חדשה יוצאת דופן. ההזדמנות להציץ בעבודותיה היא הזמנה לכל מי שעוסק באמנות מכל סוג שהוא לשתף את קהל מינויי אתר שדה נחמיה.

מערבולת


מזה מספר שנים משתתפת מגדה  בקורס תחרה המתקיים בפראג. כל שנה היא נפגשת עם קבוצת יוצרות מאנגליה ומורות מצ'כיה. הקבוצה עובדת על נושא משותף. השנה הנושא היה "מערבולת" והוא התקיים בזוום.
העבודה בהשראת הציור של ון גוך "לילה של כוכבים".

מהי תחרת סלילים - Bobbin Lace?


תחרת סלילים היא טכניקה באומנות שעיקרה קליעה וטוויה של חוטים המלופפים סביב סלילים. הרקמה הנוצרת במהלך העבודה מוחזקת על ידי סיכות נעוצות בכרית. מיקום הסיכות נקבע לפי הדוגמה הרצויה.

 

מה המקור?


ראשיתה של תחרת הסלילים במאה ה-16 באיטליה. אומנות זו שימשה בעיקר ללבוש האצולה, בגדי הכמרים וקישוטי כניסיות. רוב העוסקים במלאכת התחרה היו נזירים ונזירות ומיעוטם נערות מהמעמד הגבוה. במאה ה-17 תחרת הסלילים הייתה פופולארית בעיקר בארצות אירופה ובנורמנדי. תחרת סלילים הובאה לישראל מצ'כיה ב 1965 על ידי האומנית אנה קרלובה והוסבה מחלק של פריט לבוש לתחרה תלויה על הקיר. יש הרבה סגנונות, מבלגיה, איטליה, רוסיה, ספרד, מלטה, אנגליה וכו'.

 

חומרים


בתחרת סלילים ניתן להשתמש בחוטים גסים או עדינים. בעבר נעשה שימוש בסיבי פשתן, משי, צמר, ומאוחר יותר כותנה. היום משתמשים גם בחוטי מתכת לעשיית תכשיטים. ניתן לשלב גם חרוזים.

 

תחרה בימינו


הופעתה של תחרה שנוצרה על ידי מכונות דחפה את העוסקים באומנות זו ליצירת דוגמאות מסובכות יותר שהיו מעבר ליכולתן של המכונות המוקדמות. מאוחר יותר, בעקבות התקדמות המכונות, כמעט ולא נותרו אומנים העוסקים בתחרת סלילים ידנית לפרנסתם. כיום תחרת סלילים ידנית פופולארית בעיקר כתחביב בצרפת, ספרד, הולנד,בלגיה, אנגליה, גרמניה, קליפורניה, סרי לנקה, ועוד.  

 

 

 

מגדה עסיס

0523-787874

mmagdasis@yahoo.es2019  "המראה האהוב עלי"

סיימתי עבודה נוספת בתחרה. נושא הפרויקט בקורס השנתי בפראג היה - MY FAVORITE VIEW – "המראה האהוב עלי". "קשת בשמיים" מרגשת אותי כל פעם מחדש. ויש אגדה אנגלית שאומרת שהקשת יוצאת מסיר נחושת מלא מטבעות זהב, לכן כך יצרתי סיר מנחושת וקשת שיוצאת ממנו. הכל עם חוטים וסלילים. באוסף התמונת למטה תמצאו שתי תמונות של הכרית עם הסלילים בעבודה.

קשת בשמיים מרגשת אותי כל פעם מחדש. ויש אגדה אנגלית שאומרת שהקשת יוצאת מסיר נחושת מלא מטבעות זהב.


אוגוסט 2018
המשימה בקורס הייתה ליצור תחרה בהשראה של אומן אימפרסיוניסטי. העבודה בהשראת ציור של מאטיס.


תגובות לדף זה
תגובה חדשה

נפלא!

| 13/8/2020

כמה יפה לראות שאת מונעת את סכנת הכחדותה של האומנות העדינה והאצילית הזאת ע"י תוספות וחידושים משלך.

כייף של מלאכה

מגדה עסיס | 5/8/2020

תודה רבה אמנון עכשיו בתקווה שמשהו ירצה גם ללמוד.

חסר רכיב